Fuad Axundov ilə görüş
5 iyul 2017-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Bakı tarixinin tədqiqatçısı Fuad Axundov ilə görüş keçirilmişdir.
Bu görüş muzeyin açdığı “Köhnə Bakının noktürnləri” rubrikasından silsilə tədbirlərin birincisi idi. Fuad Axundov Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində bu görüşün keçirilməsindən məmnun olduğunu bildirmiş, muzeyin zəngin kolleksiyaları ilə tanışlıq onda böyük heyranlıq doğurduğunu xüsusi qeyd etmişdir. Tədqiqatçı XX əsrdə Bakının mədəni ənənələrindən, ilk azərbaycanlı qadın pianoçulardan biri Xədicə Qayıbova, ilk professional Azərbaycan qadın müğənnisi Şövkət Məmmədova haqqında maraqlı faktlarla çıxış etmişdir. Həmçinin F.Axundov köhnə Bakının tarixindən, görkəmli şəxsiyyətlərindən danışmışdır. O, tədbir iştirakçılarının suallarını ətraflı cavablandırmışdır. Mövzu ilə bağlı slayd-şou nümayiş olunmuşdur. Tədbirdə Maqsud Musazadənin ifasında K.Çerninin noktürnü səslənmişdir.
Tədbirin qonaqları muzeyin Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

Встреча с Фуадом Ахундовым
5 июля 2017 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялась встреча с исследователем Баку Фуадом Ахундовым.
Эта встреча была первой из цикла мероприятий в новой рубрике музея «Ноктюрны старого Баку». Фуад Ахундов выразил удовлетворение от проведения этой встречи в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана, а также особо отметил большое чувство восторга от ознакомления с богатыми коллекциями музея.
Исследователь поделился интересными фактами о культурных традициях Баку ХХ века, одной из первых азербайджанских женщин-пианисток Хадидже Гаибовой, первой профессиональной азербайджанской женщине-певице Шовкет Мамедовой. Также Ф.Ахундов рассказал об истории и выдающихся личностях старого Баку и подробно ответил на вопросы гостей. На мероприятии было продемонстрировано тематическое слайд-шоу. В исполнении Максуда Мусазаде прозвучал ноктюрн К.Черни.
Гостями мероприятия были члены Клуба любителей классической музыки, сотрудники бакинских музеев, СМИ и другие.