Qasımova Fidan Əkrəm qızı (17 iyun 1947, Bakı) - qörkəmli Azərbaycan opera müğənnisi. Ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 7 yaşından musiqi istedadı olan uşaqlar üçün Bülbül adına xüsusi ümumtəhsil məktəbində, skripka sinfində təhsil almışdır. Uşaqlıqdan onda musiqiyə həvəsi valideynləri oyatmışlar. 1967-ci ildə məktəbi bitirdikdən sonra Fidan Qasımova Ü.Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının ifaçılıq şöbəsinin skripka sinfi üzrə simli fakültəsinə qəbul olmuşdur.
Hələ məktəb illərindən o çox istedadlı və səbrli şagird idi. II kursda tələbə ikən Fidan Qasımova paralel olaraq vokal kafedrasında vokal dərslərinə də gedirdi. Pedaqoqlar onda vokal qabiliyyətini çoxdan hiss etmişlər. Onun vokal üzrə pedaqoqları N.R.Valatsi (bir il), vəfatından sonra isə İ.A.Lvoviç olmuşdur. Vokal uğurları çox tez bir zamanda öz bəhrəsini verməyə başladı. Həm skripka ifaçısı kimi, həm də vokalçı kimi Fidan Qasımova çox isdedadlı və uğurlu tələbə idi. Ona görə də, 1972-ci ildə ona ən yaxşı tələbələrdən biri kimi konservatoriyanın yaranmasının 50 illiyinə həsr olunmuş yubiley konsertində çıxış etmək etibar edilmişdi.
O, maestro Niyazinin rəhbərlik etdiyi simfonik orkestrin müşayiəti ilə A.Zeynallının "Ölkəm" romansını oxumalı idi. Onun çıxışı çox uğurlu olmuşdu. Zalda olan görkəmli musiqiçilər və respublika rəhbərliyi səhnədə yeni ulduzun yarandığını qeyd edirdilər.
Fidan Qasımovaya vokal təhsilini Moskva konservatoriyasının aspiranturasında davam etdirmək tövsiyə olunmuşdur. 1972-ci ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasını "Skripka" və "Solo oxuma" sinfi üzrə iki diplomla bitirdikdən sonra o, P.İ.Çaykovski adına Moskva Dövlət Konservatoriyasının vokal şöbəsinə aspirant qəbul olunur. O, çox tez bir zamanda bu sənətin incəliklərinə yiyələnir və tezliklə onun vokal imkanları yenidən üzə çıxır.
1973-cü ildə Cenevrədə (İsveçrə) Vokalçıların Beynəlxalq müsabiqəsində Fidan Qasımova gümüş medala və laureat adına layiq görülür. 1974-cü ildə o Hollandiyada keçirilən müğənnilərin Beynəlxalq müsabiqəsində uğurla çıxış edərək ikinci dərəcəli diplom və laureat adına layiq görülür. Aspiranturada təhsilini müvəffəqiyyətlə başa vuran Fidan Qasımova üçüncü diplomla, Beynəlxalq musabiqələr laureatı kimi Bakıya qayıdır və Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının doğma vokal kafedrasında pedaqoji fəaliyyətə başlayır. Moskva təhsili zamanı əldə etdiyi qələbələr o illərin musiqi aləmində ona böyük şöhrət gətirir.
Onu tez-tez Moskva, Sankt-Peterburq, Minsk, Tbilisi, Vilnüs və s. məşhur musiqi kollektivləri ilə çıxışlara dəvət edirdilər. Dövlər Konsert birliyi xətti ilə xarici qastrollar da başlamışdı. Tanınmış musiqi tənqidçiləri və vokal üzrə mütəxəssislər onun çıxışlarına yüksək qiymət verir, həmişə heyranlıqla onun ifasını, vokal zövqünü, ustalığını qeyd edir və onu "Xəzər sahillərindən möcüzə" adlandırırdılar.
1975-ci ildə Fidan Qasımovanı M.F.Axundov adına Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrına solist kimi işə dəvət edirlər.
1976-cı ildə o, ilk opera rolunu - Ü.Hacıbəyovun "Koroğlu" operasının yeni premyera quruluşunda Nigarın partiyasını çox böyük uğurla ifa edir.
