Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” operasının ilk tamaşasının (1908) 105 illiyi münasibətilə Əhsən Rəhmanlinin“ Səhnəmizin Məcnunu Baba Mahmudoğlu” kitabının təqdimatı mərasimi
25 yanvar 2013-cü il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” operasının ilk tamaşasının (1908) 105 illiyi münasibətilə Əhsən Rəhmanlinin “Səhnəmizin Məcnunu Baba Mahmudoğlu” kitabının təqdimatı mərasimi keçirilmişdir.
Tədbirdə giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktor müavini Təranə Qurbanova çıxış etmişdir. Sonra söz tədbirin aparıcısı şair-publisist, Rəsul Rza adına mükafatı laureatı, “Kredo” qəzetinin redaktoru Əlirza Xəlifəliyə verildi. Tədbirdə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, jurnalist Fəridə Ləman, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Abbasqulu Nəcəfzadə, xalq artisti Canəli Əkbərov, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutunun əməkdaşı Elxan Məmmədli, Baba Mahmudoğlunun dostu Çingiz Fərəcov, yazıçı Nahid Hacıyev, Bakı Musiqi Kollecinin direktoru Nazim Kazımov, Baba Mahmudoğlunun həyat yoldaşı Amaliya xanım Cəfərzadə, “Səhnəmizin Məcnunu Baba Mahmudoğlu” kitabının müəllifi Əhsən Rəhmanlı çıxış etmişlər. Tədbir iştirakçılarına maraqlı konsert proqramı təqdim edilmişdir.
1. Xalq mahnısı “Naxışbəstə”
2. Xalq mahnısı “Qaragilə” İfa edir : Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinın Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının solisti , əməkdar artist Nuriyyə Hüseynova
3. Xalq mahnısı “Nazlana-Nazlana”
4. Xalq mahnısı “Pəncərədən daş gəlir”. İfa edir : Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının solisti, əməkdar artist Teyyub Aslanov
5. “Çahargah sayağı”. İfa edir : Baba Mahmudoğlu adına Xalq Çalğı Alətləri Ansamblı , bədii rəhbər Əhsən Rəhmanlı

Презентация книги Ахсана Рахманлы «Меджнун нашей сцены – Баба Махмудоглу», посвященная 105-летнему юбилею первой постановки (1908) оперы Узеира Гаджибейли «Лейли и Меджнун»
25 января 2013-го года в Государственном Музее Музыкальной Культуры Азербайджана состоялась презентация книги Ахсана Рахманлы «Меджнун нашей сцены – Баба Махмудоглу», посвященная 105-летнему юбилею первой постановки (1908) оперы Узеира Гаджибейли «Лейли и Меджнун». Со вступительным словом выступила заместитель директора Государственного Музея Музыкальной Культуры Азербайджана Тарана Курбанова
Затем слово было предоставлено ведущему мероприятия, поэту-публицисту, лауреату премии имени Расула Рзы, редактору газеты «Кредо» Алирзе Халифалиеву. На мероприятии выступили доктор философии по филологии, журналист Фарида Ляман, доктор философии по искусствоведению Аббасгулу Наджафзаде, народный артист Джанали Акперов, сотрудник Института Фольклора Эльхан Мамедли, друг Баба Махмудоглы Чингиз Фараджов, писатель Нахид Гаджиев, директор Бакинского Музыкального Колледжа Назим Кязимов, супруга Баба Махмудоглу Амалия ханум Джафарзаде, автор книги «Меджнун нашей сцены – Баба Махмудоглу» Ахсан Рахманлы. Для участников мероприятия прозвучала интересная концертная программа.