Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində “Muzeylər Gecəsi” aksiyası çərçivəsində 18 may – Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə keçirilmiş tədbir
18 may 2013-cü il tarixində saat 14:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində “Muzeylər gecəsi” aksiyası çərçivəsində 18 may – Beynəlxalq Muzeylər günü münasibətilə tədbir keçirilmişdir.
Həmin tarixdə muzeydə Açıq Qapı günü elan edilmişdir.
Tədbir “Muzey: Yaddaş+kreativlik =sosial dəyişikliklər“ devizi altında keçirilmişdir.
Tədbirdə giriş sözü ilə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Sonra söz tədbirin aparıcısı, muzeyin əməkdaşı Şanə Vəlizadəyə verilmişdir. Onların çıxışları muzey materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdır.
Proqramda təqdim edilmişdir :
1.YADDAŞ. Məhsəti Gəncəvi - 900.
Məhsəti Gəncəvinin rübailəri əsasında muğam. İfa edir: Muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı, solist - əməkdar artist Nuriyyə Hüseynova
2. KREATİVLİK.
Duet çəng + gitara (muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının musiqiçisi Fəzilə Rəhimova və Samir Fərəcov)
3. SOSİAL DƏYİŞİKLİKLƏR.
Muzeyin Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun 5 illik yubileyi: “Niyazi arxivinin illüstrasiyalı kataloqu”nun təqdimatı. Bakı Musiqi Akademiyasının müəllimi, pianoçu, əməkdar incəsənət xadimi, professor Ülviyyə Hacıbəyova Niyazinin əsərini ifa etmişdir. Bakı Musiqi Kollecinin məzunu Abbas Abdullazadə F. Şopenin “Ballada” və Bakı Musiqi Kollecinin tələbəsi Aysel Həsənzadə Radion Şedrinin “Konsert “ əsərlərini ifa etmişlər.
Etnocaz (muğam–caz). Bakı Musiqi Akademiyasının tələbəsi Fərdin Məmmədli caz kompozisiyaları ifa etmişdir.
Tədbirdən sonra iştirakçılar üçün interaktiv ekskursiya aparılmış və karaoke ifa olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları Azərbaycan Dövlət İnşaat və Arxitektura İnstitutunun müəllim və tələbələri, Qərb Universitetinin, Bakı Musiqi Akademiyasının və Bakı Musiqi Kollecinin tələbələri, Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, KİV-nin və televiziyanın nümayəndələri olmuşlar.
Xalq mahnısı “Gəl, bizə, yar”.
İfa edir: Muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı. Bədii rəhbər - xalq artisti Məcnun Kərim, konsertmeyster - əməkdar artist Munis Şərifov. Solist - əməkdar artist Nuriyyə Hüseynova

18 мая – Международный День Музеев
18 мая 2013 года в 14:00 в Государственном Музее Музыкальной Культуры Азербайджана в рамках акции «Ночь музеев» состоялось мероприятие, посвященное 18 мая – Международному Дню Музеев. Этот день был объявлен Днем Открытых Дверей.
Мероприятие было проведено под девизом «Музей: Память + креативность = социальные изменения».
На мероприятии со вступительным словом выступила директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем слово было передано ведущей мероприятия, сотруднице музея Шане Велизаде. Их выступления сопровождались слайд-шоу, основанным на музейных материалах.
В программе были представлены:
ПАМЯТЬ. Мехсети Гянджеви – 900.
Мугам на основе рубаи Мехсети Гянджеви. Исполняет: Музейный Ансамбль Старинных Музыкальных Инструментов, солист – заслуженная артистка Нурия Гусейнова
КРЕАТИВНОСТЬ.
Дуэт – чянг +гитара (исполнительница на чянге Музейного Ансамбля Старинных Музыкальных Инструментов Фазиля Рагимова и Самир Фараджев)
СОЦИАЛЬНЫЕ ИЗМЕНЕНИЯ.
5-летний юбилей Музейного Клуба Любителей Классической Музыки: презентация «Иллюстрированного каталога архива Ниязи». Преподаватель Бакинской Музыкальной Академии, пианистка, заслуженный работник культуры, профессор Ульвия Гаджибекова исполнила произведение Ниязи. Студенты Бакинского Музыкального Колледжа Аббас Абдуллазаде и Айсель Гасанзаде выступили с концертной программой.
Этноджаз (мугам-джаз).
Джазовые композиции в исполнении студента Бакинской Музыкальной Академии Фярдина Мамедли.
После мероприятия для участников была проведена интерактивная экскурсия и караоке.
Гостями мероприятия были преподаватели и студенты Азербайджанского Государственного Института Строительства и Архитектуры, Западного Университета, Бакинской Музыкальной Академии и студенты Бакинского Музыкального Колледжа, члены Клуба Любителей Классической Музыки, представители СМИ и телевидения.