Rəşid Behbudov - 100
2 dekabr 2015-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində SSRİ xalq artisti, dövlət mükafatları laureatı, sosialist əməyi qəhrəmanı, məşhur müğənni Rəşid Behbudovun 100 illik yubileyinə həst olunmuş tədbir keçirilmişdir. Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru Alla Bayramova açmışdır. Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abbdinova Rəşid Behbudovun parlaq həyat və yaradıcılıq yolu haqqında söhbət açmış, muzeyin zəngin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou nümayiş olunmuşdur. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının xalq artisti Ramiz Quliyev, Kamil Vəzirov, xalq artisti Gülyanaq Məmmədova öz xatirələrini bölüşmüşlər.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Opera və Balet teatrının solisti Tural Ağasıyev, Nərminə Nağıyeva, Azərbaycan Respublikasının xalq artisti Gülyanaq Məmmədova, Kamil Vəzirov, Pircan Həsənov, Pərviz Cavadov, BMA-nın tələbələri Güllü Babaşova, Nərmin Qasımlı, R.Behbudov ad.2 ¹ li musiqi məktəbinin şagirdləri Reyhan Abdulcəlilova, prezident təqaüdçüsü, respublika müsabiqəsi laureatı, Əli Məlikov (tar), Nail Qurbanov, Səid Babazadə, R.Behbudov ad.2 ¹ li musiqi məktəbinin Xalq-çalğı alətləri ansamblı (bədii rəhbər Kamil Hüseynov), Nigar Məmmədyarova Rəşid Behbudovun repertuarında olan mahnılardan ibarət konsert proqramı təqdim etmişlər, müğənninin ifaları olan videogörüntülər nümayiş olunmuşdur.
Qərb Universitetinin Dizayn kafedrasının təqdimatında sərgi nümayiş olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, BMA-nın müəllim və tələbələri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, Klassik Musiqi Həvəskarları klubunun üzvləri, KİV nümayəndələri və b. olmuşlar.
Ü.Hacıbəyli. “Arşın mal alan”operettasından Süleymanın ariyası
İfa edir: Azərbaycan Dövlət Opera və Balet teatrının solisti Tural Ağasıyev. Müşayiət edir: Nərminə Nağıyeva
C.Cahangirov. “Alagöz”
Azərbaycan xalq mahnısı “Qalalı”
İfa edir: Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Gülyanaq Məmmədova. Müşayiət edir: Kamil Vəzirov (qarmon), Pircan Həsənov (f-no), Pərviz Cavadov (nağara)
R.Behbudovun repertuarından italyan mahnısı
İfa edir: BMA-nın magistri Güllü Babaşova. Müşayiət edir: BMA-nın III kurs tələbəsi Nərmin Qasımlı
A.Bəbirov. “Prelüd-Skertso”
İfa edir: R.Behbudov ad. 2 ¹ li musiqi məktəbinin X sinif şagirdi Reyhan Abdulcəlilova (f-no)
V.Adıgözəlov. “Qərənfil”
İfa edir: R.Behbudov ad. 2 ¹ li musiqi məktəbinin XI sinif şagirdi Prezident təqaüdçüsü, Respublika müsabiqəsi laureatı Əli Məlikov (tar).
Eduardo di Kapua “O Sole Mia”
İfa edir: R.Behbudov ad. 2 ¹ li musiqi məktəbinin III sinif şagirdi Nail Qurbanov. Müşayiət edir: Nigar Məmmədyarova
M.Maqomayev. “Radio marşı”
İfa edir: R.Behbudov ad. 2 ¹ li musiqi məktəbinin Xalq-çalğı alətləri orkestrı.
R.Hacıyev “Azərbaycan”
İfa edir: R.Behbudov ad. 2 ¹ li musiqi məktəbinin Xalq-çalğı alətləri orkestrı. Solistlər: Nail Qurbanov, Səid Babazadə

Рашид Бехбудов - 100
2 декабря 2015 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 100-летию народного артиста СССР, лауреата международных премий, героя социалистического труда, известного певца Рашида Бехбудова. Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Алла Байрамова. Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о яркой жизни и творческом пути Рашида Бехбудова, а также было продемонстрировано слайд-шоу на основе богатых архивных материалов музея.
Народный артист Азербайджана Рамиз Кулиев, Кямиль Везиров, народная артистка Гюльянаг Мамедова поделились воспоминаниями о Рашиде Бехбудове.
На мероприятии в исполнении солиста Азербайджанского государственного театра оперы и балета Турала Агасиева, Нармины Нагиевой, народной артистки Азербайджана Гюльянаг Мамедовой, Кямиля Везирова, Пирджана Гасанова, Парвиза Джавадова, магистра БМА Гюллю Бабашовой, студентов БМА Нармин Гасымлы, учащихся музыкальной школы №2 им. Р.Бехбудова Рейхан Абдулджалиловой, президентского стипендиата, лауреата республиканского конкурса Али Меликова (тар), Наиля Гурбанова, Сеида Бабазаде, Нигяр Мамедъяровой, оркестра народных инструментов музыкальной школы №2 им. Р.Бехбудова (худ.рук. Кямиль Гусейнов) была представлена концертная программа из песен репертуара Рашида Бехбудова, были представлены видео фрагменты с исполнением певца.
Кафедрой дизайна Западного университета была представлена выставка, посвященная Рашиду Бехбудову.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, студенты и преподаватели БМА, сотрудники бакинских музеев, члены Клуба любителей классической музыки, СМИ и др.