NOVRUZ BAYRAMI MÜNASİBƏTİLƏ KONSERT
17 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Novruz bayramı münasibətilə konsert keçirilmişdir.
Novruz bayramı Azərbaycan xalqının əsrlər boyu qeyd etdiyi ən qədim və ən sevimli bayramlarından biridir. Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi, muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı bayram münasibətilə hazırladığı konsert proqramını 44 günlük II Qarabağ müharibəsində xalqımıza qələbə sevincini yaşadan rəşadətli ordumuza, qəhrəman əsgərlərimizə, igid qazilərimizə həsr etmişdir.
Tədbiri Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Sonra muzeyin elmi işçisi Xanım Şabanova çıxış etmişdir.
Konsertdə muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının (bədii rəhbər və konsertmeyster Xalq artisti Munis Şərifovdur) və solistlərinin: Xalq artisti Teyyub Aslanov və Əməkdar artist Nuriyyə Hüseynovanın ifalarında Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri, xalq mahnıları, təsnif və rənglər səslənmişdir.

КОНЦЕРТ ПО СЛУЧАЮ ПРАЗДНИКА НОВРУЗ
17 марта 2022 года в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджанском состоялся концерт по случаю праздника Новруз.
Праздник Новруз является одним из древнейших и любимых праздников азербайджанского народа на протяжении многих веков. В исполнении Ансамбля старинных музыкальных инструментов Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана была представлена концертная программа, посвященная нашей храброй армии, героическим защитникам родины и отважным ветеранам, принимавшим участие в 44-дневной II Карабахской войне.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, доктор искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем выступила научный сотрудник музея Ханым Шабанова.
В ходе концерта прозвучали произведения азербайджанских композиторов, народные песни и теснифы в исполнении музейного Ансамбля старинных музыкальных инструментов (художественный руководитель и концертмейстер - народный артист Азербайджана Мунис Шарифов) и солистов: народного артиста Тейюба Асланова и заслуженной артистки Нурии Гусейновой.