Beynəlxalq Muzeylər günü
18 may tarixi dünyada Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi qeyd olunur. Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) tərəfindən xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədi ilə təsis olunmuş bu bayram hər il müxtəlif deviz altında keçirilir. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Gününün devizi “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik”dir.
Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən muzeylər koronavirus təhlükəsi ilə əlaqədar yaranmış mövcud şəraiti nəzərə alaraq, bu il Beynəlxalq Muzeylər Gününü onlayn formatda silsilə təqdimatlar və tədbirlər ilə qeyd edəcək.
Belə ki, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin “Muzeydə virtual tur” layihəsi çərçivəsində tanınmış ictimai simalar muzeyin ekspozisiyası, burada nümayiş olunan xalça və digər dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri haqqında bələdçi qismində çıxış edəcəklər. Qeyd edək ki, virtual tur rus və ingilis dillərində də təqdim olunacaq. Həmçinin ekskursiya muzeydə ilk dəfə “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik” devizinə uyğun olaraq surdo-tərcümə ilə müşayiət ediləcək. Bununla yanaşı, Beynəlxalq Muzeylər Günü Rusiya Etnoqrafiya Muzeyi ilə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi onlayn bağlantı yaradacaq. Onlayn bağlantı zamanı “Rusiya Etnoqrafiya Muzeyinin kolleksiyasında Azərbaycan inciləri” adlı birgə layihə, muzeylərin virtual fəaliyyəti, bu sahədə qazanılan təcrübə və gələcək planlar müzakirə olunacaq.
Azərbaycan Milli Incəsənət Muzeyi isə 18 may saat 12:00-da tarixində ilk dəfə olaraq görmə qabiliyyətini tamamilə və ya qismən itirmiş uşaqların rəsmlərindən ibarət sərgi təqdim edəcək. Bu rəsmlər muzeydə “Sərhədsiz incəsənət” adlı beynəlxalq seminar çərçivəsində Tbilisi Rəssamlıq Akademiyasının professoru Georgiy Quramoviç Quraspaşvillinin xüsusi metodikası ilə keçirilmiş ustad dərsləri zamanı 5 nömrəli Respublika xüsusi internat məktəbinin və Reabilitasiya Mərkəzinin şagirdləri tərəfindən yaradılıb. Virtual sərgini muzeyin facebook, instagram və twitter səhifələrindən izləmək mümkün olacaq.
Bayram günü Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi öz kolleksiyalarını üç dildə “Dinləyin bizdə nələr vardır”, “Təsviri sənət əsərləri Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində” kimi müxtəlif rubrikalar altında geniş auditoriyaya təqdim edəcək. Təqdimatda sağlamlıq imkanları məhdud insanlar da nəzərə alınacaq. Muzeyin hazırladığı audio-video almanaxda milli və dünya ölkələrinin musiqi alətləri haqqında musiqi müşayiəti ilə səslənən postlarla yanaşı, muzeyin nəzdində fəaliyyət göstərən Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının dünyadakı muzey işçilərini təbrik etmək üçün hazırladıqları onlayn bayram konserti də yer alacaq.
Beynəlxalq Muzeylər günündə YARAT Müasir İncəsənət Məkanı, Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin dəstəyi ilə, multimedia layihəsini həyata keçirməyi planlaşdırır. Proqramda auditoriyaya eksklüziv rəsm əsərlərinin toplusu təqdim olunacaq. Tamaşaçılar müxtəlif mövzulara və tarixi dövrlərə aid olan muzey kolleksiyaları və sərgi layihələri haqqında yeni və maraqlı məlumatlar əldə edə biləcəklər. Əsərlər Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, XX-XXI əsrlər Azərbaycan Rəngkarlığı Muzeyi, Macarıstan Milli Muzeyi, Marka Rotko İncəsənət Mərkəzi (Latviya), Moda Muzeyi (Latviya) YARAT Müasir İncəsənət Məkanı tərəfindən təqdim olunacaq. Bir sıra muzeylərin kolleksiyaları və sərgi layihələrindən olan əsərlər, hazırda karantin rejimində yaşayan şəhər sakinlərinə, onların yaşadıqları məkanlarda videoproyeksiyalar vasitəsi ilə nümayiş etdiriləcək. Tədbir zamanı tamaşaçılar mənzillərinin pəncərələri və eyvanlarından bu təqdimatı müşahidə edərək, öz dünyagörüşlərini genişləndirməklə yanaşı, bədii yaradıcılıq mövzusunda düşünmək imkanı verən muzey eksponatları ilə tanış olacaqlar.
