“Musiqi sülhə səsləyir”
7 sentyabr 2016-cı il tarixndə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunda Beynəlxalq Sülh Günü münasibətilə “Sülh aylıği” çərçivəsində “Musiqi sülhə səsləyir” adlı tədbir keçirmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Beynəlxalq Sülh Günü, Azərbaycan bəstəkarlarının yaradıcılığında sülh mövzusu haqqında çıxış etmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının katibi, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının və Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Əməkdar incəsənət xadimi, BMT-nin “Ümumdünya insan hüquqları haqqında Bəyannaməsinin 50 illiyinə həsr olunmuş” müsabiqənin qalibi Cəlal Abbasovla görüş keçirilmişdir. Bəstəkar sülh mövzusunda yazdığı əsərləri, gələcək yaradıcılıq planları haqqında söhbət açmış, tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırmışdır. Tədbirdə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının katibi, Əməkdar incəsənət xadimi Zemfira Qafarova, dirijor, Əməkdar incəsənət xadimi Fəxrəddin Kərimov, jurnalist Novruz Novruzov, musiqişünas – jurnalist Raya Abbasova çıxış etmişlər.
Tədbirdə Cəlal Abbasovun BMT-nin mükafatına layiq görülmüş “İf I could see you again...” adlı IV simfoniyasının videoyazısı və “Sülhün səsi” adlı III simfoniyasından videofraqment nümayiş edilmiş, Əməkdar artist Fəridə Məmmədova (vokal) və Bakı Musiqi Akademiyasının baş müəllimi İlahə Sadıqzadənin (f-no) ifalarında vokal silsiləsi ifa olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bəstəkarlar İttifaqının nümayəndələri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

"Музыка призывает к миру"
7 сентября 2016 г. Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана в Клубе любителей классической музыки провел мероприятие "Музыка призывает к миру", приуроченное к Международному дню мира.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о Международном днем мира и теме мира в творчестве азербайджанских композиторов.
На мероприятии состоялась встреча с секретарем Союза композиторов Азербайджана, профессором Азербайджанской национальной консерватории и Бакинской музыкальной академии, победителем конкурса, посвященного “50-летию Всеобщей декларации прав человека” ООН Джалалом Аббасовым. Композитор рассказал о своих произведениях на тему мира, будущих творческих планах и ответил на вопросы участников мероприятия. На мероприятии выступили секретарь Союза композиторов Азербайджана, заслуженный деятель искусств Земфира Кафарова, дирижер, заслуженный деятель искусств Фахраддин Керимов, журналист Новруз Новрузов, журналист – музыковед Рая Аббасова.
На вечере были продемонстрированы: видеозапись IV Симфонии “If I could see you again...”, удостоенной премии ООН, фрагмент III Симфонии “Голос мира”, а также в исполнении заслуженной артистки Азербайджана Фариды Мамедовой (вокал) и Илахи Садыхзаде (ф-но) прозвучал вокальный цикл.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, представители СКА, сотрудники бакинских музеев, члены Клуба любителей классической музыки, представители СМИ и другие.