Qasımova Fidan Əkrəm qızı (17 iyun 1947, Bakı) - qörkəmli Azərbaycan opera müğənnisi. Ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 7 yaşından musiqi istedadı olan uşaqlar üçün Bülbül adına xüsusi ümumtəhsil məktəbində, skripka sinfində təhsil almışdır. Uşaqlıqdan onda musiqiyə həvəsi valideynləri oyatmışlar. 1967-ci ildə məktəbi bitirdikdən sonra Fidan Qasımova Ü.Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının ifaçılıq şöbəsinin skripka sinfi üzrə simli fakültəsinə qəbul olmuşdur.
Hələ məktəb illərindən o çox istedadlı və səbrli şagird idi. II kursda tələbə ikən Fidan Qasımova paralel olaraq vokal kafedrasında vokal dərslərinə də gedirdi. Pedaqoqlar onda vokal qabiliyyətini çoxdan hiss etmişlər. Onun vokal üzrə pedaqoqları N.R.Valatsi (bir il), vəfatından sonra isə İ.A.Lvoviç olmuşdur. Vokal uğurları çox tez bir zamanda öz bəhrəsini verməyə başladı. Həm skripka ifaçısı kimi, həm də vokalçı kimi Fidan Qasımova çox isdedadlı və uğurlu tələbə idi. Ona görə də, 1972-ci ildə ona ən yaxşı tələbələrdən biri kimi konservatoriyanın yaranmasının 50 illiyinə həsr olunmuş yubiley konsertində çıxış etmək etibar edilmişdi.
O, maestro Niyazinin rəhbərlik etdiyi simfonik orkestrin müşayiəti ilə A.Zeynallının "Ölkəm" romansını oxumalı idi. Onun çıxışı çox uğurlu olmuşdu. Zalda olan görkəmli musiqiçilər və respublika rəhbərliyi səhnədə yeni ulduzun yarandığını qeyd edirdilər.
Fidan Qasımovaya vokal təhsilini Moskva konservatoriyasının aspiranturasında davam etdirmək tövsiyə olunmuşdur. 1972-ci ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasını "Skripka" və "Solo oxuma" sinfi üzrə iki diplomla bitirdikdən sonra o, P.İ.Çaykovski adına Moskva Dövlət Konservatoriyasının vokal şöbəsinə aspirant qəbul olunur. O, çox tez bir zamanda bu sənətin incəliklərinə yiyələnir və tezliklə onun vokal imkanları yenidən üzə çıxır.
1973-cü ildə Cenevrədə (İsveçrə) Vokalçıların Beynəlxalq müsabiqəsində Fidan Qasımova gümüş medala və laureat adına layiq görülür. 1974-cü ildə o Hollandiyada keçirilən müğənnilərin Beynəlxalq müsabiqəsində uğurla çıxış edərək ikinci dərəcəli diplom və laureat adına layiq görülür. Aspiranturada təhsilini müvəffəqiyyətlə başa vuran Fidan Qasımova üçüncü diplomla, Beynəlxalq musabiqələr laureatı kimi Bakıya qayıdır və Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının doğma vokal kafedrasında pedaqoji fəaliyyətə başlayır. Moskva təhsili zamanı əldə etdiyi qələbələr o illərin musiqi aləmində ona böyük şöhrət gətirir.
Onu tez-tez Moskva, Sankt-Peterburq, Minsk, Tbilisi, Vilnüs və s. məşhur musiqi kollektivləri ilə çıxışlara dəvət edirdilər. Dövlər Konsert birliyi xətti ilə xarici qastrollar da başlamışdı. Tanınmış musiqi tənqidçiləri və vokal üzrə mütəxəssislər onun çıxışlarına yüksək qiymət verir, həmişə heyranlıqla onun ifasını, vokal zövqünü, ustalığını qeyd edir və onu "Xəzər sahillərindən möcüzə" adlandırırdılar.
1975-ci ildə Fidan Qasımovanı M.F.Axundov adına Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrına solist kimi işə dəvət edirlər.
1976-cı ildə o, ilk opera rolunu - Ü.Hacıbəyovun "Koroğlu" operasının yeni premyera quruluşunda Nigarın partiyasını çox böyük uğurla ifa edir.
1977-ci ildə Verçelli şəhərində (İtaliya) keçirilən Viotti adına musiqiçi-ifaçıların Beynəlxalq müsabiqəsində iştirak etmiş və vokal kateqoriyasında birinci mükafata və müsabiqənin laureatı adına layiq görülür. Bu qələbə Sovet İttifaqında gənc müğənniyə böyük uğur gətirdi. Fidan Qasımova Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixinə bizim vokal məktəbini beynəlxalq Avropa səviyyəsinə qaldıran ilk müğənni kimi daxil olmuşdur.
