Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyev dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 870 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında sərəncam imzalamışdır. Nizami irsinin daim aktual olduğu nəzərə alınaraq respublikamızda, o cümlədən Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində bir sıra işlər görülmüşdür.
Muzeyin direktoru, sənətşünaslıq namizədi, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova Nizami Gəncəvinin əsərlərini araşdıraraq, “Nizami Gəncəvi və musiqi” haqqında məqalə yazmışdır. Bu mövzuda İtalyanın Kyaravalle şəhərində keçirilən Ədəbiyyat Muzeyləri Beynəlxalq Komitəsinin konfransında (ICLM) çıxış etmişdir. (26-28 sentyabr 2011-ci il )
Bundan başqa o, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Gəncə Reqional Elmi Mərkəzində dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 870 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı çərçivəsində “Nizami Gəncəvi-870” Beynəlxalq elmi-praktik konfransının hazırlıq işləri ilə əlaqədar Gəncə şəhərində keçirilən (1-2 noyabr 2011-ci il ) tədbirdə “Nizami Gəncəvinin “Xəmsə”sində musiqi məsələlərinin əks olunmasının xüsusiyyətləri” haqqında məruzə ilə çıxış etmişdir.
11 yanvar 2012-ci il tarixində saat 18:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunda keçirilmiş “Nizami və musiqi” adlı tədbir görülən işlərin davamıdır.
Tədbirdə muzeyin direktoru Alla Bayramova “Nizami Gəncəvinin “Xəmsə”sində musiqi məsələlərinin əks olunmasının xüsusiyyətləri” haqqında mövzusunda çıxış etmiş, onun çıxışı muzeyin zəngin kolleksiyası əsasında tərtib edilmiş slayd-şou ilə müşayiət olunmuş, Qara Qarayevin “Yeddi gözəl” baletinin musiqisindən fraqmentlər səslənmişdir. Sonra Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq doktoru, professor Röya Tağıyeva “Nizami obrazları xalça sənətində” məruzə ilə çıxış etmişdir. Bu mövzuda video çarx nümayiş etdirilmişdir.
Nizami Gəncəvinin sözlərinə Azərbaycan bəstəkarlarının yazdıqları əsərlərdən nümunələr - Qara Qarayevin “Yeddi gözəl” baletindən “Adajio” Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbinin XI sinif şagirdi, Prezident təqaüdçüsü, Beynəlxalq müsabiqələr laureatı Ceyla Seyidovanın, Ceyhun Allahverdiyevin “Nədəndir”, “Dilbər” romansları Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının solisti Afaq Abbasovanın ifalarında səslənmişdir.
Tədbirin qonaqları Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, musiqişünaslar, muzey əməkdaşları, Bakıdakı rus icmasının, KİV-nin və televiziyanın nümayəndələri iştirak etmişlər.

2012 is the year of the 870th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker, founder of the Azerbaijan Literature Nizami Ganjevi. According to the order of President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev a series of events took place at the State Museum of Azerbaijan Musical Culture.
The director of museum, Ph.D., honored worker of culture Alla Bayramova, has participated in the conference “Literature and music” organized by International Committee of Literary and Composers Museums (ICLM) and Fondazione Chiaravalle Montessori in Chiaravalle (Ancona, Italy) on the 26th-29th of September 2011 with presentation titled “Nizami and music”. She also participated in the scientific-practical conference "Nizami-870" in the Regional Scientific Center of Azerbaijan National Academy of sciences in Ganja (1-2 November 2011).
January 11, 2012 the meeting in the “Club of classical music lovers” was dedicated to theme of "Nizami and music." The evening was opened by Alla Bayramova with report “Details of the implementation of the musical themes in “Khamsa” by Nizami”. Then the director of the State Museum of Azerbaijan Carpet and Applied Arts, Doctor of Arts, Professor Roya Tagiyeva made the report: “Images of Nizami in carpet art”.
Reports were accompanied by a slide show on the materials from the museum collection, the fragments from the ballet “Seven Beauties” by Kara Karaev. The works of Azerbaijani composers in the words of Nizami were presented at the event further: “Adagio” from the ballet “Seven Beauties”, performed by a student of musical school named Bulbul, laureate of international competitions Ceyla Seidova; romances "Nedendir" and "Dilbar" by Jeyhun Allahverdiyev, performed by the soloist of the Azerbaijan State Opera and Ballet Theatre Afaq Abbasova. Guests of the event were members of the “Club of classical music lovers”, musicologists, museum staff, representatives of media and others.