Faşizm üzərində qələbənin 70 illiyinə həsr olunmuş tədbir
7 may 2015-ci il tarixində saat 14-00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Faşizm üzərində qələbənin 70 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir. Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. O, tədbirdə iştirak edən Böyük Vətən müharibəsi veteranlarını təbrik etmişdir. Daha sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova “II Dünya Müharibəsində Azərbaycan xalqının hünəri” mövzusunda çıxış etmişdir. Tədbirdə iştirak edən Böyük Vətən Müharibəsi veteranları polkovnik Sofa Cəfərova və professor Qara Sarıyev keçdikləri döyüş yolları haqqında xatirələrini tamaşaçılarla bölüşmüşlər. Bakı şəhəri Nərimanov rayonu Veteranlar Şurasının sədri Sevil İsrafilova təbrik çıxışı etmişdir.
Tədbir Azərbaycan Daxili Qoşunlarının Hərbi orkestrinin solisti, Əməkdar artist Rəna Əliyeva, Müsiqili Teatrın solisti Rauf Babayevin, Elxan Çələbi və Samir Rəcəbovun, Afaq Yaqubəliyevanın, Mahir Tağızadənin, Güllü Babaşovanın ifalarında hərbi-vətənpərvərlik ruhlu mahnılardan ibarət konsert proqramı ilə davam etmişdir. Foyedə muzey kolleksiyasına daxil olan Azərbaycanın incəsənət xadimlərinin müharibə illərindəki fəaliyyətini əks etdirən və əhalidən muzeyə təqdim olunmuş mövzu ilə bağlı materiallar əsasında hazırlanmış sərgi nümayiş edilmişdir.
Tədbirin qonaqları Böyük Vətən Müharibəsi veteranları, musiqi ictimaiyyəti, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

70th anniversary of the victory over fascism
An event dedicated to the 70th anniversary of the victory over fascism in the Great Patriotic War will be held in the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan at 14:00, May 7, 2015.
Opening remarks will be made by the director of the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan, Ph.D., Honored Worker of Culture Alla Bayramova. She will congratulate participating veterans of the Great Patriotic War. The head of the department of the museum Khanim Abdinova will speak on the topic "The courage of the Azerbaijani people in the Great Patriotic War ". The chairman of Council of Veterans of Narimanov district of Baku city Sevil Israfilova will address congratulations.
A concert program of patriotic songs will be presented. At the event exhibition of materials, reflecting the heroism and bravery of the sons of Azerbaijani people in the Great Patriotic War will be demonstrated.
Guests of the event will be veterans of the Great Patriotic War, the music community, the staff of Baku museums, mass media representatives and others.