QƏDİM MUSİQİ ALƏTLƏRİ ANSAMBLININ 25 İLLİYİ
29 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının 25 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Giriş nitqi ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış edərək sözü Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Muzey, qalereya və sərgilər şöbəsinin Muzey və daşınar mədəni irs sektorunun müdiri Altun Mikayıllıya vermişdir. Ansamblın fəaliyyəti haqqında musiqişünas, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Səadət Təhmirazqızı ətraflı danışmışdır. Onun çıxışı muzeyin hazırladığı ansamblın 25 illik fəaliyyətini əks etdirən slayd-şou müşayiət olunmuşdur.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Konservatoriyasının professoru, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, musiqiçi Abbasqulu Nəcəfzadə, Bakı Musiqi Akademiyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Maya Qafarova, Azərbaycan Dillər Universitetinin professoru Həbib Zərbəliyev, Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin müşaviri, Əməkdar incəsənət xadimi, polkovnik Abdulla Qurbani çıxış etmişlər.
Azərbaycan Mədəniyyət İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin əməyin texniki müfəttişi Çingiz İbrahimov çıxış edərək, komitənin sədri Cəmilə Səttarovanın ansambla təbrikini çatdırdı və musiqiçilərə Fəxri Fərman və pul mükafatı təqdim etdi.
Tədbirin bədii hissəsində Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının (bədii rəhbər, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Munis Şərifov) ifasında konsert proqramı təqdim edilmişdir.

25-ЛЕТИЕ АНСАМБЛЯ СТАРИННЫХ МУЗЫКАЛЬНЫХ ИНСТРУМЕНТОВ
29 ноября 2021 года состоялось мероприятие, посвященное 25-летию Ансамбля старинных музыкальных инструментов Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана.
Выступив со вступительной речью, директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова передала слово заведующей сектором Музеев и движимого культурного наследия Министерства культуры Азербайджанской Республики Алтун Микаиллы. Саадат Тахмиразгызы, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры подробно рассказала об ансамбле. Ее выступление сопровождалось подготовленным музеем слайд-шоу, отражающее 25-летнюю деятельность ансамбля.
На мероприятии выступили: профессор Азербайджанской национальной консерватории, доктор искусствоведения, музыкант Аббасгулу Наджафзаде, доцент Бакинской музыкальной академии, кандидат искусствоведения Майя Гафарова, профессор Азербайджанского университета языков Габиб Зарбалиев, советник Министерства обороны Азербайджана, заслуженный деятель искусств, полковник Абдулла Гурбани.
Чингиз Ибрагимов, технический инспектор Республиканского комитета Профсоюза работников культуры Азербайджана, передал поздравление от имени председателя комитета Джамили Саттаровой ансамблю и вручил музыкантам Почетные грамоты и денежные вознаграждения.
В художественной части мероприятия была представлена красочная концертная программа в исполнении Ансамбля старинных музыкальных инструментов (художественный руководитель – народный артист Азербайджанской Республики Мунис Шарифов).