1977-ci ildə Verçelli şəhərində (İtaliya) keçirilən Viotti adına musiqiçi-ifaçıların Beynəlxalq müsabiqəsində iştirak etmiş və vokal kateqoriyasında birinci mükafata və müsabiqənin laureatı adına layiq görülür. Bu qələbə Sovet İttifaqında gənc müğənniyə böyük uğur gətirdi. Fidan Qasımova Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixinə bizim vokal məktəbini beynəlxalq Avropa səviyyəsinə qaldıran ilk müğənni kimi daxil olmuşdur.
1978-ci ildə Fidan Qasımova Azərbaycanın Əməkdar artisti fəxri adına layiq görülmüşdür.
Onun çıxışları dünyanın bir çox ölkələrində alqışlarla qarşılanmışdır: Macarıstan, Çexiya, İsveçrə, Niderland, İtaliya, Portuqaliya, Fransa, Almaniya, Avstriya, Çin, Mərakeş, ABŞ, İngiltərə, Danimarka və s.
Fidan Qasımova Moskva və Sankt-Peterburqun ən mötəbər səhnələrində həm solo konsertlərlə, həm də opera tamaşalarında dəfələrlə çıxış etmişdir. O, Böyük Teatrın, Mariinski Teatrının səhnələrində çıxış etmişdir. Moskvada İttifaqlar Evinin Sütunlu zalında, P.İ.Çaykovski adına konsert zalında, Moskva Konserrvatoriyasının Böyük və Kiçik zallarında, həmçinin “Musiqi Evi”nin səhnəsində solo və digər böyük musiqi konsrtlərilə çıxış etmişdir.
1983-cü ildə Fidan Qasımova Azərbaycanın Xalq artisti fəxri adına layiq görülmüşdür.
1984-cü ildə Fidan Qasımova qastrol və konsert-kamera fəaliyyətinə görə Azərbaycan Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür.
1972-ci ildə "Melodiya" Ümumittifaq səsyazıları studiyası Üzeyir Hacıbəyovun bütün dünyada məşhur olan "Arşın mal alan" operettasının qramvalını buraxır. Səsyazıda dahi maestro Niyazinin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Dövlət simfonik orkestri iştirak edirdi. Əsas partiyaları Rəşid Behbudov, Fidan Qasımova Gülçöhrə partiyasını, gənc Xuraman Qasımova Asya partiyasını ifa etmişlər. Qramval üç dildə: Azərbaycan, rus və fars dillərində işıq üzü görmüşdür.
Fidan Qasımova səhnədə yadda qalan obrazların qalereyasını yaratmış və ifa etmişdir: Üzeyir Hacıbəyovun "Koroğlu" operasında Nigar, Fikrət Əmirovun "Sevil" operasında Sevil, Ş.Qunonun "Faust" operasında Marqarita, J.Bizenin "Karmen" operasında Mikaela, C.Puççininin "Bohema" operasında Mimi, C.Puççininin eyni adlı operasında Toska, C.Puççininin "Madam Batterflyay" operasında Çio-Çio-San, P.İ.Çaykovskinin "Yevgeni Onegin" operasında Tatyana və s.
Məşhur musiqiçilər və musiqi tənqidçiləri onun yüksək ifaçılıq mədəniyyətini, xarici gözəlliyinin daxili ruhuna son dərəcə uyğunluğunu qeyd edirdilər. Onlar məlahətli, adama zövq verən tam diapazonlu soprano səsi, yüksək notların çox təmiz və dolğun səslənməsi və səsin pianoda məftunedici müstəsna gözəlliyini xüsusi qeyd edirdilər. İfaçının böyük ustalığının bütün bu keyfiyyətləri Fidan Qasımovada yaradıcılıq fəaliyyətinin uzun illəri ərzində özünü göstərmiş və onu "Bel canto" sənətinin ən yaxşı ustaları səviyyəsinə gətirmişdir.
1988-ci ildə Fidan Qasımova layiqincə SSRİ Xalq artisti yüksək fəxri adını almışdır.
1990-cı ildə professor dərəcəsini alır və ifaçılıq fəaliyyətini peqaqoji fəaliyyəti ilə bərabər uğurla davam etdirirdi.
1992-1997-ci illərdə Fidan Qasımova müqavilə ilə İstanbul Dövlər Universiteti nəzdindəki Konservatoriyada vokal professoru vəzifəsində çalışmışdır.
