Həsən Abasquliyev – 75
4 sentyabr 2013-cü il tarixində saat 16:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunda bəstəkar, dirijor, Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti Həsən Abasquliyevin 75 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə giriş sözü ilə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Sonra tədbirin aparıcısı Təranə Qurbanova Həsən Abasquliyevin həyat və yaradıcılığından danışmışdır. Onun çıxışı slayd-şou və video görüntülərlə müşayiət olunmuşdır.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının əməkdar incəsənət xadimləri Rafiq Seyidzadə, Cavan Zeynallı, Həsən Abasquliyevin yaratdığı “Arena” caz orkestrinin (2000) solisti Teymur Abdullayev, musiqiçilərdən Fuad Cəfər, Etibar Ərdəbili və Həsən Abasquliyevin nəvəsi Cavid Vəlizadənin ifalarında musiqi nömrələri təqdim edilmişdir. Bəstəkarı yubileyi münasibətilə təbrik etmək üçün Azad Quliyev, Sevinc Heydərova, Arif Əliyev çıxış etmişlər. Həsən Abasquliyev muzeyə Üzeyir Hacıbəylinin portretini, disklər, fotoşəkillər hədiyyə etmiş, muzeyin direktoru Alla Bayramova bəstəkara “Qara Qarayev. Həyat və yaradıcılığı Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin materiallarında” kitabını təqdim etmişdir.
Tədbirin qonaqları bəstəkarın ailə üzvləri, sənət dostları, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

Гасан Абаскулиев – 75
4 сентября 2013 г. в Клубе любителей классической музыки Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана в 16:00 состоялось мероприятие, посвященное 75-летнему юбилею композитора, дирижера, заслуженного артиста Азербайджанской Республики Гасана Абаскулиева.
Со вступительным словом выступила директор музея, доктор философии по искусствоведению, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем ведущая мероприятия Тарана Гурбанова рассказала о жизни и творчестве Гасана Абаскулиева. Её выступление сопровождалось видео фрагментами и слайд-шоу.
На мероприятии заслуженные деятели искусств Рафик Сеидзаде, Джаван Зейналлы, солист созданного Гасаном Абаскулиевым джазового оркестра «Арена» (2000) Теймур Абдуллаев, музыканты Фуад Джафар, Этибар Ардебили и внук Гасана Абаскулиева Джавид Велизаде выступили с концертной программой. С поздравлениями по случаю юбилея композитора выступили Азад Гулиев, Севиндж Гейдарова и Ариф Алиев. Гасан Абаскулиев подарил музею портрет Узеира Гаджибейли, диски и фотографии, а директор музея Алла Байрамова подарила юбиляру книгу «Кара Караев. Жизнь и творчество в материалах Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана».
Гостями мероприятия были члены семьи композитора, его коллеги, сотрудники Бакинских музеев, члены Клуба любителей классической музыки, представители СМИ и телевидения и др.