“Hacıbəyovların musiqi dünyası”
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun dünya şöhrətli dirijor və bəstəkar, SSRİ Xalq Artisti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, SSRİ Dövlət Mükafatı, Azərbaycan Dövlət Mükafatı və Beynəlxalq Nehru Mükafatı Laureatı Niyazinin (Niyazi Zülfüqar oğlu Hacıbəyovun) anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Hacıbəyovların musiqi dünyası” adlı tədbiri keçirilmişdir.
Tədbirdə giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin Mənzil Muzeyinin müdiri Rza Bayramov çıxış etmişdir. Hacıbəyovların yaradıcılığı haqqında Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, əməkdar incəsənət xadimi Ülviyyə Hacıbəyova danışmış və tamaşaçılara özünün, əməkdar artist Gülnaz İsmayılova və Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələrinin ifasında konsert proqramını təqdim etmişdir.
Tədbirin qonaqları Bakı Musiqi Akademiyasının, Bakı Musiqi Kollecinin müəllim və tələbələri, Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri olmuşlar.
Konsertdə aşagıdıkı əsərlər səslənmişdir:
1. Niyazi. “Skertso“. İfa edir: Bakı Musiqi Akademiyasının tələbəsi Arzu Hüseynova (Ülviyyə Hacıbəyovanın sinfi).
2. Niyazi. “Prelüd”. İfa edir: Bakı Musiqi Akademiyasının tələbəsi Nəzrin Cəlilova (Ülviyyə Hacıbəyovanın sinfi).
3. Nazim Əliverdibəyov. “Bayatı-Şiraz”. İfa edir: Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, əməkdar incəsənət xadimi Ülviyyə Hacıbəyova.
4. Üzeyir Hacıbəyli. “Arşın mal alan” musiqili komediyasından Gülçöhrənin ariyası. İfa edir: Əməkdar artist Gülnaz İsmayılova. Müşayiət edir: Ülviyyə Hacıbəyova.
5. Niyazi. “Etüd”. İfa edir: Ülviyyə Hacıbəyova.
6. Müslüm Maqomayev. “Nərgiz” operasından Nərgizin mahnısı. İfa edir: Əməkdar artist Gülnaz İsmayılova. Müşayiət edir: Ülviyyə Hacıbəyova.
7. Fərhad Bədəlbəyli. “Şuşa”. İfa edir: Əməkdar artist Gülnaz İsmayılova. Müşayiət edir: Ülviyyə Hacıbəyova.
8. Soltan Hacıbəyov. “Adajio”. İfa edir: Ülviyyə Hacıbəyova.
9. Niyazi. “Arzu” romansı. İfa edir: Əməkdar artist Gülnaz İsmayılova. Müşayiət edir: Ülviyyə Hacıbəyova.

«Музыкальный мир Гаджибековых»
7 ноября 2012 г. в 17:00 в филиале Государственного Музея Музыкальной Культуры Азербайджана, Квартире-музее Ниязи состоялось очередное мероприятие Клуба Любителей Классической Музыки, посвященное 100-летию со дня рождения всемирно известного дирижера и композитора, народного артиста СССР, Героя Социалистического Труда, лауреата Международной премии СССР, Государственной премии Азербайджана и Международной премии Неру, Ниязи (Ниязи Зульфугар оглы Гаджибекова), под названием «Музыкальный мир Гаджибековых».
Со вступительным словом выступил заведующий филиала Квартиры-музея Ниязи Государственного Музея Музыкальной Культуры Азербайджана Рза Байрамов.
Затем о творчестве Гаджибековых рассказала и выступила с концертной программой профессор Бакинской Музыкальной Академии, заслуженный деятель искусств, пианистка Ульвия Гаджибекова.
Гостями мероприятия были преподаватели и студенты Бакинской Музыкальной Академии и Бакинского Музыкального Колледжа, члены Клуба Любителей Классической Музыки и представители СМИ, телевидения и др.
Во время концерта прозвучали следующие произведения:
1. Ниязи. “Скерцо“. В исполнении студентки Бакинской Музыкальной Академии Арзу Гусейновой (класс Ульвии Гаджибековой).
2. Ниязи. “Прелюд”. В исполнении студентки Бакинской Музыкальной Академии Назрин Джалиловой (класс Ульвии Гаджибековой).
3. Назим Аливердибеков. “Баяты-Шираз”. В исполнении профессора Бакинской Музыкальной Академии, заслуженного деятеля искусств Ульвии Гаджибековой.
4. Узеир Гаджибеков. Ария Гюльчохры из музыкальной комедии “Аршин мал алан”. В исполнении заслуженной артистки Гюльназ Исмайловой. Сопровождение Ульвии Гаджибековой.
5. Ниязи. “Этюд”. В исполнении Ульвии Гаджибековой.
6. Муслим Магомаев. Песня Наргиз из оперы “Наргиз”. В исполнении заслуженной артистки Гюльназ Исмайловой. Сопровождение Ульвии Гаджибековой.
7. Фархад Бадалбейли. “Шуша”. > В исполнении заслуженной артистки Гюльназ Исмайловой. Сопровождение Ульвии Гаджибековой.
8. Солтан Гаджибеков. “Адажио”. В исполнении Ульвии Гаджибековой.
9. Ниязи. Романс “Арзу”. В исполнении заслуженной артистки Гюльназ Исмайловой. Сопровождение Ульвии Гаджибековой.