Nəriman Məmmədov - 90
8 yanvar 2018-ci il tarixində saat 16:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində görkəmli bəstəkar, Əməkdar incəsənət xadimi, Xalq artisti Nəriman Məmmədovun 90 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Sonra Nəriman Məmmədovun qızı, Bakı Musiqi Akademiyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Kaminə Məmmədova, muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova bəstəkarın yaradıcılıq yolu, musiqi mədəniyyətimizdəki xidmətləri haqqında çıxış etmişlər. Onların çıxışı Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin və Nəriman Məmmədovun şəxsi arxivi əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Bəstəkar, Xalq artisti Tofiq Bakıxanov, Əməkdar incəsənət xadimi Ülviyə Hacıbəyova, bəstəkar, Xalq artisti Elnara Dadaşova, musiqişünas İmina Əliyeva, şair-dramaturq Ramiq Muxtar, müğənni Təranə Vəlizadə Nərinan Məmmədov haqqında xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşmüşlər.
Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Əməkdar incəsənət xadimi Ülviyə Hacıbəyovanın (f-no), Əməkdar artistlər Tofa Babayeva (skripka), Səbinə İbrahimova (violonçel), Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Elnara Kibirlinskayanın (f-no) ifalarında Nəriman Məmmədovun əsərlərindən ibarət musiqi proqramı təqdim olunmuş, videokadrlar nümayiş olunmuşdur.
Muzeyin foyesində Nəriman Məmmədovun həyat və yaradıcılıq yolunu əks etdirən sərgi nümayiş olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bakı Musiqi Akademiyasının, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının nümayəndələri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

Нариман Мамедов – 90
8 января 2018 г. в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Квартире-музее Ниязи состоялось мероприятие, посвященное 90-летнему юбилею со дня рождения композитора Наримана Мамедова.
Затем дочь Наримана Мамедова, доцент Бакинской музыкальной академии, кандидат искусствоведения Камина Мамедова и заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о творческом пути композитора и его заслугах перед азербайджанской музыкальной культурой. Их выступление сопровождалось слайд-шоу на основе коллекций Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана и личного архива Наримана Мамедова.
Композитор, народный артист Тофик Бакиханов, заслуженный деятель искусств Ульвия Гаджибекова, композитор, народная артистка Эльнара Дадашова, музыковед Имина Алиева, поэт-драматург Рамиг Мухтар, певица Тарана Велизаде поделились своими воспоминаниями о Нармимане Мамедове.
В исполнении профессора Бакинской музыкальной академии, заслуженного деятеля искусств Ульвии Гаджибековой (ф-но), заслуженных артисток Тофы Бабаевой (скрипка), Сабины Ибрагимовой (виолончель), лауреатки Международных конкурсов Эльнары Кибирлинской (ф-но) была представлена концертная программа из произведений Наримана Мамедова, а также были продемонстрированы видеокадры.
В фойе музея была продемонстрирована выставка, отражающая жизнь и творческий путь Наримана Мамедова.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, представители Бакинской музыкальной академии, Союза композиторов Азербайджана, сотрудники бакинских музеев, представители СМИ и др.