1978-ci ildə Fidan Qasımova Azərbaycanın Əməkdar artisti fəxri adına layiq görülmüşdür.
Onun çıxışları dünyanın bir çox ölkələrində alqışlarla qarşılanmışdır: Macarıstan, Çexiya, İsveçrə, Niderland, İtaliya, Portuqaliya, Fransa, Almaniya, Avstriya, Çin, Mərakeş, ABŞ, İngiltərə, Danimarka və s.
Fidan Qasımova Moskva və Sankt-Peterburqun ən mötəbər səhnələrində həm solo konsertlərlə, həm də opera tamaşalarında dəfələrlə çıxış etmişdir. O, Böyük Teatrın, Mariinski Teatrının səhnələrində çıxış etmişdir. Moskvada İttifaqlar Evinin Sütunlu zalında, P.İ.Çaykovski adına konsert zalında, Moskva Konserrvatoriyasının Böyük və Kiçik zallarında, həmçinin “Musiqi Evi”nin səhnəsində solo və digər böyük musiqi konsrtlərilə çıxış etmişdir.
1983-cü ildə Fidan Qasımova Azərbaycanın Xalq artisti fəxri adına layiq görülmüşdür.
1984-cü ildə Fidan Qasımova qastrol və konsert-kamera fəaliyyətinə görə Azərbaycan Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür.
1972-ci ildə "Melodiya" Ümumittifaq səsyazıları studiyası Üzeyir Hacıbəyovun bütün dünyada məşhur olan "Arşın mal alan" operettasının qramvalını buraxır. Səsyazıda dahi maestro Niyazinin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Dövlət simfonik orkestri iştirak edirdi. Əsas partiyaları Rəşid Behbudov, Fidan Qasımova Gülçöhrə partiyasını, gənc Xuraman Qasımova Asya partiyasını ifa etmişlər. Qramval üç dildə: Azərbaycan, rus və fars dillərində işıq üzü görmüşdür.
Fidan Qasımova səhnədə yadda qalan obrazların qalereyasını yaratmış və ifa etmişdir: Üzeyir Hacıbəyovun "Koroğlu" operasında Nigar, Fikrət Əmirovun "Sevil" operasında Sevil, Ş.Qunonun "Faust" operasında Marqarita, J.Bizenin "Karmen" operasında Mikaela, C.Puççininin "Bohema" operasında Mimi, C.Puççininin eyni adlı operasında Toska, C.Puççininin "Madam Batterflyay" operasında Çio-Çio-San, P.İ.Çaykovskinin "Yevgeni Onegin" operasında Tatyana və s.
Məşhur musiqiçilər və musiqi tənqidçiləri onun yüksək ifaçılıq mədəniyyətini, xarici gözəlliyinin daxili ruhuna son dərəcə uyğunluğunu qeyd edirdilər. Onlar məlahətli, adama zövq verən tam diapazonlu soprano səsi, yüksək notların çox təmiz və dolğun səslənməsi və səsin pianoda məftunedici müstəsna gözəlliyini xüsusi qeyd edirdilər. İfaçının böyük ustalığının bütün bu keyfiyyətləri Fidan Qasımovada yaradıcılıq fəaliyyətinin uzun illəri ərzində özünü göstərmiş və onu "Bel canto" sənətinin ən yaxşı ustaları səviyyəsinə gətirmişdir.
1988-ci ildə Fidan Qasımova layiqincə SSRİ Xalq artisti yüksək fəxri adını almışdır.
1990-cı ildə professor dərəcəsini alır və ifaçılıq fəaliyyətini peqaqoji fəaliyyəti ilə bərabər uğurla davam etdirirdi.
1992-1997-ci illərdə Fidan Qasımova müqavilə ilə İstanbul Dövlər Universiteti nəzdindəki Konservatoriyada vokal professoru vəzifəsində çalışmışdır.
Azərbaycan Respublikası hökuməti Fidan Qasmovanın Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin inkişafındakı xidmətlərini yüksək qiymətləndirmişdir.
1997-ci ildə Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyev Fidan Qasımovanı "Şöhrət" ordeni ilə təltif etmişdir. 2010-cu ildə Azərbaycan Pespublikasının Prezidenti İlham Əliyev Fidan Qasımovanın "Şərəf" ordeni ilə təltif edilməsi haqqında sərəncam imzalamışdır. 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Fidan Qasımovanı Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin inkişafı sahəsindəki xidmətlərinə görə "İstiqlal" ordeni ilə təltif etmişdir.
