“Interyerdə Musiqi və Həqiqət”
18 may 2017-ci il tarixində saat 18:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində18 may - Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə “Interyerdə Musiqi və Həqiqət” adlı sərgi və konsert keçirilmişdir.
Sərgidə XX əsrin interyerini əks etdirən Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi ilə yanaşı Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyi, Azərbaycan İstiqlal Muzeyi, Cəfər Cabbarlının Ev Muzeyi, Abdulla Şaiqinin Ev Muzeyinin eksponatları nümayiş olunmuşdur. Bu eksponatların bəziləri ilk dəfə təqdim olunmuşdur. Həmçinin represiyaya məruz qalmış Azərbaycan mədəniyyətinin bir çox xadimləri – ilk azərbaycanlı pianoçulardan biri Xədicə Qayıbova (1893-1938), Azərbaycan bəstəkarı, şairi və folklorçu Ərtoğrul Cavid (1919-1943) Azərbaycan cazının görkəmli nümayəndəsi, saksofon ifaçısı Pərviz Rüstəmbəyov (1922-1949) və bu dövrün mənəvi-psixoloji təzyiqlərinə məruz qalmış Azərbaycan bəstəkarları haqqında məlumat verilmişdir, represiya qurbanlarının xatirəsi yad edilmişdir.

Music and the Truth in an Interior
On May 18, 2017 in the State museum of musical culture of Azerbaijan the "Music and the Truth in an Interior" exhibition, dedicated to the May 18 - İnternational Museum Day.
At an exhibition the exhibits of the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan, the Azerbaijani State Museum of Theater, Azerbaijani Museum of İndependence, Jafar Jabbarli's House Museum, Abdullah Shaig's House Museum reflecting an interior the XX belief were shown. Some of these exhibits were shown for the first time. Materials about life and works of many Azerbaijani cultural figures, victims of repressions – one of the first Azerbaijani pianists Hadija Gaibova (1893-1938), the Azerbaijani composer, the poet and the specialist in folklore Ertogrul Javid (1919-1943), the outstanding representative of the Azerbaijani jazz, the saxophonist Parviz Rustambekov (1922-1949) were presented at an exhibition. Also information on the Azerbaijani composers of this period, undergone psychological pressure was given.