VAQİF MUSTAFAZADƏ - 82 (16.03.1940-16.12.1979)
16 mart - görkəmli Azərbaycan musiqiçisi, bəstəkar, pianoçu, caz-muğam üslubunun banisi, Azərbaycanın Əməkdar artisti, Azərbaycan Dövlət Mükafatı laureatı VAQİF MUSTAFAZADƏNİN doğum günüdür.
Vaqif Mustafazadə dərin köklərə malik qədim Azərbaycan muğamı ilə caz musiqisini uğurlu sintez edərək, dünya musiqi inciləri xəzinəsinə caz-muğamın təkrarolunmaz nümunələrini bəxş etmişdir. Fortepiano və simfonik orkestr üçün konsertin, "Muğam" simfoniyasının (tamamlanmamış), bir sıra caz kompozisiyalarının və pyeslərin müəllifi olmuşdur.
Vaqif Mustafazadə XX əsrin görkəmli caz pianoçularından biri və bəstəkar olmaqla yanaşı yaradıcılığı dövründə “Orero” ansamblına, “Qafqaz” caz üçlüyünə, “Leyli” və ”Sevil” qadın vokal-instrumental və “Muğam” instrumental ansambllarına rəhbərlik etmişdir. Beynəlxalq caz müsabiqəsi və festivallarının(“Tallin-66”, “Tbilisi-78”, “Monte-Karlo”) laureatı olmuşdur.
16 mart tarixində səhər saatlarında Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin və muzeyin filialı olan Vaqif Mustafazadənin Ev Muzeyinin əməkdaşları Vaqif Mustafazadənin məzarını ziyarət edəcəklər.
Həmin gün muzeydə “Açıq qapı” günü olacaq. Vaqif Mustafazadənin xatirəsini yad etməyə gələn ziyarətçilər böyük sənətkarın musiqisinin müşayiəti ilə onun həyat və yaradıcılıq yolu haqqında ətraflı məlumatlarla tanış olacaqlar.
17 mart 2022-ci il tarixində, saat 16:00-da Vaqif Mustafazadə yaradıcılığının gənclər arasında təbliği məqsədi ilə Azərbaycan Diplomatik Akademiyasında tədbir keçiriləcəkdir. Tədbirdə tanınmış caz musiqisi ifaçıları Vaqif Mustafazadənin əsərləri də daxil olmaqla konsert proqramı ilə çıxış edəcək, sevimli musiqiçinin həyat və yaradıcılıq yolunu əks etdirən videoçarx və sənədli film nümayiş olunacaqdır.

ВАГИФ МУСТАФАЗАДЕ - 82 (16.03.1940-16.12.1979)
16 марта - день рождения выдающегося азербайджанского музыканта, композитора, пианиста, основоположника направления джаз-мугам, заслуженного артиста Азербайджана, лауреата Государственной премии Азербайджана ВАГИФА МУСТАФАЗАДЕ.
Вагиф Мустафазаде удачно синтезировал джазовую музыку с имеющим глубокие корни азербайджанским мугамом, и внёс большой вклад в мировую музыкальную сокровищницу. Среди его произведений - Концерт для фортепиано с симфоническим оркестром, симфония «Мугам» (неполная), ряд джазовых композиций и т.д.
Помимо того, что Вагиф Мустафазаде был одним из выдающихся джазовых пианистов и композиторов ХХ века, он руководил ансамблем «Ореро», джаз-трио «Кавказ», женскими вокально-инструментальными ансамблями «Лейли» и «Севиль», инструментальным ансамблем «Мугам». Был лауреатом международных джазовых конкурсов и фестивалей («Таллин-66», «Тбилиси-78», «Монте-Карло»).
Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана и филиал музея, Дом-музей В.Мустафазаде ежегодно отмечают памятные даты, связанные с Вагифом Мустафазаде.
Утром 16 марта сотрудники музея посетят могилу В.Мустафазаде, в этот же день в Доме-музее пройдет «День открытых дверей». Посетители, желающие почтить память Вагифа Мустафазаде, смогут подробно познакомиться с его жизнью и творчеством, послушать музыку композитора.
В целях популяризации творчества Вагифа Мустафазаде среди молодежи 17 марта в 16:00 в Азербайджанской Дипломатической Академии состоится мероприятие, где будет представлена концертная программа, включающая произведения Вагифа Мустафазаде в исполнении известных джазовых музыкантов, а также видеоролик и документальный фильм о жизни и творчестве любимого всеми музыканта.