Muzey kolleksiyaları daha da zənginləşir
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin zəngin kolleksiyalarına dirijor, Azərbaycan SSR Xalq artisti, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı laureatı Nazim Əsədulla oğlu Rzayevin (1925-2006) arxivi daxil olmuşdur.
Nazim Rzayev uzun illər Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin bədii rəhbəri və baş dirijoru olmuşdur. O, Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərinin ən fəal təbliğatçısı, rus və Qərbi Avropa klassiklərinin əsərlərinin mahir təfsirçisi olmuşdur.
Arxiv materialları arasında afişalar, proqramlar, bukletlər, fotoşəkillər, not əlyazmaları (kamera orkestri üçün köçürmələr), Fikrət Əmirovun, Qara Qarayevin, Aqşin Əlizadənin hədiyyə yazıları olan nəşr olumuş notlar, qramvallar, diplomlar, fəxri fərman, təbrik açıqçaları, məktublar, teleqramlar, həmçinin şəxsi əşyalar (dirijor çubuğu, qələm və qutusu) vardır.
Arxivi muzeyə dirijorun gəlini, tanınmış musiqişünas Maura Şahbazbəyova məmnuniyyətlə təqdim etmişdir.

The museum collections are increased
The State Museum of Musical Culture of Azerbaijan received the archive of the conductor, People's Artist of the Azerbaijan USSR, laureate of the USSR and Azerbaijan State Prizes Nazim Asadulla oglu Rzayev (1925 - 2006). Nazim Rzayev was the artistic director and chief conductor of the Azerbaijan State Chamber Orchestra named after Gara Garayev for many years. He was one of the most active propagandists of the works of Azerbaijani composers, an excellent interpreter of the works of Russian and Western European classics.
Among the materials of the archive: posters, programs, booklets, photographs, letters, music manuscripts (transpositions for chamber orchestra), published notes with dedicatory inscriptions of Fikret Amirov, Gara Garayev, Akshin Alizade, gramophone records, diplomas, certificate of honour, greeting cards, letters, telegrams , as well as personal belongings (conductor's baton, boxed pen).
The archive was kindly provided to the museum by the conductor's daughter-in-law, the famous musicologist Maura Shakhbazbekova.