Heydər Əliyev Fondu - milli-mədəni irsimizin hamısı
Milli-mədəni və mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılmasında, onların təbliğ olunmasında da Heydər Əliyev Fondunun gördüyü işlər dövlətimiz, xalqımız üçün böyük töhfədir.
May ayında Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanan, Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin görkəmli nümayəndələrinin əsərlərinin notlarından ibarət “Əbədi imzalar” toplusu Şuşa şəhərində keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı çərçivəsində təqdim edilmişdir. İcrasına 2019-cu ildə başlanılan layihə çərçivəsində 6 bəstəkarın əsərlərinin yer aldığı 71 məcmuə dərc olunmuşdur.
“Əbədi imzalar” layihəsi Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilmişdir.
Layihə çərçivəsində Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin görkəmli nümayəndələrinin əsərlərinin notları ilk dəfə toplu olaraq nəşr edilib. Topluda Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin 6 görkəmli nümayəndəsi - Asəf Zeynallı, Cövdət Hacıyev, Fikrət Əmirov, Qara Qarayev, Niyazi və Vasif Adıgözəlovun əsərlərinin notları yer almışdır.
Bu günlərdə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən görkəmli bəstəkar və dirijor Niyazinin əsərlərindən ibarət 7 məcmuə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin Mənzil Muzeyinə hədiyyə edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, bütün not kitabları muzeydə qorunan Niyazinin not əlyazmaları əsasında dərc olunmuşdur.

HEIDAR ALIEV'S FUND - THE COLLECTOR OF THE NATIONAL AND CULTURAL HERITAGE OF AZERBAIJAN
The work done by Heydar Aliyev Foundation to preserve and promote national, cultural and spiritual values is a great contribution to our state and people.
In May, the Heydar Aliyev Foundation presented the album “Eternal Signatures” with notes from prominent representatives of Azerbaijani composer school in Shusha. In the framework of the project launched in 2019, 71 composers were published.
The project “Eternal Signatures“ was implemented at the initiative of the first Vice President of the Azerbaijan Republic, President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva.
During the project, for the first time in the form of a collection, notes of the works of prominent representatives of the Azerbaijani composer school were published. The collection included notes from 6 outstanding representatives of Azerbaijani composer school - Asaf Zeynalli, Jevdet Gadzhiev, Fikret Amirov, Kara Karaev, Niyazi and Vasif Adygezalov.
The other day, Heydar Aliyev Foundation donated 7 collections of the works of outstanding composer and conductor Niyazi Apartment-Museum of Niyazi, branch of the State Museum of Music Culture of Azerbaijan. It should be noted that all notebooks are published based on Niyazi's notebook, stored in the museum.