Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyev 5 yanvar 2022-ci il il tarixində Azərbaycan Respublikasında “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında sərəncam imzalamışdır.
2 fevral 2022-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin Mənzil Muzeyində Azərbaycanda “Şuşa İli”nə həsr olunmuş, “Musiqili Şuşa” rubrikasında “Hacıbəyovlar: Niyazi” tədbiri keçirilmişdir.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova tədbiri giriş sözü ilə açmış, muzeyin Musiqi Həvəskarları Klubunun pandemiya ilə əlaqədar ara verdiyi tədbirlərin bərpa olunması və gələcək silsilə tədbirlər haqqında məlumat vermişdir. Niyazi Mənzil Muzeyinin müdiri, Əməkdar mədəniyyət işçisi Rza Bayramov tədbir iştirakçılarını salamlamış və Maestro Niyazinin 110 illik yubileyi münasibətilə görüləcək işlər haqqında danışmışdır. Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova “Musiqili Şuşa. Hacıbəyovlar: Niyazi” mövzusunda çıxış etmişdir. Onun çıxışı muzeyin zəngin kolleksiyaları əsasında mövzuya uyğun hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
“2 Fevral - Azərbaycanda Gənclər Günüdür”. Bu münasibətlə tədbirin bədii hissəsində Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin direktoru, Əməkdar artist Nərgiz Əliyeva (f-no), orkestrin solisti Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Rövşən Əmrahov (violin), Ü. Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin solisti, Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Əsmər Kərimli (violonçel), Beynəlxalq və Respublika mükafatları laureatları olan Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri Fəridə Abbaszadə (violin), Nigar İbadullayeva (viola), Fərəh Musayeva (violin), Aydan Rüstəmzadə (violonçel), Maqsud Musazadə (f-no), Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbinin şagirdləri, Beynəlxalq və Respublika mükafatları laureatları Tuncay Əşrəfli (tar), Rəvan Əfəndi (tar), Xədicə Hacılı (skripka) və konsertmeysterlər Rəna Zəkiyeva, İrina Mehdiyevanın ifalarında Azərbaycan və Qərbi Avropa bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət rəngarəng konsert proqramı təqdim olunmuşdur.

The President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev signed a decree of January 5, 2022 on the declaration of the "Year of the City of Shusha" in the Republic of Azerbaijan.
On February 2, 2022 at the Niyazi House Museum, a branch of the State Museum of Music Culture of Azerbaijan, an event under the section "Musical City of Shusha" titled "Gadzhibekov: Niyazi", dedicated to the "Year of the City of Shusha", in Azerbaijan.
The director of the State Museum of Music Culture of Azerbaijan, a doctor of art science, a honored worker of culture Alla Bayramova, gave an opening speech. The head of the Niyazi House Museum, a meritorious worker of culture Rza Bayramov welcomed the gathering and talked about the work that will be done on the occasion of the 110th anniversary of Maestro Niyazi's birthday. Head of the Department of the Museum Khanim Abdinova gave a speech on the topic "The Musical City of Shusha. Gadzhibekov: Niyazi." Her performance was accompanied by a display of slides based on the museum's rich collections.
On February 2, Azerbaijan celebrates Youth Day. In connection with this, in the artistic part of the event, performed: Director of the Azerbaijani State Chamber Orchestra named after Kara Karaev, honored artist Nargiz Aliyeva (f-no), soloist of the orchestra, winner of international competitions Rovshan Amrahov (violin), soloist of the Azerbaijani State Symphony Orchestra named after Uzeir Gadjibeili, winner of international competitions Esmer Kerimli (violon), winner of international and Republican awards, students Baku Music Academy Farida Abbaszade (violin), Niger Ibadullaeva (alt), Farah Musaeva (violin) Aidan Rustamzade (violet), Magsud Musazade (f-no), students of the medium specialized music school named after Bulbul, international laureates Astonishing and Republican Awards Tunjai Ashrafli (tar), Ravan Efendi (tar), Hadija Gadzhila (violin), concert masters Rena Zakieva and Irina Mehtieva. Their performance presented a colorful concert program from works by Azerbaijani and Western European composers.