Xatirə: Məmmədtaği Bağirov – 130
Azərbaycanın musiqi tarixində məşhur opera müğənnisi, Xalq artisti Məmmədtağı Bağırovun əvəzolunmaz xidmətləri olmuşdur. Bu gün onun anadan olmasından 130 il ötür.
Məmmədtağı Bağırov 1890-cı il avqustun 5-də Bakı şəhərində, fəhlə ailəsində anadan olub. Azərbaycan teatr aktyoru və rejissoru Sidqi Ruhullanın təkidi ilə Hüseyn Ərəblinskinin teatr truppasına daxil olub. Hüseynqulu Sarabski, Əhməd Ağdamski, Hənəfi Terequlov, Hüseynağa Hacıbababəyov ilə birgə ölməz səhnə əsərlərində çıxış edib. 1909-cu ildən Bakıdakı opera truppalarında oxumuş, 1914-cü ildən solist kimi çıxış etmişdir. Səhnəmizin ehtiyacı olduğu üçün ilk addımlarını qadın rolları oynamaqla atıb. Üzeyir Hacıbəylinin “Əsli və Kərəm”ində Əsli, “Leyli və Məcnun”da Leyli obrazlarını yaradıb. Azərbaycan musiqisinin, habelə, dramaturgiyasının əvəzsiz nümunəsi sayılan “Arşın mal alan” komediyasının ilk səhnə quruluşunda Məmmədtağı Bağırovun zəhməti az olmayıb, Süleyman və Soltan bəy obrazlarını ifa edib. Bəstəkar Müslüm Maqomayev “Şah İsmayıl” operasını yazanda Ərəbzəngi partiyasını onu nəzərdə tutaraq bəstələmişdi. 1919-cu ildə opera tamaşaya qoyulanda müğənni Ərəbzəngi obrazını misilsiz bir məharətlə yaratmışdı. İllər sonra Məmmədtağı Bağırov Müslüm Maqomayevin “Şah İsmayıl” operasında Aslan şahı, “Nərgiz” operasında Ağalar bəyi ifa edir. O, Üzeyir Hacıbəylinin “Əsli və Kərəm”operasında keşiş, “Koroğlu”da Həsən xan, Zülfüqar Hacıbəyovun “Aşıq Qərib”ində Şahvələd, Fikrət Əmirovun “Sevil”ində Əbdüləli bəy, Coakkino Rossininin “Sevilya bərbəri” operasında Bartolo və.s obrazlarını böyük ustalıqla canlandırmışdır. Ömrünün son illərində isə sənətkar “Leyli və Məcnun”da Leylinin atası rolunu oynayırdı. Hüseyn Seyidzadənin “O olmasın,bu olsun” filmində Rüstəm bəyin (Ağasadıq Gəraybəyli) bütün mahnılarını Məmmədtağı Bağırov səsləndirib. Filmotekanın “Qızıl fondunda” onun səsi yazılmış kino lenti daim səsləndirilir.

МАМЕДТАГИ БАГИРОВ – 130
Сегодня исполняется 130 лет со дня рождения известного оперного певца, народного артиста МАМЕДТАГИ БАГИРОВА, который внес большой вклад в историю азербайджанского музыкального театра.
Мамедтаги Багиров родился 5-го августа 1890 г. в г. Баку в рабочей семье. По настоянию азербайджанского артиста и режиссера театра Сидги Рухуллы поступил в театральную труппу Гусейна Араблинского. Наряду с Гусейнкули Сарабским, Ахмедом Агдамским, Ханафи Терегуловым, Гусейнага Гаджибабабековым выступал в бессмертных операх и опереттах первых азербайджанских композиторов. С 1909 г. выступал в бакинских оперных труппах, а с 1914 г. стал солистом. Первые шаги на сцене делал, исполняя женские роли. Создал образы Лейли и Асли в операх Узеира Гаджибейли «Лейли и Меджнун» и «Асли и Керем». Велики заслуги М. Багирова в создании первой сценической постановки жемчужины азербайджанской музыки и драматургии «Аршин мал алан», в которой он создал образы Сулеймана и Солтан бека. Муслим Магомаев, при создании оперы «Шах Исмаил», учитывая возможности М. Багирова, написал партию Арабзанги, которую тот великолепно исполнил в 1919 г. Спустя годы Мамедтаги Багиров создал образы Аслан шаха и Агалар бека в операх М. Магомаева «Шах Исмаил» и «Наргиз». Он исполнил множество незабываемых партий в операх У. Гаджибейли «Асли и Керем» и «Кероглы» (священник и Гасан хан), З. Гаджибекова «Ашуг Гариб» (Шахвелед), Ф. Амирова «Севиль» (Абдулали бек), Дж. Россини «Севильский цирюльник» (Бартоло). В последние годы жизни выступал в роли отца Лейли в опере «Лейли и Меджнун». Все песни Рустам бека в фильме Гусейна Сеидзаде «Не та, так эта» озвучил М. Багиров.
В коллекции Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана хранятся афишы, программы из архива М. Багирова. Интересно что, первый зарегистрированный в музее предмет – письмо, написанное композитором Муслимом Магомаевым Мамедтаги Багирову (1937).