Bu gün məşhur rus bəstəkarı, pianoçusu və dirijoru SERGEY RAXMANİNOVUN (1 aprel 1873 - 28 mart 1943) doğum günüdür.
Sergey Raxmaninovun əsərləri hər zaman Azərbaycan musiqiçilərini də cəlb etmiş, tez-tez bu əsərlərə müraciət edərək öz konsert proqramlarına daxil etmişlər.
Görkəmli Azərbaycan dirijoru Maestro Niyazi Sergey Raxmaninovun əsərlərinin gözəl təfsirçisi kimi həm respublikamızda, həm də dünyanın bir çox məşhur konsert salonlarında uğurla çıxış etmişdir. Sizə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin zəngin kolleksiyalarında saxlanılan və həmin çıxışları əks etdirən bəzi materialları təqdim edirik.

Сегодня день рождения известного русского композитора, пианиста и дирижера СЕРГЕЯ РАХМАНИНОВА (1 апреля 1873 - 28 марта 1943).
Произведения Сергея Рахманинова всегда привлекали азербайджанских музыкантов, которые часто включали их в свои концертные программы.
Выдающийся азербайджанский дирижер, маэстро Ниязи, будучи прекрасным интерпретатором произведений Сергея Рахманинова, с успехом выступал в Азербайджане, в Советском Союзе и во многих известных концертных залах мира. Представляем вам некоторые материалы, хранящиеся в богатой коллекции Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, отражающие эти выступления.