NİZAMİ GƏNCƏVİYƏ HƏSR OLUNMUŞ YENİ NƏŞRLƏRİN TƏQDİMATI
3 dekabr 2021-ci il tarixində saat 16:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Qara Qarayevin Ev Muzeyində “Nizami Gəncəvi ili” çərçivəsində muzeyin direktoru Alla Bayramovanın həmmüəllif AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşı Rauf Şeyxzamanlı olduğu “Musiqi Nizami “Xəmsə”sinin səhifələrində” kitabının (Alla Bayramova, Rauf Şeyxzamanlı. Musiqi Nizami "Xəmsə"sinin səhifələrində. - Gəncə: "Elm" nəşriyyatı, - 2021, - 162 s.) və “Nizami və musiqi” beynəlxalq onlayn konfransının materiallar toplusunun (Nizami və musiqi. Məqalələr toplusu. Elmi redaktor A.H.Bayramova. Bakı: Orxan NPM. – 2021, – 304 s.) təqdimatı olmuşdur.
Giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Alla Bayramovanın çıxışı Qara Qarayevin “Payız” romansı və “Yeddi gözəl” baletinə yazılmış musiqisi ilə muzeyin zəngin kolleksiyaları əsasında hazırlanmış “Nizami və Musiqi” beynəlxalq onlayn konfransında nümayiş etidirilən slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur. Sonra söz AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü, filologiya elmləri doktoru, professor Rafael Hüseynova verilmişdir. Təqdimatda Azərbaycan Milli Konservatoriyasının professoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru Abbasqulu Nəcəfzadə çıxış etmişdir.
Bədii hissədə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artistləri Fəridə Məmmədova, İlham Nəzərovun və Beynəlxalq müsabiqələr laureatı, pianoçu Svetlana Əhmədovanın ifalarında Nizaminin sözlərinə Azərbaycan bəstəkarlarının vokal kompozisiyaları səslənmişdir.

ПРЕЗЕНТАЦИЯ НОВЫХ ИЗДАНИЙ,
3 декабря 2021 года в Доме-музее Кара Караева, филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, в рамках «Года Низами Гянджеви» состоялась презентация книги «Музыка на страницах «Хамсе» Низами» (Алла Байрамова, Рауф Шейхзаманлы. Музыка на страницах «Хамсе» Низами. – Гянджа: издательство «Эльм», - 2021, - 162 с.) директора музея Аллы Байрамовой в соавторстве с Рауфом Шейхзаманлы, сотрудником Институтом Рукописей им. М.Физули при НАНА, а также был представлен Cборник материалов международной онлайн конференции «Низами и музыка» » (Низами и музыка. Сборник статей. Научный редактор А.Г. Байрамова. Баку: Орхан НПМ. - 2021, - 304 с.).
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Её выступление сопровождалось демонстрировавшимся на международной конференции «Низами и музыка» слайд-шоу на основе материалов из богатой коллекции музея, под музыку написанную Кара Караевым к балету «Семь красавиц» и романсу «Осень». Затем слово было передано директору Национального музея азербайджанской литературы им. Низами Гянджеви НАНА, действительному члену НАНА, доктору филологических наук, профессору Рафаэлю Гусейнову. На презентации выступил профессор Азербайджанской национальной консерватории, доктор искусствоведения Аббасгулу Наджафзаде.
В художественной части мероприятия вокальные композиции азербайджанских композиторов на слова Низами исполнили заслуженные артисты Азербайджанской Республики Фарида Мамедова, Ильхам Назаров и лауреат международных конкурсов, пианистка Светлана Ахмедова.