İsmayıl Hacıbəyov - 65
4 dekabr 2014-cü il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində görkəmli bəstəkar, əməkdar incəsənət xadimi İsmayıl Hacıbəyovun anadan olmasının 65 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Ismayil Hacıbəyovun ömür-gün yoldaşı, Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Əməkdar incəsənət xadimi Ülviyyə Hacıbəyova açmış, bəstəkar haqqında xatirələrini tədbir iştirakçılarına söyləmişdir.
Tədbir Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələrinin ifalarında görkəmli Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət konsert proqramı ilə davam etmişdir. Bütün çıxışlar İsmayıl Hacıbəyovun həyat və yaradıcılığını əks etdirən muzey materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bakı Musiqi Akademiyasının müəllim və tələbə heyəti, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, Klassik Musiqi Həvəskarları klubunun üzvləri, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

Исмаил Гаджибеков – 65
4 декабря 2014 г. в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Квартире-музее Ниязи состоялось мероприятие, посвященное 65-летию со дня рождения выдающегося композитора, заслуженного деятеля искусств Исмаила Гаджибекова.
Со вступительным словом выступила супруга Исмаила Гаджибекова, профессор Бакинской музыкальной академии, заслуженный деятель культуры Ульвия Гаджибекова, поделилась с гостями воспоминаниями о композиторе.
На концерте прозвучала концертная программа в исполнении студентов Бакинской музыкальной академии. Все выступления сопровождались слайд-шоу из материалов музея, отражающих жизнь и творчество Исмаила Гаджибекова.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, преподаватели и студенты Бакинской музыкальной академии, сотрудники бакинских музеев, члены Клуба любителей классической музыки, представители СМИ и другие.