17 fevral 2022-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Qara Qarayevin Ev Muzeyində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən “Əbədi imzalar” layihəsi çərçivəsində nəşr olunmuş və muzeyə hədiyyə edilmiş görkəmli bəstəkar, pedaqoq, Azərbaycan EA-nın akademiki, SSRİ Xalq artisti, Dövlət mükafatları laureatı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Qara Qarayevin əsərlərindən ibarət notların təqdimatı keçirilmişdir.
Milli-mədəni və mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılmasında, onların təbliğ olunmasında Heydər Əliyev Fondunun gördüyü işlər dövlətimiz, xalqımız üçün böyük töhfədir.
Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanan, Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin görkəmli nümayəndələrinin əsərlərinin notlarından ibarət “Əbədi imzalar” toplusunda 6 bəstəkarın əsərlərinin yer aldığı 71 məcmuə dərc olunmuşdur. Topluda Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin 6 görkəmli nümayəndəsi - Asəf Zeynallı, Cövdət Hacıyev, Fikrət Əmirov, Qara Qarayev, Niyazi və Vasif Adıgözəlovun əsərlərinin notları yer almışdır.
“Əbədi imzalar” layihəsi Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova və Qara Qarayev Ev Muzeyinin müdiri, pianoçu Züleyxa Qarayeva-Bağırova giriş sözü ilə çıxış etmişlər. Daha sonra dirijor Orxan Həşimov və Əməkdar rəssam Vüqar Əli çıxış etmişlər.
Təqdimat proqramında pianoçu, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının direktoru Murad Adıgözəlzadənin ifasında Qara Qarayevin əsərlərindən ibarət musiqi proqramı səslənmiş, Əməkdar rəssam Vüqar Əlinin bəstəkarın Ömər Xəyyamın şeirlərinə yazdığı səs və fortepiano üçün “Altı rübai”nin (1944) təəssüratı altında işlədiyi 6 rəsm əsərinin ilk təqdimatı olmuşdur.

"Eternal Signatures"
On February 17, 2022 in the branch of the State Museum of Music Culture of Azerbaijan, the Home Museum of Kara Karayev, within the project "Eternal Signatures" was held a presentation of the printed notes of an outstanding composer, educator, academician of Azerbaijan National Academy of Sciences, the People's Artist of the USSR, the laureate of state awards, Hero of Socialist Labor Kara Karayev.
The work carried out by the Heydar Aliyev Foundation on preservation and popularization of national, cultural and spiritual values is a great contribution to our people and the state.
In the collection "Eternal Signatures" prepared by the Heydar Aliyev Foundation, composed of notes of works by prominent representatives of the Azerbaijani composer school, 71 collections of works by 6 composers were published. The collection included notes of 6 prominent representatives of the Azerbaijani composer school - Asaf Zeynalli, Jevdet Gadzhiev, Fikret Amirov, Kara Karayev, Niyazi and Vasif Adygezalov.
The project "Eternal Signatures" was implemented at the initiative of the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva.
Director of the Azerbaijan State Museum of Musical Culture, Doctor of Arts, Honored Cultural Worker Alla Bayramova and director of the Kara Karayev House Museum, pianist Zuleykha Karayeva-Bagirova made introductory speeches at the event. Then conductor Orkhan Hashimov and Honored Artist Vugar Ali made a speech.
Also a musical program performed by pianist, People's Artist of the Republic of Azerbaijan, Director of the Azerbaijan State Academic Philharmonic Murad Adigozalzade.