Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Qara Qarayevin Ev Muzeyində görkəmli bəstəkar, pedaqoq, akademik, SSRİ Xalq artisti, Sosialist Əməyi Qəhramanı Qara Qarayevin (05.02.1918 - 13.05.1982) – anadan olmasının 104 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova və Qara Qarayev Ev Muzeyinin müdiri, pianoçu Züleyxa Qarayeva-Bağırova tədbirdə giriş sözü ilə çıxış etmişlər.
Tədbirdə Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestinin artistləri, direktor, Əməkdar artist Nərgiz Əliyeva, Əməkdar artist Yuliya Motorina, Samirə Fərəcova, Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbinin X sinif şagirdi, Beynəlxalq Müsabiqə laureatı Xədicə Hacılı (skripka), İrina Mehdiyeva (f-no) Qara Qarayevin əsərlərindən ibarət konsert proqramı ilə çıxış etdilər.
Daha sonra musiqişünas, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Zümrüd Dadaşzadə görkəmli bəstəkarlar Zakir Bağırov və Qara Qarayevin nəvəsi, hal-hazırda Vaşinqtonda (ABŞ) yaşayan məşhur musiqiçi, saksafonçu və bəstəkar Zülfüqar Bağırovun yaradıcılığı, onun klassik caz, sərbəst improvizasiya və son müasir əsərləri haqqında danışmış, Azərbaycan bəstəkarlarının musiqisinə kompozisiyalarının videoyazıları nümayiş olunmuşdur.

Кара Караев - 104 (05.02.1918 - 13.05.1982)
В Доме-музее Кара Караева, филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 104-летию со дня рождения выдающегося композитора, педагога, народного артиста СССР, Героя социалистического труда Кара Караева (05.02.1918 - 13.05.1982).
Со вступительным словом выступили директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, доктор искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова и заведующая Домом-музеем Кара Караева, пианистка Зулейха Караева-Багирова.
Артисты Азербайджанского государственного камерного оркестра имени Кара Караева, директор, заслуженная артистка Наргиз Алиева, заслуженная артистка Юлия Моторина, Самира Фараджева, ученица 10-го класса средней специальной музыкальной школы им. Бюльбюля, лауреат Международного конкурса Хадиджа Гаджилы (скрипка), Ирина Мехтиева (ф-но) представили концертную программу из произведений Кара Караева.
Далее музыковед, заслуженный деятель искусств, профессор Зумруд Дадашзаде рассказала о творчестве, классическом джазе, свободной импровизации и новых современных произведениях внука композиторов Закира Багирова и Кара Караева, известного музыканта, саксофониста и композитора Зульфугара Багирова, проживающего в Вашингтоне (США), были продемонстрированы видеозаписи произведений на музыку азербайджанских композиторов.