Şövkət Ələkbərova - 90
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində 5 dekabr 2012-ci il tarixində saat 15:00-da Azərbaycanın xalq artisti, milli ifaçılıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi Şövkət Ələkbərovanın 90 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbir dirijor və bəstəkar Niyazinin rəhbərlik etdiyi simfonik orkestrin müşayiəti ilə xalq artisti Şövkət Ələkbərovanın ifasında görkəmli “Qaragilə” xalq mahnısının video görüntüləri ilə başlamışdır. Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin şöbə müdiri Təranə Zeynalova Şövkət Ələkbərovanın yaradıcılığı haqqında danışmışdır. Sonra yazıçı-publisist Mustafa Çəmənli, xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı, xalq artisti, tarzən Ramiz Quliyev, Azərbaycan Televiziyası və Radiosunun Əhsən Dadaşov adına “Xatirə” xalq çalğı alətləri ansamblının bədii rəhbəri, xalq artisti Adil Bağırov, kamança ifaçısı Arzu Səlimova, Tofiq Quliyev adına 12 nömrəli Uşaq Musiqi Məktəbinin direktoru Gülnarə Səfərova və başqaları çıxış etmişlər. Tədbirdə Şövkət Ələkbərovanın ifasında lent yazıları nümayiş etdirilmiş, sənətkarın yaradıcılığını əks etdirən muzeyin materiallarından və onun tələbəsi əməkdar artist Aybəniz Haşımovanın təqdim etdiyi materiallardan ibarət slayd-şou təqdim edilmişdir. Tədbirdə Şövkət Ələkbərovanın tələbələri əməkdar artistlər Nuriyyə Hüseynova, Aybəniz Haşımova öz xatirələrini danışmışlar və müğəninin repertuarından (Aybəniz Haşımova öz yetirmələri ilə) mahnılar ifa etmişlər.
Tədbirin qonaqları Bakı muzeylərinin nümayəndələri,Milli Konservatoriyanın, Bakı Musiqi Kollecinin müəllim və tələbələri, Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbinin müəllimləri və şagirdləri, KİV-nin və televiziyanın nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

Шовкет Алекберова – 90
5 декабря 2012 г. в 15:00 в Государственном Музее Музыкальной Культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 90-летнему юбилею народной артистки Азербайджана, выдающегося представителя национального исполнительского искусства Шовкет Алекберовой.
Мероприятие началось с показа видео-фрагмента народной песни «Гарагиля» в исполнении народной артистки Шовкет Алекберовой в сопровождении симфонического оркестра под руководством дирижера и композитора Ниязи. Заведующая отделом Государственного Музея Музыкальной Культуры Азербайджана Тарана Зейналова рассказала о творчестве Шовкет Алекберовой. Затем выступили писатель-публицист Мустафа Чямянли, народный артист Нураддин Мехдиханлы, народный артист, тарист Рамиз Кулиев, художественный руководитель ансамбля народных инструментов «Хатиря» им. Ахсана Дадашова Азербайджанского Радио и Телевидения, народный артист Адиль Багиров, кяманчистка Арзу Салимова, директор детской музыкальной школы № 12 им. Тофика Кулиева Гюльнара Сафарова и др. На мероприятии были продемонстрированы записи в исполнении Шовкет Алекберовой и слайд-шоу из материалов музея и её ученицы, заслуженной артистки Айбениз Хашимовой, отражающее творчество певицы. На мероприятии ученицы Шовкет Алекберовой, заслуженные артистки Нурия Гусейнова и Айбениз Хашимова поделились своими воспоминаниями и исполнили песни из репертуара певицы (Айбениз Хашимова со своими учениками).
Гостями мероприятия были представители бакинских музеев, преподаватели и студенты Национальной Консерватории и Бакинского Музыкального Колледжа, представители Клуба Любителей Классической Музыки, педагоги и ученики средней музыкальной школы им. Бюльбюля, представители СМИ и телевидения и др.