Qərbi Avropa musiqisi axşamı
5 noyabr 2014-cü il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində, Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunda Qərbi Avropa musiqisi axşamı keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova "Azərbaycan səhnəsində Qərbi Avropa musiqisi səhifələri" mövzusunda çıxış etmişdir.
Tədbir Bakı Musiqi Akademiyasının professoru Leyla Məmmədəliyeva (f-no), Bakı Musiqi Akademiyasının vokal konsertmeysteri Rəna Əliyeva (vokal), müəllimi Yelena Boqayevskaya (f-no), Prezident təqaüdçüsü, Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı və Vokalçıların M.Maqomayev adına III müsabiqəsinin laureatı (18-19 oktyabr 2014-cü il) Aytac Şıxəlizadə (vokal), Respublika Müsabiqəsi laureatı Aydan Quliyeva (vokal), Nərgiz Ağayeva, Ülviyyə Əliyeva (f-no), L. və M. Rostropoviçlər adına 21 saylı musiqi məktəbinin şagirdləri Teymur Əliyev, Əlövsət Bəşirzadənin (skripka), ifalarında A.Vivaldi, F.Şopen, C.Puççini, C.Meyerberin, Q.Fore, F.Şubert, C.Kaççini, A.Stradellanın əsərlərindən ibarət konsert proqramı ilə davam etmişdir.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bakı Musiqi Akademiyasının müəllim və tələbə heyəti, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, klubun üzvləri, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.
A.Vivaldi. "Qədim ariya"
İfa edir: Prezident təqaüdçüsü, Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Aytac Şıxəlizadə. Müşayiət edir: Nərgiz Ağayeva
A.Vivaldi. "İlin fəsilləri - Bahar"
Ifa edir: M.Rastropoviç ad. 21 ¹ li musiqi məktəbinin X sinif şagirdi Teymur Əliyev (skripka). Müşayiət edir: BMA-nın professoru Leyla Məmmədəliyeva
C.Puççini Laurettanın ariyası.
İfa edir: Respublika Müsabiqəsi laureatı Aydan Quliyeva. Müşayiət edir: Ülviyyə Əliyeva
F.Şopen. "Noktürn".
İfa edir: BMA-nın professoru Leyla Məmmədəliyeva (f-no)
A.Vivaldi. "İlin fəsilləri -Yay". Qasırğa
İfa edir:L. və M. Rostropoviçlər ad. 21¹ li musiqi məktəbinin X sinif şagirdi Əlövsət Bəşirzadə (skripka). Müşayiət edir: BMA-nın professoru Leyla Məmmədəliyeva

Вечер западноевропейской музыки
5 ноября 2014 г. в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Квартире-музее Ниязи, в Клубе любителей классической музыки состоялся Вечер западноевропейской музыки.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова выступила на тему «Страницы западноевропейской музыки на азербайджанской сцене».
На мероприятии в исполнении Лейлы Мамедалиевой (ф-но), концертмейстра по вокалу Бакинской музыкальной академии Рены Алиевой (вокал), преподавателя Бакинской музыкальной академии Елены Богаевской (ф-но), президентского стипендиата, лауреата международных конкурсов, лауреата III вокального конкурса им. М.Магомаева (18-19 октября 2014 г.) Айтадж Шихализаде (вокал), лауреата Республиканского конкурса Айдан Гулиевой (вокал), Наргиз Агаевой, Ульвии Алиевой (ф-но), учеников музыкальной школы № 21 им. Л. и М. Ростроповичей Теймура Алиева, Аловсата Баширзаде (скрипка) прозвучали произведения А.Вивальди, Ф.Шопена, Д.Пуччини, Д.Мейербера, Г.Форе, Ф.Шуберта, Д.Каччини, А.Страделлы.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, преподаватели и студенты Бакинской музыкальной академии, сотрудники бакинских музеев, члены Клуба любителей классической музыки, представители СМИ и др.