19 sentyabr 2016-cı il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Azərbaycan Akademik Opera və Balet Teatrı və Bakıdakı Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzi ilə birgə Üzeyir Musiqi Günü münasibətilə tədbir keçirmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Azərbaycan professional musiqisinin banisi, görkəmli bəstəkar, musiqişünas- alim, publisist, dramaturq, pedaqoq və ictimai xadim Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafında əvəzsiz xidmətləri haqqında çıxış etmişdir.
Çıxışlar muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının baş rejissoru, Əməkdar incəsənət xadimi Hafiz Quliyev çıxış etmişdir. Tədbirdə muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının solisti, respublikada yeganə çəng ifaçısı Fəzilə Rəhimovanın Üzeyir Musiqi Günü ərəfəsində nəşr olunan “Çəng məktəbi” kitabının təqdimatı keçirilmişdir. Bu münasibətlə muzeyin direktoru Alla Bayramova, ansamblın solisti, Əməkdar artist, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, qanun ifaçısı Təranə Əliyeva, Milli Konservatoriyanın yanında Milli Musiqi Alətlərinin Təkmilləşdirilməsi Elmi-tədqiqat Laboratoriyasının rəhbəri Məmmədəli Məmmədov çıxış etmişlər. Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin direktor müavini Aleksey Valentinoviç Konnov çıxış edərək, tədbir iştirakçılarını Üzeyir Musiqi Günü münasibətilə təbrik etmişdir.
Üzeyir Musiqi Günü münasibətilə tədbirin keçirildiyi zaman Alla Bayramova alınan şad xəbəri böyük sevinclə iştirakçılara çatdırdı. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamına əsasən muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının bədii rəhbəri, Əməkdar artist Munis Şərifov Xalq artisti fəxri adına layiq görülmüşdür. Alla Bayramova Prezidentə mədəniyyətə göstərdiyi yüksək diqqət və qayğıya görə öz dərin təşəkkürünü bildirdi. Həmçinin, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin rəhbərliyinə təşəkkür etdi.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solistləri – Azərbaycan respublikasının Xalq artisti Gülyaz Məmmədova, Əməkdar artist İlkin Əhmədov, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Elxan Mansurov (tar), Əməkdar artist Mirnazim Əsədullayev (kamança), Beynəlxalq Müsabiqələr Laureatı Taleh Yahyayev (vokal), Nərgiz Ağayeva (f-no), Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının solistləri, Respublikanın Əməkdar artistləri Nuriyyə Hüseynova və Teyyub Aslanov, Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri, məzunları və müəllimləri - Aydan Həsənova (vokal), Aysel Şahbazlı (f-no), Zümrüd Davudova (vokal), Günel Rizvanova (f-no), Beynəlxalq Müsabiqələr Laureatı Aslan Əzimzadə (vokal), Ülviyyə Əliyeva (f-no), Günel Qurşunova (skripka), Fəridə Qafarlı (f-no), Aytikə Əliyeva (vokal), Fərhad Qarayusifli (f-no) ifalarında Üzeyir Hacıbəylinin, Müslüm Maqomayevin və başqa Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət rəngarəng konsert proqramı təqdim olunmuşdur.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin arxiv materialları əsasında hazırlanmış “Üzeyir Hacıbəyli - 131” adlı fotosərgi nümayiş edilmişdir.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının yaradıcı heyəti, Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin nümayəndələri, Bakı Musiqi Akademiyasının müəllim və tələbələri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

19 сентября 2016 г. Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана совместно с Азербайджанским академическим театром оперы и балета, Российским информационно-культурным центром г. Баку провел мероприятие, посвященное Дню музыки Узеира.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о незаменимых заслугах перед развитием азербайджанской музыкальной культурой Узеира Гаджибейли, великого композитора, основоположника азербайджанской профессиональной музыки, музыковеда - ученого, публициста, драматурга, педагога и общественного деятеля. Выступления сопровождались слайд-шоу на основе музейных архивных материалов.
На мероприятии выступил главный режиссер Азербайджанского академического театра оперы и балета Хафиз Гулиев. Затем состоялась презентация книги «Школа чанга» солистки музейного Ансамбля старинных музыкальных инструментов, единственной исполнительницы на чанге в Азербайджане Фазили Рагимовой. По этому поводу выступили директор музея Алла Байрамова, солистка ансамбля, заслуженная артистка Азербайджана, кандидат искусствоведения, исполнительница на каноне Тарана Алиева, руководитель научно-исследовательской лаборатории "Усовершенствование национальных музыкальных инструментов" Мамедали Мамедов. Заместитель директора Российского информационно-культурного центра Алексей Валентинович Коннов поздравил участников мероприятия c Днем музыки Узеира.
Во время мероприятия Алла Байрамова поделилась с гостями мероприятия радостной новостью. По указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева художественный руководитель музейного Ансамбля старинных музыкальных инструментов, заслуженный артист Мунис Шарифов был удостоен звания Народного артиста Азербайджана. Алла Байрамова выразила Президенту глубокую признательность за его внимание и заботу об азербайджанской культуре, а также поблагодарила руководство Министерства культуры и туризма Азербайджанской республики.
В художественной части мероприятия, в исполнении солистов Азербайджанского академического театра оперы и балета – народной артистки Азербайджана Гюльяз Мамедовой, заслуженного артиста Илькина Ахмедова, заслуженного артиста Азербаджана Эльхана Мансурова (тар), заслуженного артиста Мирназима Асадуллаева (кяманча), лауреата международных конкурсов Талеха Яхъяева (вокал), заслуженной артистки Азербайджана Илахи Эфендиевой, Наргиз Агаевой (ф-но), заслуженной артистки Азербайджана Нурии Гусейновой, Ансамбля старинных музыкальных инструментов, педагогов, студентов, выпускников Бакинской музыкальной академии Айдан Гасановой (вокал), Айсель Шахбазлы (ф-но), Зумруд Давудовой (вокал), Гюнель Ризвановой (ф-но), лауреата международных конкурсов Аслана Азимзаде (вокал), Ульвии Алиевой (ф-но), Гюнель Гуршуновой (скрипка), Фариды Гафарлы (ф-но), Айтики Алиевой (вокал), Фархада Гараюсифли (ф-но) была представлена красочная концертная программа из произведений Узеира Гаджибейли, Муслима Магомаева и других азербайджанских композиторов.
В музее была представлена фотовыставка «Узеир Гаджибейли – 131» на основе архивных материалов Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана. Гостями мероприятия были: музыкальная общественность, творческая группа Азербайджанского академического театра оперы и балета, представители Российского информационно-культурного центра, педагоги и учащиеся БМА, сотрудники бакинских музеев, СМИ и другие.