Şəfiqə Axundova – 90
27 yanvar 2014–cü il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində görkəmli bəstəkar, “Şöhrət” ordenli, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, Şərqin ilk opera yazan qadın bəstəkarı Şəfiqə Axundovanın 90 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə giriş sözü ilə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Sonra musiqişünas, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Təhmirazqızı Şəfiqə Axundovanın həyat və yaradıcılığı haqqında danışmışdır. Onun çıxışı muzeyin materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdır. Tədbirdə xalq artisti, tarzən Ramiz Quliyev, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının katibi, musiqişünas, professor, Əməkdar İncəsənət xadimi Zemfira Qafarova çıxış etmişlər.
Tədbirin bədii hissəsində bəstəkarın mahnıları muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının solisti, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Nuriyyə Hüseynova (Bədii rəhbər: Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Munis Şərifov), Azərbaycan Televiziyası və Radiosunun musiqi kollektivlərinin bədii rəhbəri Ramil Qasımov, Azərbaycan Dövlət Televiziyasının solistləri, IV Televiziya Muğam Müsabiqəsinin laureatları və iştirakçısı Sərxan Bünyadzadə, Ramiq Bayramov, Gülnar Qüdrətli, Ayşən Mehdiyevanın (Müşayiət edirdi: Əhsən Dadaşov adına “Xatirə” Xalq Çalğı Alətləri Ansamblı. Bədii rəhbər: Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Adil Bağırov) ifalarında təqdim edilmişdir.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının üzvləri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.
“Nədən oldu”. Sözləri Bəxtiyar Vahabzadənindir.
İfa edir: Muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının solisti, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Nuriyyə Hüseynova.
“Bu torpağa bağlıyam”. Sözləri Bəxtiyar Vahabzadənindir.
İfa edir: Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Ramil Qasımov.
“Həsrətindən”.
İfa edir: Azərbaycan, Respublikasının Xalq artisti, tarzən Ramiz Quliyev Müşayiət edir : Əhsən Dadaşov adına “Xatirə” Xalq Çalğı Alətləri Ansamblı, Bədii rəhbər: Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Adil Bağırov.

Шафига Ахундова - 90
27 января 2014 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 90-летию выдающегося композитора, кавалера ордена «Славы», народной артистки, первой женщины-композитора, написавшей оперу, Шафиги Ахундовой.
Со вступительным словом выступила директор музея, доктор философии по искусствоведению, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем музыковед, доктор философии по искусствоведению Саадат Тахмиразгызы рассказала о жизни и творчестве Шафиги Ахундовой. Ее выступление сопровождалось слайд-шоу из музейных материалов. На мероприятии выступили народный артист, тарист Рамиз Гулиев и секретарь Союза композиторов Азербайджана, музыковед, профессор, заслуженный деятель культуры Земфира Гафарова.
В художественной части мероприятия прозвучали произведения композитора в исполнении солиста музейного Ансамбля старинных музыкальных инструментов, заслуженной артистки Азербайджанской Республики Нурии Гусейновой (Художественный руководитель: заслуженный артист Азербайджанской Республики Мунис Шарифов), художественного руководителя музыкальных коллективов Азербайджанского Радио и Телевидения Рамиля Гасымова, солистов Азербайджанского Государственного Телевидения, лауреатов и участников IV Телевизионного мугамного конкурса Сархана Буньядзаде, Рамига Байрамова, Гюльнар Гюдрятли, Айшан Мехтиевой (Сопровождал: Ансамбль народных инструментов «Хатиря» им. Ахсана Дадашова. Художественный руководитель: народный артист Азербайджанской Республики Адиль Багиров).
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, члены Союза композиторов Азербайджана, сотрудники бакинских музеев, представители СМИ и телевидения.