Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramovaya Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən “Nizami Gəncəvi-880” xatirə döş nişanı təqdim edilmişdir.
Məlumat üçün bildirirk ki, “Nizami Gəncəvi ili” çərçivəsində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində bir sıra işlər görülmüşdür:
- Muzeyin zəngin kolleksiyaları əsasında “Nizami və musiqi” sərgisi hazırlanmış, nümayiş olunmuşdur.
- Muzeyin təşkilatçılığı ilə “Nizami və musiqi” beynəlxalq onlayn konfrans keçirilmişdir (30 aprel 2021-ci il).
- Muzey konfransın materiallarını çap etdirmişdir. Nizami və musiqi. Məqalələr toplusu. Elmi redaktor A.H. Bayramova. Bakı: “Orxan” NPM. – 2021,– 304 s.
Həmçinin Alla Bayramova və Rauf Şeyxzamanlının həmmüəllifliyi ilə “Musiqi Nizami “Xəmsə”sinin səhifələrində” kitabı yazılmışdır. Kitab AMEA-nın Gəncə bölməsinin Elm nəşriyyatı tərəfindən nəşr olunmuşdur. Bayramova A.H., Şeyxzamanlı R.A. Musiqi Nizami “Xəmsə” sinin səhifələrində. Gəncə, Elm nəşriyyatı. - 2021, - 162 s.

Директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, доктор искусствоведения, заслуженный работник культуры Азербайджанской Республики Алла Байрамова награждена памятной медалью «Низами Гянджеви-880» Министерства культуры Азербайджанской Республики.
Сообщаем Вам, что в Гсударственном музее музыкальной культуры в рамках «Года Низами Гянджеви» был проделан ряд работ:
- На основе богатых коллекций музея была подготовлена и представлена выставка «Низами и музыка».
- Музей организовал международную онлайн-конференцию «Низами и музыка» (30 апреля 2021 г.).
- Музеем были переданы в печать материалы конференции. Низами и музыка. Сборник статей. Научный редактор А.Г. Байрамова. Баку: "Орхан" НПМ. - 2021, - 304 с.
Также была написана книга «Музыка на страницах «Хамсы» Низами» в соавторстве Аллы Байрамовой и Рауфа Шейхзаманлы. Книга издана издательством «Elm» Гянджинского филиала НАНА. Байрамова А.Г., Шейхзаманлы Р.А. Музыка на страницах "Хамсы" Низами". Гянджа, Издательство «Elm». - 2021, - 162 с.