Bugünki rubrikada muzeyin kolleksiyasından Azərbaycan tarzəni, bəstəkar, musiqi xadimi Məşədi Cəmil Əmirovun (1875, Şuşa - 1928, Gəncə) fotoşəklini təqdim edirik.
M.C.Əmirovun musiqiçi kimi yetişməsinə Mir Möhsün Nəvvabın musiqi məclislərinin böyük təsiri olmuşdur. Əmirov 1907-ci ildən Gəncədə yaşamış, burada məşhur xanəndələrdən M.M.Fərzəliyevi, Malıbəyli Həmidi, sonralar isə Bülbülü tarda müşayiət etmişdir. 1910-cu ildə Riqada “Qrammofon” şirkətində Əmirovun Azərbaycan musiqiçiləri ilə birgə ifa etdiyi bir sıra muğam və mahnılar qrammofon valına yazılmışdır.
M.C.Əmirov Şuşa, Gəncə və Tiflisdə göstərilmiş opera tamaşalarında Məcnun, Kərəm (“Leyli və Məcnun”, “Əsli və Kərəm”, Üzeyir Hacıbəyli), Qərib (“Aşıq Qərib”, Z.Hacıbəyov) rollarını oynamışdır. O, 1911-1912-ci ildə İstanbulda musiqi təhsili almış, burada “Heyratı” muğamını nota salmış və çap etdirmişdir. Məşədi Cəmil Əmirov “Seyfəlmülk” operasının (1915) və “Namuslu qız” musiqili dramının (1923) müəllifidir. Bəstəkar Fikrət Əmirovun atasıdır.

"ШУШИНСКИЕ МУЗЫКАНТЫ"
Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об объявлении 2022 года «Годом города Шуша»в Азербайджанской Республике Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана продолжает рубрику «Шушинские музыканты» о музыкантах колыбели музыки - г. Шуша.
В сегодняшней рубрике представляем фото азербайджанского тариста, композитора, музыкального деятеля Мешади Джамиля Амирова (1875, Шуша - 1928, Гянджа) из музейной коллекции.
Музыкальные меджлисы Мир Мохсун Навваба оказали большое влияние на становление М.Дж.Амирова как музыканта. Амиров с 1907 года жил в Гяндже, где аккомпанировал на таре известным ханенде М.М.Фарзалиеву, Малыбейли Гамиду и Бюльбюлю. В 1910 г. фирмой «Граммофон» был записан на грампластинки ряд мугамов и песен, исполненных Амировым совместно с азербайджанскими музыкантами.
М.Дж.Амиров был исполнителем роли Меджнуна, Керема ("Лейли и Меджнун", "Асли и Керем", Узеир Гаджибейли), Гариба ("Ашиг Гариб", З.Гаджибеков) в оперных постановках в Шуше, Гяндже и Тбилиси. В 1911-1912 годах он обучался музыке в Стамбуле, где переложил на ноты и издал мугам «Хейраты». Мешади Джамиль Амиров - автор оперы «Сейфульмульк» (1915) и музыкальной драмы «Целомудренная девушка» («Намуслу гыз») (1923), отец композитора Фикрета Амирова.