Azərbaycan professional bəstəkarlıq məktəbi - 110
25 yanvar (köhnə stillə 12 yanvar) 2018-ci il tarixində Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” operasının - Azərbaycanda ilk bəstəkar əsərinin yarandığı günün 110 illiyi tamam olub. Həmin gün Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Azərbaycan professional bəstəkarlıq məktəbinin yaradılmasının 110 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova, bəstəkar, musiqişünas, Əməkdar incəsənət xadimi Nərgiz Şəfiyeva, Əhməd Ağdamskinin oğlu, professor Telman Ağdamski Azərbaycanda bəstəkarlıq məktəbinin 110 ildə keçdiyi inkişaf yolu və nailiyyətləri barədə çıxış etmişlər. Çıxışlar Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solistləri Xalq atristi Gülyaz Məmmədova, Əməkdar artistlər Səbuhi İbayev, Elxan Mansurov (tar), İlahə Əfəndiyeva, Nərgiz Ağayeva, Taleh Yahyayev, Azərbaycan Dövlət Musiqili Teatrının solistləri Atəş Qarayev, Fidan Babayeva, Səməd Xasıyev, Aydan Həsənova, Aysel Şahbazlı , Eleonora Mustafayeva, Əliməmməd Novruzov, Səidə Şərifəliyeva, Şaban Cəfərov, Əmrah Dadaşov, “Clarte” klarnet kvartetinin, Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri Beynəlxalq və Respublika Müsabiqələri laureatı Maqsud Musazadə (f-no), Mədinə Bağırova (f-no), Fidan Mirheydərzadənin (f-no) ifalarında Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olunmuşdur.

110th anniversary of Azerbaijan’s first composition work, Leyli and Mecnun opera
On the event dedicated to the 110th anniversary of Azerbaijan’s first composition work, Leyli and Mecnun opera composed by Uzeyir Hacibayli was held on the 25th of January of 2018 in the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan.
The director of the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan, Ph.D. on arts honoured culture worker Alla Bayramova gave an opening speech.
The head of department of State Museum Xanim Abdinova, composer, musicologist, honoured worker of arts Nargiz Shafiyeva, A. Agdamski’s son professor Telman Agmanski talked about achievements and prosperity of composing tradition in Azerbaijan during 110 years. Speeches were accompanied by presentation based on archival materials of the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan. Soloist of the State Academy Opera and Ballet theatre, people’s artist Gulyaz Mammadova, honoured workers Sabuhi Ibayev, Elkhan Mansurov(tar), Nargiz Agayeva, Ilaha Efendiyeva, Taleh Yahyayev, soloist of the Azerbaijan State Musical Theatre Atesh Qarayev, Fidan Babayeva, Samad Hasiyev, Aydan Hasanova, Aysel Shahbazli, Eleanora Mustafayeva, Alimammad Novruzov, Saida Sharifaliyeva, Shaban Djafarov, Amrad Dadashov, students of “Clarte” clarnet quartet, Baku Music Academy, laureate of the international and national competitions Maksud Musazade, Madina Bagirova, Fidan Mirheydarzade performed concert program consisting of the works of Azerbaijan composers.