Həsən Abasquliyev – 75
4 sentyabr 2013-cü il tarixində saat 16:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunda bəstəkar, dirijor, Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti Həsən Abasquliyevin 75 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə giriş sözü ilə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Sonra tədbirin aparıcısı Təranə Qurbanova Həsən Abasquliyevin həyat və yaradıcılığından danışmışdır. Onun çıxışı slayd-şou və video görüntülərlə müşayiət olunmuşdır.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının əməkdar incəsənət xadimləri Rafiq Seyidzadə, Cavan Zeynallı, Həsən Abasquliyevin yaratdığı “Arena” caz orkestrinin (2000) solisti Teymur Abdullayev, musiqiçilərdən Fuad Cəfər, Etibar Ərdəbili və Həsən Abasquliyevin nəvəsi Cavid Vəlizadənin ifalarında musiqi nömrələri təqdim edilmişdir. Bəstəkarı yubileyi münasibətilə təbrik etmək üçün Azad Quliyev, Sevinc Heydərova, Arif Əliyev çıxış etmişlər. Həsən Abasquliyev muzeyə Üzeyir Hacıbəylinin portretini, disklər, fotoşəkillər hədiyyə etmiş, muzeyin direktoru Alla Bayramova bəstəkara “Qara Qarayev. Həyat və yaradıcılığı Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin materiallarında” kitabını təqdim etmişdir.
Tədbirin qonaqları bəstəkarın ailə üzvləri, sənət dostları, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

Hasan Abasguliyev – 75
On September 4, 2013, the Classic Music Fans Club of State Museum of Azerbaijan Music Culture performed the night, dedicated to the 75th anniversary of the composer, conductor, Honored Artist of the Republic of Azerbaijan Hasan Abasguliyev.
The event was opened by director of Museum, PhD in Arts, honored worker of culture Alla Bayramova. Then the word was given to Tarana Gurbanova. Her presentation was followed by a slide show and video-clips, reflecting the life and work of Hasan Abasguliyev. Also, Azad Guliyev, Sevinc Heydarova and Arif Aliyev brought their congratulations to composer. Hasan Abasguliyev presented to museum the portrait of Uzeyir Hajibeyli, the disks and pictures from his collection. The director of museum Alla Bayramova presented to jubiljar the book “Gara Garayev. Life and work in materials of State Museum of Azerbaijan Music Culture”.
Afterwards, the honored workers of culture, Rafik Seyidzade and Javan Zeynalli, the soloist of jazz-band “Arena” created by Hasan Abasguliyev in 2000, Teymur Abdullayev, musicians Fuad Jafar, Etibar Ardebili and grandson of composer Javid Velizade performed a colorful concert program.
On the event were invited members of composer’s family and his colleagues, members of the Classic Music Fans Club, staff of Baku museums, media representatives and others.