Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramovaya Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən “Nizami Gəncəvi-880” xatirə döş nişanı təqdim edilmişdir.
Məlumat üçün bildirirk ki, “Nizami Gəncəvi ili” çərçivəsində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində bir sıra işlər görülmüşdür:
- Muzeyin zəngin kolleksiyaları əsasında “Nizami və musiqi” sərgisi hazırlanmış, nümayiş olunmuşdur.
- Muzeyin təşkilatçılığı ilə “Nizami və musiqi” beynəlxalq onlayn konfrans keçirilmişdir (30 aprel 2021-ci il).
- Muzey konfransın materiallarını çap etdirmişdir. Nizami və musiqi. Məqalələr toplusu. Elmi redaktor A.H. Bayramova. Bakı: “Orxan” NPM. – 2021,– 304 s.
Həmçinin Alla Bayramova və Rauf Şeyxzamanlının həmmüəllifliyi ilə “Musiqi Nizami “Xəmsə”sinin səhifələrində” kitabı yazılmışdır. Kitab AMEA-nın Gəncə bölməsinin Elm nəşriyyatı tərəfindən nəşr olunmuşdur. Bayramova A.H., Şeyxzamanlı R.A. Musiqi Nizami “Xəmsə” sinin səhifələrində. Gəncə, Elm nəşriyyatı. - 2021, - 162 s.

Director of the State Museum of Music Culture of Azerbaijan, a doctor of art science, a well-deserved worker of culture of the Republic of Azerbaijan Alla Bayramova was awarded a commemorative medal "Nizami Ganzhevi-880" of the Ministry of Culture of Azerbaijan and the Republic.
We inform you that a number of works have been done in the State Museum of Music Culture within the framework of the Lord Nizami Ganjhevi:
- Based on the rich collections of the museum, the exhibition "Nizami and Music" was prepared and presented.
- The Museum organized an international online conference "Nizami and Music" (April 30, 2021 ).
- The museum was handed over to the printing of the conference materials. Nizami and the music. A compilation of articles. Scientific editor A. G. Bayramova. Baku: "Orhan" NPM. - 2021 - 304 pages.
The book "Music on the pages of "Hamsa" Nizami" was also written, co-authorized by Alla Bayramova and Rauf Sheikhzamanla. The book was published by the Elm Publisher of the Ganjinsky NANA branch. Bayramova A. G., Sheikhzamanly R. A. Music on the pages of "Hamsa" Nizami. Ganja, Elm Publishing House. - 2021 - 162 pages.