2015-ci ildə Fidan Qasımova Böyük Britaniyanın Kembric Universitetinin tərtib etdiyi ensiklopediyanın 38-ci cildində dünyanın ən tanınmış ifaçısı adına layiq görülərək xüsusi diplomla mükafatlandırılıb. Fidan Qasımova Azərbaycanın musiqi mədəniyyətində bu ali mükafata layiq görülən yeganə müğənnidir.
Hal-hazırda Fidan Qasımova Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının "Solo oxuma" kafedrasının aparıcı professorudur. Məşhur müğənni, ustad və pedaqoq yeni ifaçılar nəsli yetişdirərək gənclərlə uğurla məşğul olur.
Fidan Qasımova onlarla mahir vokalçılar hazırlamışdır. Onların bir çoxu beynəlxalq müsabiqələr laureatları, respublikanın Əməkdar, Xalq artistləri, Bakı və xarici ölkə opera teatrlarının və musiqi kollektivlərinin solistləridir. Bu gün onlar bütün dünyada Azərbaycan vokal məktəbini uğurla təmsil edirlər.

Выдающаяся азербайджанская оперная певица Касимова Фидан Экрем кызы родилась в городе Баку 17.06.1947 года в интеллигентной семье.
С 7 лет обучалась в средней специальной общеобразовательной школе для музыкально одаренных детей им. Бюльбюля, по классу-скрипка. Тяга к музыке ей прививалась родителями с детства. По окончании школы в 1967 году, Фидан Касимова поступила на струнный факультет исполнительского отделения Аз.Гос.консерватории имени Узеира Гаджибекова по классу- скрипка.
Еще со школы она считалась очень способной и усидчивой ученицей. Будучи студенткой II курса Фидан Касимова стала параллельно учиться пению на вокальной кафедре. Педагоги давно замечали в ней незаурядные данные к вокалу. Её педагогами вокала были Нина Ринальдовна Валацци (один год), а после её смерти Ида Ароновна Львович. Вокальные успехи стали очень быстро приносить свои плоды. И как скрипачка, и как вокалистка Фидан Касимова была очень способной и успешной студенткой. Поэтому ей в 1972 году, как одной из лучших студенток доверили выступить на юбилейном концерте в честь 50-летия создания консерватории.
Ей предстояло петь романс Асафа Зейналлы "Олкем" ("Моя Родина") в сопровождении симфонического оркестра под управлением самого маэстро Ниязи.
Выступление оказалось более чем успешным. Присутствующие в зале видные музыканты и руководство республики отметили, что на сцене появилась молодая звезда.
Фидан Касимовой было рекомендовано продолжить вокальное образование в аспирантуре Московской консерватории. Окончив в 1972-ом году Азербайджанскую Государственную консерваторию с двумя дипломами: по классу "Скрипка" и "Сольное пение", Фидан Касимова поступила на вокальное отделение аспиранткой Московской Государственной Консерватории им. П.И. Чайковского. Она очень быстро овладевала навыками этого тонкого искусства, и вскоре вновь проявились её вокальные возможности.
В 1973-ом году на Международном конкурсе вокалистов в Женеве Фидан Касимова завоевала серебряную и звание лауреата. В 1974-ом году вновь удачно выступив на Международном конкурсе певцов в Голландии получила диплом второй степени и звание лауреата. Блестяще завершив стажировку в аспирантуре Фидан Касимова возвратилась в Баку с третьим дипломом, званием лауреата Международных конкурсов и начала работу с педагогической деятельности на родной кафедре вокала Азербайджанской Государственной консерватории. Завоеванные ею победы в период обучения в Москве, принесли ей большую популярность в музыкальной среде тех лет.
Её часто приглашали на выступления с известными музыкальными коллективами в Москве, Санкт-Петербурге, Минске, Тбилиси, Вильнюсе и т.д. Начались зарубежные гастроли по линии Гос. Концерта. Известные музыкальные критики и вокальные специалисты высоко оценивали её выступления и всегда с восторгом отзывались о её исполнительстве, безупречном вокальном вкусе, мастерстве, называя её "Чудом с берегов Каспия".
В 1975-ом году Фидан Касимова приглашается работать солисткой Азербайджанского Государственного Академического театра оперы и балета им М.Ф.Ахундова.
В 1976-ом году она с огромным успехом исполнила свою первую оперную роль партию Нигяр в новой премьерной постановке героической оперы Узеира Гаджибекова "Кероглу".
Фидан Касимова не останавливается на достигнутых успехах.
В 1977-ом году, участвуя на Международном конкурсе музыкантов - исполнителей имени Виотти, проходящем в городе Верчелли (Италия) Фидан Касимова завоевывает первую премию в категории вокал и звание лауреата конкурса. Эта победа принесла молодой певице огромный успех в Советском Союзе. Фидан Касимова вошла в историю музыкальной культуры Азербайджана, как первая певица, выведшая нашу вокальную школу на международный европейский уровень.
