FİLOLOGİYA ÜZRƏ FƏLSƏFƏ DOKTORU, PREZİDENT MÜKAFATÇISI, H.B.ZƏRDABİ VƏ “QIZIL QƏLƏM” MEDİA MÜKAFATLARI LAUREATI, YAZIÇI-PUBLİSİST ŞÖVKƏT HÜSEYNOVA İLƏ GÖRÜŞ
2 dekabr 2021-ci il tarixində saat 16:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində “Muzeydə görüşüruk” silsiləsindən filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, Prezident mükafatçısı, H.B.Zərdabi və “Qızıl Qələm” media mükafatları laureatı, yazıçı-publisist Şövkət Hüseynova ilə görüş keçirilmişdir.
Görüşdə giriş sözü ilə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Daha sonra söz filologiya elmləri doktoru Lalə Əlizadəyə verilmişdir.
Görüşdə professor-politoloq Rövşən Novruzoğlu, professor-şair Paşa Qəlbinur, yazıçı-publisist Elmira Həsənqızı, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, professor Maya Qafarova, psixoloq Gülər Əhmədova, İqtisad Universitenin dosenti Tahirə Kərimova, “Gənclik” nəşriyyatının direktoru Adil Abdullayev, “Yurd” jurnalının Baş redaktoru, şair Balayar Sadiqin çıxış etmişdir.
Görüşdə Şövkət Hüseynovanın redaktoru olduğu Azərbaycanın Qədim Musiqi Alətlərinin tədqiqatçısı və bərpaçısı – görkəmli alim, Xalq artisti, professor Məcnun Kərimin xatirəsinə həsr olunmuş “Musiqinin Məcnunu” filmindən bir parça, Şövkət Hüseynovanın həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat (vikipediya), videolar, sözlərinə yazılmış mahnılar nümayiş olunmuşdur.
Bədii hissədə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının (bədii rəhbər - Xalq artisti Munis Şərifov) və solistlər: Xalq artisti Teyyub Aslanov və Əməkdar artist Nuriyyə Hüseynovanın çıxış etmişlər, Folklor İnstitunun “Qorqud” ansamblının üzvü Həlimət Sultanın və sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, qiraətçi Məleykə Alıqızının ifasında Şövkət Hüseynovanın sözlərinə yazılmış mənsur şeirlər səslənmişlər.

ВСТРЕЧА С КАНДИДАТОМ ФИЛОСОФСКИХ НАУК, ЛАУРЕАТОМ ПРЕЗИДЕНТСКОЙ ПРЕМИИ, ЛАУРЕАТОМ ПРЕМИЙ Г.Б.ЗАРДАБИ И «ЗОЛОТОЕ ПЕРО», ПИСАТЕЛЕМ-ПУБЛИЦИСТОМ ШОВКЯТ ГУСЕЙНОВОЙ
2 декабря 2021 года в 16:00 в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана в рамках цикла мероприятий «Встречаемся в музее» состоялась встреча с Шовкат Гусейновой, кандидатом философских наук, лауреатом Президентской премии, обладателем премии Г.Б.Зардаби и «Золотое перо», писателем-публицистом.
Со вступительным словом выступила Алла Байрамова, директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры. Затем слово было передано доктору филологических наук Лале Ализаде.
На встрече выступили: профессор-политолог Ровшан Новрузоглу, профессор-поэт Паша Гяльбинур, писатель-публицист Эльмира Гасангызы, кандидат искусствоведения, профессор Майя Гафарова, психолог Гюляр Ахмедова, доцент Экономического университета Тахира Керимова, директор издательства «Гянджлик» Адиль Абдуллаев, главный редактор журнала «Юрд», поэт Балаяр Садыг.
На встрече были продемонстрированы: отрывок из фильма «Меджнун музыки», посвященный памяти Меджнуна Карима, исследователя и реставратора древних азербайджансих музыкальных инструментов, под редакцией Шовкят Гусейновой, информация о жизни и творчестве Шовкат Гусейновой (википедия), видеоролики, написанные на ее слова песни.
В художественной части мероприятия выступил Ансамбль старинных музыкальных инструментов Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана (художественный руководитель, народный артист Мунис Шарифов) и солисты: народный артист Тейюб Асланов и заслуженная артистка Нурия Гусейнова. Стихи в прозе, написанные на слова Шовкят Гусейновой исполнила литературный чтец Малейка Алыгызы.