Beynəlxalq Muzeylər Günü Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi tərəfindən də qeyd olunacaq. Muzey bu münasibətlə “Bir toxunuş, min dəyər" onlayn muzey tanıtım layihəsi hazırlayıb. Layihə çərçivəsində mayın 18-i, saat 10:20-də muzeyin Etnoqrafiya elmi fondunun müdiri t.ü.f.d. Sevinc Nəsirova İctimai TV-nin “Dikdaban” verilişində mədəni irsin qorunması və muzeylərin gələcək birgə fəaliyyəti barədə ictimaiyyətə məlumat verəcək.
Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibəti ilə Qobustan Milli Tarixi-Bədii Qoruğu sosial media vasitəsilə “Qobustanın qayasında təsvir ol!” kampaniyası elan edib. Bu kampaniyaya qoşulmaq istəyənlər Qobustanda çəkilmiş fotolarını qoruğun facebook və instaqram hesablarında paylaşmalıdırlar. Həmin fotolar Qobustanın ICOM posterinin dizaynında istifadə ediləcək. Həmçinin 18 may saat 15:00-da yaradıcılığında Qobustan qayaüstü təsvirlərinin motivlərindən istifadə edən rəssam-keramist Mir Teymur Məmmədovla qoruğun facebook səhifəsində canlı görüş olacaq.
18 may tarixində “İçərişəhər” Muzey Mərkəzi “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu (İDTMQİ) ilə Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişaf Proqramı (BMTİP) tərəfindən İçərişəhərdə həyata keçirilən incəsənət və yaradıcı mədəni özünü ifadə üzrə ilk inklüziv peşə təhsili proqramı haqqında “Ənənəvi incəsənət vasitəsilə inklüziv təhsilin təşviqi” adlı video-çarxı təqdim edəcəkdir.
Azərbaycan İstiqlal Muzeyi 18 may saat 12:00-da “Zoom” tətbiqi proqramı ilə cəmiyyətin həssas qrup vətəndaşları üçün “Bərabərlik” adlı onlayn ekskursiya keçirəcək.
Cəfər Cabbarlı adına Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyi builki peşə gününə “Dünya bizim hamımızın” başlığı altında hazırladığı proqramla qatılacaq. Bura “Birgə və Sağlam İctimai Birlik” ətrafında toplaşan spektr pozuntular qrupundan olan uşaqların rəsmlərindən ibarət virtual sərgi və “Əsa” İnklüziv Teatrının “Göy quş” tamaşasının sosial şəbəkədən canlı yayımı daxildir. Virtual sərgi muzeyin facebook səhifəsindən saat 12:00, tamaşa isə 17:00-da yayımlanacaq.
Beynəlxalq Muzeylər Günündə Cəfər Cabbarlı Ev-Muzeyi tamaşaçılara “Dan ulduzu” adlı foto-sərgini təqdim edəcək. Sərgidə izləyicilər muzeydə qorunan nadir tarixi eksponatlarla, eləcə də muzeyin müxtəlif illərdə həyata keçirdiyi uğurlu layihələri və maraqlı tədbirləri əks etdirən fotolarla tanış olacaqlar.
Xaçmaz Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi isə məktəblilər arasında 5-18 may tarixlərində “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik” və “Mənim eksponatım” devizi ilə “Sirli-sehrli aləm” adlı onlayn rəsm müsabiqəsi keçirir. Gözəl rəsm çəkə bilən məktəblilər bu müddət ərzində sevdikləri hər hansı muzeylə və ya eksponatla bağlı rəsm əsərlərini öz şəkilləri ilə birgə muzeyin facebook və ya instaqram səhifəsinin mesaj bölməsinə göndərməklə müsabiqəyə qatıla bilərlər. Qaliblər muzeyin fəxri diplomu və hədiyyələrlə mükafatlandırılacaqlar.
18 may saat 11:00-da Masallı Rayon Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi rəsmi facebook səhifəsi ilə “Halay” folklor musiqi və rəqs ansamblının ifasında “Folklorumuzun keçmişi və bu günü” mövzusunda virtual təqdimat keçirəcək.

International Museum Day
International Museum Day is an international day established at the initiative of the International Council of Museums (ICOM) and held annually on May 18. The event highlights a specific theme that changes every year to promote cultural exchange and cooperation among peoples. This year's theme is Museums for Equality: Diversity and Inclusion.
Due to the current situation with the coronavirus threat, museums of Azerbaijan will celebrate International Museum Day online.
