V.Mustafazadənin xatirə günü
16 dekabrda Azərbaycanın Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Vaqif Mustafazadənin ev-muzeyində görkəmli caz-pianoçu və bəstəkarı, Caz-Muğamın banisi V.Mustafazadənin xatirə gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə giriş sözü ilə Azərbaycanın Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq namizədi, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Daha sonra söz filialın müdiri Afaq Əliyevaya verilmişdir. O öz çıxışında ətraflı olaraq bəstəkarın həyat və yaradıcılığı, xüsusən caz və muğamın sintezinin yaradılması barədə dahiyanə fikrin yaranması haqqında söhbət açmışdır. Sonra V.Mustafazadə adına musiqi məktəbinin şagirdləri tərəfindən hazırlanmış konsert baş tutmuşdur.
Qonaqlar arasında görkəmli musiqiçilər, mədəniyyət işçiləri, V.Mustafazadənin qohumları var idi. Tanınmış bəstəkar Arif Mirzəyev V.Mustafazadə ilə olan görüşlərindən danışdı, muzeyə hədiyyə olaraq öz əsərləri yazılmış; - bunlardan biri də V.Mustafazadənin xatirəsinə həsr olunmuşdu - kompakt diski təqdim etdi.

День памяти Вагифа Мустафазаде
16 декабря в филиале Государственного Музея Музыкальной Культуры Азербайджана в Доме-музее Вагифа Мустафазаде состоялось мероприятие, посвященное дню памяти выдающегося джазового пианиста и композитора, основателя направления джаз-мугам В.Мустафазаде.
Со вступительным словом выступила директор Государственного Музея Музыкальной Культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем слово было передано заведующей филиалом Афаг Алиевой. Она в своем выступлении подробно рассказала о жизни и творчестве композитора, в особенности о гениальной идее создания синтеза джаз-мугам. Далее состоялся концерт в исполнении учащихся музыкальной школы им.Вагифа Мустафазаде.
Среди гостей мероприятия были выдающиеся музыканты, работники культуры, родственники В.Мустафазаде. Известный композитор Ариф Мирзоев рассказал о своих встречах с Вагифом Мустафазаде, а также подарил музею компакт-диски с собственными произведениями, одно из которых посвящено памяти В.Мустафазаде.