Azərbaycan professional bəstəkarlıq məktəbi - 110
25 yanvar (köhnə stillə 12 yanvar) 2018-ci il tarixində Üzeyir Hacıbəylinin “Leyli və Məcnun” operasının - Azərbaycanda ilk bəstəkar əsərinin yarandığı günün 110 illiyi tamam olub. Həmin gün Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Azərbaycan professional bəstəkarlıq məktəbinin yaradılmasının 110 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova, bəstəkar, musiqişünas, Əməkdar incəsənət xadimi Nərgiz Şəfiyeva, Əhməd Ağdamskinin oğlu, professor Telman Ağdamski Azərbaycanda bəstəkarlıq məktəbinin 110 ildə keçdiyi inkişaf yolu və nailiyyətləri barədə çıxış etmişlər. Çıxışlar Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solistləri Xalq atristi Gülyaz Məmmədova, Əməkdar artistlər Səbuhi İbayev, Elxan Mansurov (tar), İlahə Əfəndiyeva, Nərgiz Ağayeva, Taleh Yahyayev, Azərbaycan Dövlət Musiqili Teatrının solistləri Atəş Qarayev, Fidan Babayeva, Səməd Xasıyev, Aydan Həsənova, Aysel Şahbazlı , Eleonora Mustafayeva, Əliməmməd Novruzov, Səidə Şərifəliyeva, Şaban Cəfərov, Əmrah Dadaşov, “Clarte” klarnet kvartetinin, Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri Beynəlxalq və Respublika Müsabiqələri laureatı Maqsud Musazadə (f-no), Mədinə Bağırova (f-no), Fidan Mirheydərzadənin (f-no) ifalarında Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olunmuşdur.

Азербайджанская профессиональная композиторская школа - 110
25 января (12 января по старому стилю) 2018 г. исполнилось ровно 110 лет со дня создания первого композиторского произведения в Азербайджане – оперы «Лейли и Меджнун» Узеира Гаджибейли. В этот день в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, приуроченное к 110-летию создания азербайджанской профессиональной композиторской школы.
На мероприятии о пройденном пути развития и достижениях азербайджанской композиторской школы в течение 110 лет рассказали заведующая отделом музея Ханым Абдинова, композитор, музыковед, заслуженный деятель искусств Наргиз Шафиева, сын Ахмеда Агдамского, профессор Тельман Агдамский. Их выступления сопровождались слайд-шоу на основе коллекций Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана.
В художественной части мероприятия в исполнении солистов Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета, народной артистки Гюльяз Мамедовой, заслуженных артистов Сабухи Ибаева, Эльхана Мансурова (тар), Илахи Эфендиевой, Наргиз Агаевой, Талеха Яхъяева, солистов Азербайджанского государственного музыкального театра Атеша Караева, Фидан Бабаевой, Самеда Хасыева, Айдан Гасановой, Айсель Шахбазлы, Элеоноры Мустафаевой, Алимамеда Новрузова, Саиды Шарифалиевой, Шабана Джафарова, Амраха Дадашова, кларнетного квартета “Clarte”, студентов Бакинской музыкальной академии, Медины Багировой (ф-но), Фидан Миргейдарзаде (ф-но), лаурета Международных и республиканских конкурсов Максуда Мусазаде (ф-но) была представлена концертная программа из произведений азербайджанских композиторов.