NİZAMİ GƏNCƏVİYƏ HƏSR OLUNMUŞ YENİ NƏŞRLƏRİN TƏQDİMATI
3 dekabr 2021-ci il tarixində saat 16:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Qara Qarayevin Ev Muzeyində “Nizami Gəncəvi ili” çərçivəsində muzeyin direktoru Alla Bayramovanın həmmüəllif AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşı Rauf Şeyxzamanlı olduğu “Musiqi Nizami “Xəmsə”sinin səhifələrində” kitabının (Alla Bayramova, Rauf Şeyxzamanlı. Musiqi Nizami "Xəmsə"sinin səhifələrində. - Gəncə: "Elm" nəşriyyatı, - 2021, - 162 s.) və “Nizami və musiqi” beynəlxalq onlayn konfransının materiallar toplusunun (Nizami və musiqi. Məqalələr toplusu. Elmi redaktor A.H.Bayramova. Bakı: Orxan NPM. – 2021, – 304 s.) təqdimatı olmuşdur.
Giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Alla Bayramovanın çıxışı Qara Qarayevin “Payız” romansı və “Yeddi gözəl” baletinə yazılmış musiqisi ilə muzeyin zəngin kolleksiyaları əsasında hazırlanmış “Nizami və Musiqi” beynəlxalq onlayn konfransında nümayiş etidirilən slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur. Sonra söz AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü, filologiya elmləri doktoru, professor Rafael Hüseynova verilmişdir. Təqdimatda Azərbaycan Milli Konservatoriyasının professoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru Abbasqulu Nəcəfzadə çıxış etmişdir.
Bədii hissədə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artistləri Fəridə Məmmədova, İlham Nəzərovun və Beynəlxalq müsabiqələr laureatı, pianoçu Svetlana Əhmədovanın ifalarında Nizaminin sözlərinə Azərbaycan bəstəkarlarının vokal kompozisiyaları səslənmişdir.

PRESENTATION OF NEW EDITION, DEDICATED TO NIZAMI GANJEVI
On December 3, 2021 in the House Museum of Kara Karaev, branch of the State Museum of Music Culture of Azerbaijan, within the framework of the "Year of Nizami Ganjevi", a presentation of the book "Music on the pages of " Hamse " Nizami" (Alla Bayramova, Rauf Sheikhzamanli. Music on the pages of "Hamse" Nizami. - Ganja: Elm Publishing House - 2021 - 162 p. ) Director of the Museum Alla Bayramova in co-authored with Rauf Sheikhzamanli, an employee of the Institute of Manuscripts. M. Physiology at NANA, and also presented the Collection of materials of the international online conference "Nizami and Music" (Nizami and music. A compilation of articles. Scientific editor A. G. Bayramova. Baku: Orhan NPM. - 2021 - 304 pages. ).
The director of the State Museum of Music Culture of Azerbaijan, a candidate of the arts, a well-deserved worker of culture Alla Bayramova, gave an introduction. Her performance was accompanied by demonstrating at the international conference "Nizami and Music" a slideshow based on materials from the museum's rich collection, under the music written by Kara Karaev to the ballet "Seven beauties" and romance "Autumn". Then the word was handed over to the director of the National Museum of Azerbaijani Literature, a real member of NANA, a doctor of philological sciences, professor Rafael Guseynov. The presentation was presented by a professor of the Azerbaijani National Conservatory, Doctor of Arts Abbasgulu Najafzadeh.
In the artistic part of the event, vocal compositions of Azerbaijani composers in the words of Nizami were performed by honored artists of the Republic of Azerbaijan Farid Mamedov, Ilham Nazarov and winner of international competitions, pianist Svetlana Ahmedova.
At the end of the presentation, participants were presented with a compilation of articles "Nizami and music".