Qara Qarayevin həyat və yaradıcılığında ədəbiyyat
29 fevral 2012-ci il tarixində saat 18:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Klassik Musiqisevənlər Klubunda “Qara Qarayevin həyat və yaradıcılığında ədəbiyyat” adlı tədbir keçirilmişdir.
Giriş sözü və “Qara Qarayevin həyat və yaradıcılığında ədəbiyyat” mövzusunda məruzə ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq namizədi, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramovanın çıxışı. Onun çıxışı mövzu ilə əlaqədar slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Qara Qarayevin ədəbi əsərlər əsasında yazdığı musiqidən nümunələr Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrının solistləri Nərgiz Kərimova, Firuz Məmmədov, Azərbaycan Opera və Balet Teatrının solisti Elnur Qurbanov, Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbinin şagirdləri ifasında səslənmişdir.
Tədbirin qonaqları Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələri, musiqişünaslar, muzey əməkdaşları, KİV-nin və televiziyanın nümayəndələri və başqaları olunmuşdur.

Литература в жизни и творчестве Кара Караева
29 февраля 2012 года в Клубе Любителей Классической Музыки было проведено очередное мероприятие под названием «Литература в жизни и творчестве Кара Караева».
Со вступительным словом и докладом на тему «Литература в жизни и творчестве Кара Караева» выступила директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Выступление сопровождалось показом слайд-шоу.
Прозвучали образцы музыкальных произведений Кара Караева, написанных на основе литературных произведений, в исполнении солистов Государственного Театра Музыкальной Комедии Азербайджана Наргиз Керимовой и Фируза Мамедова, солиста Государственного Театра Оперы и Балета Азербайджана Эльнура Курбанова, школьников средней специальной музыкальной школы им. Бюльбюля.
Гостями мероприятия были члены Клуба Любителей Классической Музыки, студенты Государственного Университета Культуры и Искусства Азербайджана, музыковеды, работники музея, представители СМИ и др.