ŞÖVKƏT MƏMMƏDOVA - 125
7 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində, Musiqi Həvəskarları Klubunda Azərbaycanın ilk qadın opera müğənnisi, teatr xadimi, pedaqoq, SSRİ Xalq artisti Şövkət Məmmədovanın anadan olmasının 125 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova giriş sözü ilə açmışdır. Daha sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova görkəmli sənətkarın həyat və yaradıcılıq yolu, Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafı yolunda əvəzsiz xidmətləri haqqında çıxış etmişdir. Onun çıxışı muzeyin zəngin materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuş, Şövkət Məmmədovanın ifaları səslənən audio və videoyazılar nümayiş olunmuşdur. Tədbirdə Şövkət Məmmədovanın tələbələri opera müğənnisi, Bakı Musiqi Akademiyasının Solo oxuma və opera hazırlığı kafedrasının müdiri, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, professor Xuraman Qasımova, vokalçı, bəstəkar Qasım Xəlilov Şövkət xanım haqqında xatirələrini və ürək sözlərini tamaşaçılarla bölüşdülər.
Tədbir Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solistləri: Əməkdar artist Səbinə Vahabzadə (vokal), Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı, Prezident təqaüdçüsü Atəş Qarayev (vokal), Fatimə Cəfərzadə (vokal) və Roza Səlimovanın (f-no) ifalarında Azərbaycan və dünya klassiklərinin əsərlərindən ibarət konsert proqramı ilə davam etmişdir.

ШОВКЕТ МАМЕДОВА - 125
7 апреля 2022 г. в Клубе любителей музыки Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 125-летию первой оперной певицы в Азербайджане, театрального деятеля, педагога, народной артистки СССР Шовкет Мамедовой.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, доктор искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о жизненном и творческом пути выдающейся певицы, ее неоценимых заслугах в развитии азербайджанской музыкальной культуры. Ее выступление сопровождалось показом слайдов на основе богатых материалов музея, были показаны аудио и видеозаписи выступлений Шовкет Мамедовой. На мероприятии с воспоминаниями о Шовкет Мамедовой выступили её студенты - оперная певица, народная артистка Азербайджанской Республики, заведующая кафедрой Сольного пения и оперной подготовки Бакинской музыкальной академии, профессор Хураман Гасымова, вокалист, композитор Гасым Халилов.
На мероприятии были представлены произведения азербайджанских и зарубежных композиторов в исполнении солистов Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета: заслуженной артистки Сабины Вахабзаде (вокал), лауреата международных конкурсов, президентского стипендиата Атеша Гараева (вокал), Фатимы Джафарзаде (вокал) и Розы Салимовой (ф-но).