16 dekabr - görkəmli Azərbaycan musiqiçisi, bəstəkar, pianoçu, caz-muğam üslubunun banisi, Azərbaycanın Əməkdar artisti, Azərbaycan Dövlət Mükafatı laureatı VAQİF MUSTAFAZADƏNİN (16.03.1940-16.12.1979) anım günüdür.
Vaqif Mustafazadə XX əsrin görkəmli caz pianoçularından biri olmaqla yanaşı yaradıcılığı dövründə “Orero” ansamblına, “Qafqaz” caz üçlüyünə, “Leyli” və ”Sevil”qadın vokal-instrumental və “Muğam” instrumental ansambllarına rəhbərlik etmişdir. Beynəlxalq caz müsabiqəsi və festivallarının (“Tallin-66”, “Tbilisi-78”, “Monte-Karlo”) laureatı olmuşdur.
Vaqif Mustafazadə dərin köklərə malik qədim Azərbaycan muğamı ilə caz musiqisini uğurlu sintez edərək dünya musiqi inciləri xəzinəsinə caz-muğamın təkrarolunmaz nümunələrini bəxş etmişdir. Fortepiano və simfonik orkestr üçün konsertin, "Muğam" simfoniyasının (tamamlanmamış), bir sıra caz kompozisiyalarının və pyeslərin müəllifi olmuşdur.
Vaqif Mustafazadə qısa, lakin mənalı ömür yaşadı. Onun qəlbləri titrədən gözəl melodiyaları və ritmləri milli musiqi irsimizi daha da zənginləşdirdi və bütün dünyada tanıtdı.
Vaqif Mustafazadənin adı və yaradıcılığı yaşayır və daim yaşayacaqdır.
Bu gün səhər saatlarında Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin və muzeyin filialı olan Vaqif Mustafazadənin Ev Muzeyinin əməkdaşları Vaqif Mustafazadənin məzarını ziyarət etmişlər.
Anım günü münasibətilə Vaqif Mustafazadənin adını daşıyan 2 saylı 11 illik Uşaq İncəsənət məktəbində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi ilə birgə tədbir keçirilmişdir. Giriş sözü ilə məktəbin direktoru, Əməkdar artist Akif Süleymanbəyli çıxış etmişdir. Daha sonra Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova, muzeyin filialı Vaqif Mustafazadənin Ev Muzeyinin müdiri Afaq Əliyeva çıxış etdilər.
Tədbirdə uzun illər həmin musiqi məktəbinin müəllimi olmuş , Vaqif Mustafazadənin anası Zivər xanım Əliyevanın büstü açılmışdır. Zivər xanımın həmkarları çıxış etdilər. Tədbir Vaqif Mustafazadənin xatirəsinə həsr olunmuş Gülsüm xanım Eldarova, Vüsal Aydəmirov, İbrahim Babayev, Cavid Əzizov, Hidayət Sadıxbəyli, “Sevil” vokal ansamblı və musiqi məktəbinin şagirdlərinin ifalarında konsert proqramı ilə davam etmişdir.

День памяти ВАГИФА МУСТАФАЗАДЕ (16.03.1940 – 16.12.1979)
16 декабря - день памяти выдающегося азербайджанского музыканта, композитора, пианиста, основоположника жанра джаз-мугам, заслуженного артиста Азербайджана, лауреата Азербайджанской государственной премии ВАГИФА МУСТАФАЗАДЕ (16.03.1940 – 16.12.1979).
Вагиф Мустафазаде не только был одним из выдающихся джазовых пианистов ХХ века, но и руководил ансамблем «Ореро», джазовым трио «Кавказ», женскими вокально-инструментальными ансамблями «Лейли» и «Севиль», инструментальным ансамблем «Мугам». Был лауреатом международных джазовых конкурсов и фестивалей («Таллин-66», «Тбилиси-78», «Монте-Карло»).
Вагиф Мустафазаде удачно синтезировал джазовую музыку с древним азербайджанским мугамом, имеющим глубокие корни, тем самым добавил уникальные образцы джаз-мугама в сокровищницу мировых музыкальных жемчужин. Он автор концерта для фортепиано с симфоническим оркестром, симфонии «Мугам» (неполная), ряда джазовых сочинений и пьес.
Вагиф Мустафазаде прожил короткую, но содержательную жизнь. Берущие за душу мелодии и ритмы обогатили наше национальное музыкальное наследие и сделали его известным во всем мире.
Имя и творчество Вагифа Мустафазаде живут и будут жить вечно.
Сегодня утром сотрудники Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана и филиала музея, Дома-музея Вагифа Мустафазаде его посетили могилу.
По случаю Дня памяти прошлосовместное с Государственным музеем музыкальной культуры Азербайджана мероприятие в 11-летней Детской художественной школе № 2 имени Вагифа Мустафазаде. Со вступительной речью выступил директор школы, заслуженный артист Акиф Сулейманбейли. Затем выступили директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова, заведующая филиалом музея, Домом-музеем Вагифа Мустафазаде Афаг Алиева.
На мероприятии был открыт бюст матери Вагифа Мустафазаде Зивяр Алиевой, которая много лет работала педагогом в музыкальной школе, с воспоминаниями о ней выступили коллеги г-жи Зивяр. Мероприятие продолжилось концертом, посвященным памяти Вагифа Мустафазаде в исполнении Гульсум ханум Эльдаровой, Вусала Айдамирова, Ибрагима Бабаева, Джавида Азизова, Хидаята Садыхбейли, вокального ансамбля «Севиль» и учащихся музыкальной школы.