Azərbaycan Respublikası hökuməti Fidan Qasmovanın Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin inkişafındakı xidmətlərini yüksək qiymətləndirmişdir.
1997-ci ildə Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyev Fidan Qasımovanı "Şöhrət" ordeni ilə təltif etmişdir. 2010-cu ildə Azərbaycan Pespublikasının Prezidenti İlham Əliyev Fidan Qasımovanın "Şərəf" ordeni ilə təltif edilməsi haqqında sərəncam imzalamışdır. 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Fidan Qasımovanı Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin inkişafı sahəsindəki xidmətlərinə görə "İstiqlal" ordeni ilə təltif etmişdir.
2015-ci ildə Fidan Qasımova Böyük Britaniyanın Kembric Universitetinin tərtib etdiyi ensiklopediyanın 38-ci cildində dünyanın ən tanınmış ifaçısı adına layiq görülərək xüsusi diplomla mükafatlandırılıb. Fidan Qasımova Azərbaycanın musiqi mədəniyyətində bu ali mükafata layiq görülən yeganə müğənnidir.
Hal-hazırda Fidan Qasımova Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının "Solo oxuma" kafedrasının aparıcı professorudur. Məşhur müğənni, ustad və pedaqoq yeni ifaçılar nəsli yetişdirərək gənclərlə uğurla məşğul olur.
Fidan Qasımova onlarla mahir vokalçılar hazırlamışdır. Onların bir çoxu beynəlxalq müsabiqələr laureatları, respublikanın Əməkdar, Xalq artistləri, Bakı və xarici ölkə opera teatrlarının və musiqi kollektivlərinin solistləridir. Bu gün onlar bütün dünyada Azərbaycan vokal məktəbini uğurla təmsil edirlər.

Gasimova Fidan Akram gizi (June 17, 1947, Baku, USSR) - prominent Azerbaijani opera singer. She was born in Baku, Azerbaijan, in an intelligentе family.
From the age of 7, she studied in the violin class at the special comprehensive school named after Bulbul for children with musical talent. Her parents instilled her passion for music since she was a child. After graduating from school in 1967, Fidan Gasimova was admitted to the violin class of the performance department of the Azerbaijan State Conservatory named after U. Hajibeyov.
She was a very talented and patient student since her school days. Being a sophomore student, Fidan began to attend vocal lessons at the vocal department. Educators have noticed her vocal talent. Her vocal teachers were Nina Valazzi (one year), and then, after her death, Ida Lvovich. Fidan’s vocal success began to pay off very quickly. Both as a violinist and as a vocalist, Fidan Gasimova was a very talented and successful student. Therefore, in 1972, as one of the best students, she was entrusted to perform at the concert dedicated to the 50th anniversary of the Azerbaijan State Conservatory. She successfully sang A. Zeynalli's song Olkem (My Country) accompanied by a symphony orchestra led by maestro Niyazi. Prominent musicians in the hall and the leadership of the Republic celebrated the emergence of a new star on the stage.
Fidan Gasimova was advised to continue her vocal education at the graduate school of the Moscow Conservatory. After graduating from the Azerbaijan State Conservatory in 1972 with two diplomas in "Violin" and "Solo singing" class, she was admitted to the vocal department of the Moscow State Conservatory named after P. I. Tchaikovsky as a graduate student. She very quickly mastered the intricacies of this art, and soon her vocal abilities were revealed again.
In 1973, Fidan Gasimova was awarded a silver medal and the title of laureate at the International Competition of Vocalists in Geneva (Switzerland). In 1974, she successfully performed at the International competition of singers held in the Netherlands and was awarded a second degree diploma and laureate title. Fidan Gasimova, who successfully completed her post-graduate studies, returned to Baku with a third diploma, as a laureate of international competitions, and began teaching at her native vocal department of the Azerbaijan State Conservatory. The victories she achieved during her studies in Moscow brought her great fame in the music world of those years.
She was often seen in Moscow, St. Petersburg, Minsk, Tbilisi, Vilnius, etc. at the performances with famous music groups. Foreign tours were also started under the line of State Concert Union. Well-known music critics and vocal experts highly appreciated her performances, vocal taste, mastery, and called her "a miracle from the shores of the Caspian".
