"Azərbaycan musiqi mədəniyyəti korifeylərinin gəncliyi"
16 sentyabr 2014-cü il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Milli Musiqi Bayramı münasibətilə "Azərbaycan musiqi mədəniyyəti korifeylərinin gəncliyi" adlı tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Sonra muzeyin böyük elmi işçisi Əzirə Abdullayeva mövzu üzrə çıxış etmiş, onun çıxışı muzey materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət edilmişdir. Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının prorektoru, musiqişünas, fəlsəfə elmləri doktoru, professor, əməkdar incəsənət xadimi Gülnaz Abdullazadə çıxış etmişdir.
Tədbirdə Balakən rayonundan muzeyə tənbur (Balakən damburu) musiqi aləti hədiyyə edilmişdir. Yazıçı-publisist Tahirə Sultan, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Abbasqulu Nəcəfzadə çıxış etmiş, Balakən rayonundan gəlmiş tənbur ifaçıları – İbadulla Qarayev və Yetim Ərəbiddin maraqlı musiqi nömrəsi təqdim etmişlər.
Daha sonra Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru Alla Bayramovanın "Nizami Gəncəvinin poemaları incəsənətin qarşılıqlı inikası kontekstində" adlı kitabının təqdimatı keçirilmişdir. Musiqişünas, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi, Abdulla Şaiq mənzil muzeyinin direktoru Ülkər Talıbzadə, Bakı Slavyan Universitetinin dosenti Mübariz Məmmədli çıxış etmişlər.
Tədbirdə bəstəkarlardan Üzeyir Hacıbəylinin, Qara Qarayevin, Fikrət Əmirovun, Niyazinin əsərlərindən ibarət konsert proqramı ilə Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, əməkdar incəsənət xadimi Ülviyyə Hacıbəyova (f-no), Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti Səidə Şərifəliyeva (vokal), Bakı Musiqi Akademiyasının baş müəllimi İlahə Sadıqzadə (f-no), muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı və solistləri əməkdar artistlər Teyyub Aslanov və Nuriyyə Hüseynova çıxış etmişlər.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bəstəkarlar İttifaqının, BMA-nın, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

"Молодость корифеев музыкальной культуры Азербайджана"
16 сентября 2014 г. В Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие под названием "Молодость корифеев музыкальной культуры Азербайджана".
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем выступила старший научный сотрудник музея Азира Абдуллаева. Её выступление сопровождалось слайд-шоу на основе музейных материалов. На мероприятии выступила проректор Бакинской музыкальной академии, музыковед, доктор философии, профессор, заслуженный деятель культуры Гюльназ Абдуллазаде.
На мероприятии музею из Балакянского района был подарен музыкальный инструмент танбур (балакянский дамбур). Затем выступили писатель-публицист Тахира Султан, доктор искусствоведения Аббасгулу Наджафзаде, балакянские исполнители на танбуре Ибадулла Караев и Етим Арабиддин представили интересный музыкальный номер.
Затем прошла презентация книги директора Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Аллы Байрамовой "Поэмы Низами Гянджеви в контексте взаимоотражения искусств". Потом выступили директор Квартиры-музея Абдуллы Шаига Улькер Талыбзаде, доцент Бакинского славянского университета Мубариз Мамедли.
На мероприятии прозвучала красочная музыкальная программа, состоящая из произведений Узеира Гаджибейли, Кара Караева, Фикрета Амирова, Ниязи в исполнении профессора Бакинской музыкальной академии, заслуженного деятеля культуры Ульвии Гаджибековой (ф-но), заслуженной артистки Азербайджана Саиды Шарифалиевой (вокал), старшего преподавателя Бакинской музыкальной академии Илахи Садыхзаде (ф-но), музейного Ансамбля старинных музыкальных инструментов и солистов Нурии Гусейновой и Тейюба Асланова.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, представители Союза композиторов Азербайджана, БМА, сотрудники бакинских музеев, представители СМИ и телевидения.