Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anım günü
12 dekabr 2017-ci il tarixində Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, görkəmli ictimai-siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Sonra muzeyin elmi işçisi Əzirə Abdullayeva “Heydər Əliyev – Azərbaycan xalqının Ümümimilli lideri” mövzusunda çıxış etmişdir.
Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının I kurs tələbəsi Sevda Mahmudova Qara Qarayevin do minor prelüdünü ifa etmişdir. Daha sonra ulu Öndərimizin şərəfli ömür yoluna həsr olunmuş, bəstəkar Vasif Allahverdiyevin "Heydər Əliyev - ömür yolu" simfonik poeması əsasında rejissor Nazim Əkbərovun çəkdiyi filmin nümayişi olmuşdur (İdeya müəllifi və baş məsləhətçi - millət vəkili Fəttah Heydərov, dirijor - xalq artisti Rauf Abdullayev).

День памяти общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева
12 декабря 2017 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялся день памяти выдающегося политического и государственного деятеля, общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем научный сотрудник музея Азира Абдуллаева выступила на тему «Гейдар Алиев - общенациональный лидер азербайджанского народа». На мероприятии в исполнении студентки I курса Бакинской музыкальной академии Севды Махмудовой прозвучала прелюдия до минор Кара Караева. Далее был продемонстрирован фильм режиссера Назима Алекперова "Гейдар Алиев - жизненный путь", снятого по мотивам симфонической поэмы Васифа Аллахвердиева (автор идеи и главный консультант - депутат Милли Меджлиса Фаттах Гейдаров, дирижер – народный артист Рауф Абдуллаев).