1978-ом году Фидан Касимовой было присвоено почетное звание Заслуженной артистки Азербайджана.
Её выступлениям аплодировали во многих странах Мира. Красотой её голоса наслаждались: в Венгрии, Чехии, Швейцарии, Нидерландах, Италии, Португалии, Франции, Германии, Австрии, Китае, Марокко, США, Англии, Дании и др.
Фидан Касимова неоднократно выступала на самых престижных сценах Москвы и Санкт-Петербурга, как с сольными концертами, так и в оперных спектаклях. Она пела на сцене Большого театра, Мариинского театра оперы и балета. Выступала сольными концертами и с большими музыкальными на
сцене Колонного зала Дома Союзов в Москве, концертном зале имени П.И Чайковского, а также Большом и Малом залах Московской консерватории и на сцене "Дома музыки".
В 1983-ом году Фидан Касимовой было присвоено почетное звание Народной артистки республики.
В 1984-ом году Фидан Касимова получила Государственную премию Азербайджана за гастрольную и концертно-камерную деятельность.
В 1972-ом году Всесоюзная студия грамзаписей "Мелодия" записала и вскоре выпустила пластинку популярной во всем Мире оперетты Узеира Гаджибекова "Аршин мал алан". В записи принимал участие симфонический оркестр Азербайджана под руководством Великого маэстро Ниязи. Главные партии исполняли Рашид Бейбутов, молодая Фидан Касимова в партии Гюльчехры, а юная Хураман Касимова в партии Аси. Пластинка была выпущена на трех языках: азербайджанском, русском и фарси.
Фидан Касимова создала и исполнила на сцене галерею незабываемых образов: это Нигяр в опере Узеира Гаджибекова "Кероглу"; Севиль в одноименной опере Фикрата Амирова; Маргарита в опере Ш. Гуно "Фауст"; Микаэла в опере Ж.Бизе "Кармен"; Дездемона в опере Дж. Верди "Отелло"; Мими в опере Дж. Пуччини "Богема"; Тоска в одноименной опере Дж. Пуччини; Чио-Чио-Сан в опере Дж. Пуччини "Мадам Батерфляй"; Татьяна в опере П.И. Чайковского "Евгений Онегин".
Известные музыканты и музыкальные критики отмечали её высокую культуру исполнения, сочетание внешней красоты с удивительно гармоничной душой. Особо отмечали необычайно красивый по тембру бархатный, ласкающий слух голос полного диапазона сопрано, где безукоризненно чисто и насыщенно звучали верхние ноты и пленительная полётность звука на пиано. Все эти качества большого мастерства исполнителя проявлялись у Фидан Касимовой на протяжении долгих лет творческой деятельности и вывели её на уровень лучших мастеров искусства "Веl сапtо".
В 1988-ом году Фидан Касимова по праву удостоилась высокого почетного звания - Народной Артистки СССР.
В 1990-ом году получила степень профессора. Певица успешно сочетала исполнительскую деятельность с педагогической.
С 1992-1997 гг. Фидан Касимова по контракту работала профессором вокала в консерватории при Стамбульском государственном университете.
Руководство Азербайджанской Республики высоко оценило заслуги Фидан Касимовой в развитии и процветании культуры и искусства Азербайджана.
В 1997-ом году общенациональный лидер Азербайджана Гейдар Алиев наградил Фидан Касимову орденом "Славы" - "Şöhrət".
В 2010-ом году Президент Азербайджана подписал указ о награждении Фидан Касимовой орденом "Почёт" - "Şərəf".
В 2017-ом году президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал указ о награждении Фидан Касимовой орденом "Независимости" "İstiqlal" - за огромный, неоценимый вклад в развитии отечественной культуры и искусства, а также большую плодотворную деятельность.
В 2015-ом году имя выдающейся Азербайджанской певицы Фидан Касимовой вошло в 38-ой том Всемирный Энциклопедии и Кембриджского университета (Англия) за огромный вклад в историю развития Мировой музыкальной культуры.
Сегодня Фидан Касимова является ведущим профессором кафедры "Сольного пения" Бакинской Музыкальной Академии им. Узеира Гаджибейли. Прославленная певица, великолепный мастер и педагог успешно занимается с молодежью, готовя новых исполнителей.
Фидан Касимова воспитала не один десяток замечательных, профессионально обученных вокалистов. Многие из них стали лауреатами международных конкурсов, имеют почетные звания заслуженных, народных артистов республики, являются солистами оперного театра и музыкальных коллективов не только в Баку но и далеко за пределами страны. Сегодня они успешно прославляют азербайджанскую вокальную школу по всему миру.