Vilyam Şekspirin vəfatının 400 illiyinə həsr olunmuş tədbir
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Qərb Universiteti ilə birlikdə dahi ingilis şairi və dramaturqu V.Şekspirin (26.04.1564-23.04.1616) vəfatının 400 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova “Şekspirin azad düşüncəsi” mövzusunda çıxış etmişdir. Britaniya Şurasının direktoru Elizabet Vayt çıxış etmiş və muzeyə təşəkkürünü bildirmişdir.
Sonra Qərb Universitetinin və Azərbaycan Dillər Universitetinin tələbələrinin ifalarında müxtəlif dillərdə Şekspirin sonet, poema və dram əsərlərindən parçalar səslənmişdir.
Tədbirdə Ü.Hacıbəyli ad. Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin solisti Maqda İbrahimova (fleyta), L.və M.Rostropoviçlər adına 21 saylı musiqi məktəbinin 10-cu sinif şagirdi Teymur Əliyev (skripka), BMA-nın professoru Leyla Məmmədəliyevanın ifalarında Qara Qarayevin, Sergey Prokofyevin və başqa bəstəkarların Şekspirin pyeslərinə yazılmış musiqi əsərləri ifa edilmiş, videofraqmentlər nümayiş olunmuşlar.
Tədbirdə arxiv materialları əsasında hazırlanmış Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin “Şekspir əsərləri musiqidə” və Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyinin “Şekspir Azərbaycan səhnəsində” mövzusunda slayd-şou təqdim olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Qərb Universitetinin, Azərbaycan Dillər Universitetinin, Bakı Musiqi Akademiyasının müəllim və tələbələri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.
Qara Qarayev. V.Şekspirin “Hamlet”faciəsinin tamaşasına yazdığı musiqidən fraqment. Pantomima. Fleyta improvizasiyası.
İfa edir: Ü.Hacıbəyli ad. Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin solisti Maqda İbrahimova (fleyta).
S.Prokofyev. “Romeo və Cülyetta” baletindən fraqment.
İfa edir: M.və L.Rostropoviçlər adına 21 saylı musiqi məktəbinin 10-cu sinif şagirdi Teymur Əliyev (skripka). Müşayiət edir: BMA-nın professoru Leyla Məmmədəliyeva.

400-летие со дня смерти выдающегося английского поэта и драматурга Уильяма Шекспира
21 апреля 2016 г. Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана совместно с Западным университетом провел мероприятие, посвященное 400-летию со дня смерти выдающегося английского поэта и драматурга У.Шекспира (26.04.1564-23.04.1616). Директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова выступила на тему «Свободомыслие у Шекспира». Затем выступила директор Британского совета Элизабет Уайт и поблагодарила музей.
В исполнении студентов Западного университета и Азербайджанского университета языков на разных языках прозвучали фрагменты сонет, поэм и драматических произведений Шекспира.
На мероприятии в исполнении солистки Азербайджанского государственного симфонического оркестра Магды Ибрагимовой (флейта), учащегося 10-ко класса музыкальной школы №21 им Л.и М.Ростроповичей Теймура Алиева (скрипка), профессора БМА Лейлы Мамедалиевой прозвучали произведения Кара Караева, Сергея Прокофьева и других композиторов, а также были продемонстрированы видеофрагменты.
На мероприятии были продемонстрированы слайд-шоу на основе архивных материалов Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана «Шекспировские произведения в музыке» и Азербайджанского государственного музея театра «Шекспир на азербайджанской сцене».
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, преподаватели и студенты Западного университета, Азербайджанского университета языков, Бакинской музыкальной академии, сотрудники бакинских музеев, представители СМИ и другие.