Bəstəkar Rauf Əliyev ilə görüş
2013-cü il iyulun 3-də Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunda keçirilən növbəti tədbir respublikanın əməkdar incəsənət xadimi, tanınmış bəstəkar Rauf Əliyevin yaradıcılığına həsr olunmuşdur. Tədbir muzeyin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində keçirilmişdir. Tədbirdə giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru Alla Bayramova çıxış etmişdir. Sonra Niyazinin mənzil muzeyinin müdiri Rza Bayramov iştirakçıları salamladı. Tədbirin aparıcısı, musiqişünas Xatirə Həsənzadə bəstəkarın həyat və yaradıcılığı haqqında ətraflı məlumat verdi. O, müxtəlif janrlarda əsərlər yazmışdır. Simfoniyaları, konsertləri, xor və kamera əsərləri, mahnıları, kino musiqisi geniş ictimaiyyətə yaxşı tanışdır. Rauf Əliyev 30-a yaxın kinofilmlərə bir-birindən maraqlı musiqilər bəstələmişdir (“Vahimə, “Qara Volqa”, “Biz qayıdacağıq” və sairə). Bəstəkar uzun illərdir ki, C.Cabbarlı adına “Azərbaycanfilm” kinostudiyasının baş musiqi redaktorudur.
Bundan sonra müəllifin simfonik əsərlərindən, kino musiqisindən ibarət video fraqmentlər təqdim edilmişdir. Rauf Əliyev iştirakçıların suallarına ətraflı cavab verdi və yaradıcılıq planlarından danışdı.
Tədbirdə bəstəkarın sənət dostu, kinorejisor Nicat Feyzullayev, müsiqişünaslar, Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, musiqi ictimaiyyəti, KİV-nin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Встреча с композитором Рауфом Алиевым
3 июля 2013 г. в филиале музея, Квартире-музее Ниязи состоялось очередное мероприятие Клуба любителей классической музыки, которое было посвящено творчеству заслуженного деятеля искусств Азербайджана, известного композитора Рауфа Алиева. Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Алла Байрамова. Затем заведующий Квартирой-музеем Ниязи Рза Байрамов поприветствовал участников. Ведущая мероприятия, музыковед Хатира Гасанзаде, которая подробно рассказала о жизни и творчестве композитора. Рауф Алиев автор произведений различных жанров. Его симфонии, концерты, камерные и хоровые произведения, музыка к кинофильмам, песни хорошо известны общественности. Рауф Алиев сочинил музыку к почти 30 кинофильмам ("Страх", "Черная Волга", "Мы вернемся" и др.). Композитор уже долгие годы является главным музыкальным редактором киностудии "Азербайджанфильм" имени Дж.Джаббарлы.
Затем на мероприятии были показаны видео фрагменты симфонических произведений и киномузыки Рауфа Алиева. Композитор подробно ответил на интересующие гостей вопросы и рассказал о своих творческих планах.
Среди гостей мероприятия был друг Рауфа Алиева, кинорежиссер Ниджат Фейзуллаев, а также музыковеды, члены Клуба любителей классической музыки, музыкальная общественность, представители СМИ и телевидения и др.