In 1975, Fidan Gasimova was invited to work as a soloist at the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater named after M.F. Akhundov.
In 1976, she performed her first opera role - the part of Nigar in the new premiere production of U. Hajibeyov's opera "Koroglu" with great success.
In 1977, he took part in the International competition of musicians-performers named after Viotti held in Vercelli (Italy) and was awarded the first prize in the vocal category and the title of laureate of the competition. This victory brought great success to the young singer in the Soviet Union. Fidan Gasimova entered the history of Azerbaijani musical culture as the first singer who raised Azerbaijani vocal school to the international European level.
In 1978, Fidan Gasimova was awarded the honourary title of Honoured Artist of Azerbaijan.
She successfully performed many times in Hungary, Czech Republic, Switzerland, Netherlands, Italy, Portugal, France, Germany, Austria, China, Morocco, USA, England, Denmark, Russia, etc. both in solo concerts and in opera performances. She performed on the stages of the Bolshoi (Moscow) and the Mariinsky Theater (St Petersburg). In Moscow, she also performed in the Column Hall of the House of Unions, in the concert hall named after P. I. Tchaikovsky, in the Great and Small halls of the Moscow Conservatory, as well as on the stage of the "House of Music".
In 1983, Fidan Gasimova was awarded the honorary title of People's Artist of Azerbaijan. In 1984, Fidan Gasimova was awarded the State Prize of Azerbaijan for her touring and concert-chamber activities.
In 1972, the "Melodiya" All-Union recording studio released the recording of Uzeyir Hajibeyov's world-famous operetta "Arshin Mal Alan". Azerbaijan State symphony orchestra under the direction of genius maestro Niyazi participated in the recording. Rashid Behbudov, Fidan Gasimova performed the Gulchohra part, and young Khuraman Gasimova performed the Asya part. Disc was released in three languages: Azerbaijani, Russian and Persian.
Fidan Gasimova created and performed a gallery of memorable characters on the stage: Nigar in the opera "Koroglu" by Uzeyir Hajibeyov, Sevil in the opera "Sevil" by Fikret Amirov, Margarita in the opera "Faust" by Charles Gounod, Micaela in the opera "Carmen" by G. Bizet, " Mimi in the opera "Bohema", Tosca in the opera of the same name by G. Puccini, Cio-Cio-San in the opera "Madame Butterfly" by G. Puccini, Tatiana in the opera "Eugene Onegin" by P. I. Tchaikovsky, etc.
Famous musicians and music critics noted her high performance culture, the extreme compatibility of her outer beauty with her inner soul. They especially noted the sweet, pleasing full-range soprano voice, the very clean and full sounding of the high notes, and the exceptional beauty of her sound in piano. All these qualities of great mastery of the performer have manifested themselves in Fidan Gasimova during the long years of her scenic activity and brought her to the level of the best masters of bel canto.
In 1988, Fidan Gasimova deservedly received the highly honourary title of People's Artist of the USSR. In 1990, she received her full professor's title and successfully continued her performance and teaching activities. In 1992-1997, Fidan Gasimova worked as a vocal professor at the Conservatory of Istanbul Dovlet University.
The government of the Republic of Azerbaijan highly appreciated the services of Fidan Gasmova in the development of Azerbaijani culture and art. In 1997, the national leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev, awarded Fidan Gasimova with the Order of Glory. In 2010, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, signed a decree awarding Fidan Gasimova with the Order of Honour. In 2017, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev awarded Fidan Gasimova with the Order of Independence for her services in the development of Azerbaijani culture and art.
In 2015, Fidan Gasimova was awarded the title of the world's most famous performer in the 38th volume of the encyclopedia compiled by Cambridge University, Great Britain, and was awarded with a special diploma. Fidan Gasimova is the only Azerbaijani singer who has been awarded this highest award.
Currently, Fidan Gasimova is the leading professor of the Solo Singing Department of the Baku Music Academy named after Uzeyir Hajibeyli. The famous singer, master and teacher successfully works on raising a new generation of singers.
Fidan Gasimova educated dozens of skilled vocalists. Many of them are laureates of international competitions, Honoured and People's artists of the Republic of Azerbaijan, soloists of Baku and foreign opera theatres and music collectives. Today, they successfully represent the Azerbaijani vocal school all over the world.