Mstislav Rostropoviç - 90
5 aprel 2017-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi görkəmli violonçel ifaçısı, pianoçu, dirijor, ictimai xadim, pedaqoq, SSRİ Xalq artisti Mstislav Leopoldoviç Rostropoviçin (1927-2007) anadan olmasının 90 illiyi münasibətilə tədbir keçirmişdir.
Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova görkəmli violonçel ifaçısı M.L.Rostropoviçin yaradıcılıq yolundan, Azərbaycanla dostluq və mədəni əlaqələrindən danışmışdır. Onun çıxışı muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Əməkdar incəsənət xadimi Ülviyyə Hacıbəyova, Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi məktəbinin şagirdi Aliyə Salmanova (f-no), Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının magistri, Beynəlxalq müsabiqələr laureatı Səma Xəlilzadə (f-no), BMA-nın I kurs tələbəsi Rusalina Hüseynzadə (violonçel), BMA-nın konsertmeystri Tomris Hüseynovanın (f-no) ifalarında Mstislav Rostropoviçin xatirəsinə həsr olunmuş konsert proqramı təqdim olunmuşdur.

Мстислав Ростропович - 90
5 апреля 2017 г. Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана провел мероприятие, посвященное 90-летию со дня рождения выдающегося виолончелиста, дирижера, деятеля искусств, педагога, народного артиста СССР Мстислава Ростроповича (1927-2007). Со вступительным словом выступила директор Государственного музея Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова.
Затем заведующая отделом Ханым Абдинова рассказала о творческом пути выдающегося виолончелиста М.Л.Ростроповича, дружеских и культурных связях. Её выступление сопровождалось слайд шоу на основе музейных архивных материалов.
На мероприятии в исполнении профессора Бакинсокй музыкальной академии, заслуженного деятеля искусств Ульвии Гаджибековой (ф-но), ученицы средней специализированной музыкальной школы им.Бюльбюля Алии Салмановой (ф-но), магистра Бакинской хореографической академии, лауреата Международных конкурсов Семы Халилзаде (ф-но), студентки I курса БМА Русалины Гусейнзаде (виолончель), концертмейстра БМА Томрис Гусейновой (ф-но) была представлена концертная программа, посвященная памяти Мстислава Ростроповича.