Heydər Əliyev Fondu - milli-mədəni irsimizin hamısı
Milli-mədəni və mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılmasında, onların təbliğ olunmasında da Heydər Əliyev Fondunun gördüyü işlər dövlətimiz, xalqımız üçün böyük töhfədir.
May ayında Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanan, Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin görkəmli nümayəndələrinin əsərlərinin notlarından ibarət “Əbədi imzalar” toplusu Şuşa şəhərində keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı çərçivəsində təqdim edilmişdir. İcrasına 2019-cu ildə başlanılan layihə çərçivəsində 6 bəstəkarın əsərlərinin yer aldığı 71 məcmuə dərc olunmuşdur.
“Əbədi imzalar” layihəsi Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilmişdir.
Layihə çərçivəsində Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin görkəmli nümayəndələrinin əsərlərinin notları ilk dəfə toplu olaraq nəşr edilib. Topluda Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin 6 görkəmli nümayəndəsi - Asəf Zeynallı, Cövdət Hacıyev, Fikrət Əmirov, Qara Qarayev, Niyazi və Vasif Adıgözəlovun əsərlərinin notları yer almışdır.
Bu günlərdə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən görkəmli bəstəkar və dirijor Niyazinin əsərlərindən ibarət 7 məcmuə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin Mənzil Muzeyinə hədiyyə edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, bütün not kitabları muzeydə qorunan Niyazinin not əlyazmaları əsasında dərc olunmuşdur.

ФОНД ГЕЙДАРА АЛИЕВА - ПОКРОВИТЕЛЬ НАЦИОНАЛЬНО-КУЛЬТУРНОГО НАСЛЕДИЯ АЗЕРБАЙДЖАНА
Работа, проделанная Фондом Гейдара Алиева по сохранению и продвижению национальных, культурных и духовных ценностей, является большим вкладом в наше государство и народ.
В мае, в рамках музыкального фестиваля «Харыбюлбюль» в Шуше Фонд Гейдара Алиева представил сборник «Вечные подписи» с нотами видных представителей азербайджанской композиторской школы. В рамках проекта, стартовавшего в 2019 году, издан 71 сборник произведений 6 композиторов.
Проект «Вечные подписи» был реализован по инициативе первого вице-президента Азербайджанской республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой.
В рамках проекта впервые в виде сборника были изданы ноты произведения видных представителей азербайджанской композиторской школы. В сборник вошли ноты 6 выдающихся представителей азербайджанской композиторской школы - Асафа Зейналлы, Джевдета Гаджиева, Фикрета Амирова, Кара Караева, Ниязи и Васифа Адыгёзалова.
На днях Фонд Гейдара Алиева передал 7 сборников произведений выдающегося композитора и дирижера Ниязи Квартире-музею Ниязи, филиалу Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана. Следует отметить, что все нотные книги изданы на основе нотных рукописей Ниязи, хранящихся в музее.