Thus, within the Virtual Museum Tour project, famous public figures will become our guides, take us to a virtual tour around the museum's permanent exhibition, and talk about carpets and other samples of decorative and applied arts in Azerbaijani, English, and Russian. More, for the first time in our museum practice, the tour will be accompanied by sign language translation consistent with the motto Museums for Equality: Diversity and Inclusion!
Furthermore, this day, the Azerbaijan National Carpet Museum and the Russian Ethnographic Museum will organize the online conference and discuss ongoing work within the joint project Treasures of Azerbaijan in the Russian Ethnographic Museum Collection, both museums' virtual activity, and exchange their experience in this direction.
On May 18, 2 pm Baku time, for the first time, the National Museum of Art of Azerbaijan will present the exhibition of paintings by children with vision disabilities. These paintings were created by students of the Republican Special Boarding School No. 5 and the Rehabilitation Center during masterclass led by Georgi Guraspashvili, Professor at the Tbilisi Academy of Arts. The masterclass was a part of the international seminar Art Without Borders. The virtual exhibition will be available on the museum’s Facebook, Instagram, and Twitter.
The Azerbaijan State Museum of Musical Culture will present its collections to a wide audience in three languages: Listen to What We Have; Fine Arts in the Azerbaijan State Museum of Musical Culture. The presentation will be adapted to people with disabilities. The audio and video anthology prepared by the museum will include posts about national and world musical instruments. The Museum Ensemble of Ancient Musical Instruments will give a festive concert to congratulate museum workers around the world.
On International Museum Day, YARAT Contemporary Art Space, with the support of the Baku’s Main Department of Culture, intends to conduct an urban multimedia project.
During the event, exclusive collection of artworks will be presented to the public and viewers will be able to learn a lot of new and interesting information about museum collections and exhibition projects of different historical periods and dedicated to various topics. Art exhibits will be represented by Azerbaijan National Carpet Museum, Museum of Azerbaijani Painting of the XX-XXI Centuries, Hungarian National Museum, Daugavpils Mark Rothko Art Centre (Latvia), Fashion Museum (Latvia), YARAT Contemporary Art Space and etc. Artworks from the collections and exhibition projects from a number of museums will be presented to residents of quarantined cities all over the world, while demonstrating video projections of their living environment. Viewers will be able to become acquainted with museum exhibits while observing the show from the windows and balconies of their apartments broaden their outlook and reflect on artistic creativity, without leaving their homes.
The National Museum of the History of Azerbaijan has developed an online project One Touch - A Thousand Values. As part of the project, on May 18 at 10:20 am, Sevinj Nasirova, Head of the Museum's Ethnographic Science Foundation, PhD in Arts will inform the public about the protection of cultural heritage and future joint activities of museums in the Dikdaban public television program.
Gobustan National Historical and Artistic Reserve has announced on social networks the media campaign Be on the Rock of Gobustan! Those who want to join this campaign should send their photos taken in Gobustan to the reserve’s Facebook and Instagram. These photos will be used in the poster design in Gobustan. Furthermore, this day at 3 pm, the reserve will arrange a live meeting on Facebook with the ceramics artist Mir Teymur Mammadov.
On May 18, the Icherisheher Museum Center will present a video Promotion of Inclusive Education Through Traditional Arts about the first program of inclusive education for artistic and creative expression in the field of culture, implemented by the Museum Center of the Administration of the State Historical-Architectural Reserve "Icherisheher" together with the European Union and UN Development Programme.
The Azerbaijan Independence Museum will conduct an online tour Equality for vulnerable groups within society on May 18 at noon on Zoom.
The Azerbaijan State Museum of Theater after Jafar Jabbarli will join the celebration with the program World Belongs to All of Us, which includes a virtual exhibition of paintings by children with autism spectrum disorders from the Birgə və Sağlam Public Association, as well as a live broadcast a play Blue Bird of the inclusive theater Əsa. The virtual exhibition will be live on the museum’s Facebook at noon, and the performance at 5 pm.
The House Museum of Jafar Jabbarli will present the Morning Star photo exhibition, introducing visitors to unique historical exhibits stored in the museum, as well as photographs reflecting successful projects and interesting events implemented by the museum in different years.
On May 5-18, the Khachmaz Museum of History and Local Lore holds an online painting contest Mysterious and Magical World among schoolchildren under the motto Museums for Equality: Diversity and Inclusion and My Exhibit. Students send their drawings of favorite museums or exhibits, as well as their photos to the museum’s Facebook and Instagram. Winners will receive diplomas and gifts.
On May 18, at 11 am, the Masalli Museum of History and Local Lore will arrange on its Facebook a virtual presentation Past and Present of Our Folklore accompanied by the Khalai folk music and dance ensemble.