20 YANVAR FACIƏSİNİN 32-CI İLDÖNÜMÜ
19 yanvar 2022-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova giriş sözü ilə çıxış etmişdir. Faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunmuşdur.
Daha sonra muzeyin böyük elmi işçisi Əzirə Abdullayeva “Tariximizin qəhrəmanlıq səhifəsi Azərbaycan bəstəkarlarının yaradıcılığında” mövzusunda çıxış etmişdir.
Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti, Respublika və Beynəlxalq Müsabiqə Laureatı Elşən Məmmədov (vokal), Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tələbələri, Respublika və Beynəlxalq Müsabiqə laureatları Hüseyn Nağıyev (kamança), Cəmalə Abdinzadə (f-no) və Beynəlxalq Müsabiqə Laureatı Əli Vahidovun (f-no) ifalarında “20 Yanvar Şəhidlərinin xatirəsinə ithaf” adlı konsert proqramı təqdim olunmuşdur. Bütün çıxışlar 1990-cı il 20 yanvar hadisələrini əks etdirən kadrlar və slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur. Tədbir bəstəkar Rauf Əliyevin yanvar şəhidlərinin xatirəsinə həsr etdiyi “Azadlığa gedən yollar” adlı böyük simfonik orkestr və qarışıq xor üçün odasının videoyazısının nümayişi ilə davam etmişdir.

32-АЯ ГОДОВЩИНА ТРАГЕДИИ 20 ЯНВАРЯ
19 января 2022 года в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось памятное мероприятие, посвященное 32-ой годовщине трагедии 20 января.
Со вступительной речью выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, доктор искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Память жертв трагедии была почтена минутой молчания.
Затем старший научный сотрудник музея Азира Абдуллаева выступила с докладом «Героическая страница нашей истории в творчестве азербайджанских композиторов».
Солист Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета, лауреат республиканского и международного конкурсов Эльшан Мамедов (вокал), студенты Азербайджанской национальной консерватории, лауреаты республиканского и международного конкурсов Гусейн Нагиев (кяманча), Джамала Абдинзаде (ф-но ) и лауреат Международного конкурса Али Вахидов представили концертную программу «Памяти шехидов 20 января». Все выступления сопровождались видеокадрами и слайд-шоу, отражающими события 20 января 1990 г. Мероприятие продолжилось показом видеозаписи оды «Пути, ведущие к свободе» для большого симфонического оркестра и смешанного хора, композитора Рауфа Алиева, посвященной памяти шехидов.