7 may 2013-cü il tarixində saat 16:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Ümummilli lider Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Muzeyin foyesində muzey kolleksiyaları əsasında hazırlanmış “Ümummilli lider Heydər Əliyev və mədəniyyətimiz” adlı sərgi nümayiş olunmuşdur.
Tədbirin əvvəlində ulu öndər haqqında video çarx nümayiş olundu.
Muzeyin direktoru, sənətşünaslıq namizədi, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova “Heydər Əliyev milli mədəniyyətimizin himayədarı” adlı məruzə ilə çıxış etmişdir. Onun çıxışı muzeyin kolleksiyaları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdır. Sonra söz tədbirin aparıcısı, muzeyin əməkdaşı Şanə Vəlizadəyə verilmişdir. Tədbirə dəvət olunmuş qonaqlardan – Səbail İcra hakimiyyətinin başçısının müavini Eldar Ağayev, xalq artisti, tarzən Ramiz Quliyev çıxış etdilər.
Tədbirdə Azərbaycan xalq mahnıları və bəstəkar əsərlərindən ibarət geniş konsert proqramı təqdim edilmişdir.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, KİV-nin və televiziyanın nümayəndələri olmuşlar.
1.Əbdürqadir Marağayi “Heydərnamə”.
İfa edir: Muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı.
2. Vasif Adıgözəlov “Qərənfil”.
İfa edir: xalq artisti Ramiz Quliyev. Müşayiət edir: Tural Qasımlı (fortepiano)
3.Üzeyir Hacıbəyli “Sevgili canan” romansı.
İfa edir: Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Azər Rzazadə. Müşayiət edir: Müşviq Quliyev (fortepiano)
4. Niyazi “Arzu”romansı.
İfa edir: Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının solisti, əməkdar artist, Beynəlxalq müsabiqələr laureatı Fəridə Məmmədova. Müşayiət edir: Tamara Xəlilova (fortepiano)
5. Tofiq Quliyev “Sənə də qalmaz” romansı.
İfa edir: Azər Rzazadə. Müşayiət edir: Müşviq Quliyev (fortepiano)
6. Azər Dadaşov “Həmdsəna”.
İfa edir: Bakı Musiqi Akademiyasının I kurs tələbəsi Arzu Hüseynova (fortepiano)
7. Xalq mahnısı “Sarı gəlin”.
İfa edir: Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının solisti Tural Ağasiyev. Müşayət edir: Nərminə Nağıyeva (fortepiano)

7 мая 2013 г. в 16:00 в Государственном Музее Музыкальной Культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 90-летнему юбилею Общенационального лидера Гейдара Алиева.
В фойе музея была продемонстрирована основанная на музейных коллекциях выставка под названием «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и культура».
В начале мероприятия был показан видео ролик о национальном лидере.
Директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова выступила с докладом на тему «Гейдар Алиев – покровитель национальной культуры». Её выступление сопровождалось слайд-шоу, основанным на музейных коллекциях. Затем слово было передано ведущей мероприятия, сотруднице музея Шане Велизаде. Из приглашенных гостей на мероприятии выступили заместитель председателя Исполнительного Комитета Сабаильского района Эльдар Агаев, народный артист, тарист Рамиз Гулиев.
На мероприятии была представлена красочная концертная программа, состоящая из азербайджанских народных песен и произведений азербайджанских композиторов.
Гостями мероприятия были: музыкальная общественность, сотрудники бакинских музеев, члены Клуба Любителей Классической Музыки, представители СМИ и телевидения.