QƏDİM MUSİQİ ALƏTLƏRİ ANSAMBLININ 25 İLLİYİ
29 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının 25 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Giriş nitqi ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış edərək sözü Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Muzey, qalereya və sərgilər şöbəsinin Muzey və daşınar mədəni irs sektorunun müdiri Altun Mikayıllıya vermişdir. Ansamblın fəaliyyəti haqqında musiqişünas, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Səadət Təhmirazqızı ətraflı danışmışdır. Onun çıxışı muzeyin hazırladığı ansamblın 25 illik fəaliyyətini əks etdirən slayd-şou müşayiət olunmuşdur.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Konservatoriyasının professoru, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, musiqiçi Abbasqulu Nəcəfzadə, Bakı Musiqi Akademiyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Maya Qafarova, Azərbaycan Dillər Universitetinin professoru Həbib Zərbəliyev, Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin müşaviri, Əməkdar incəsənət xadimi, polkovnik Abdulla Qurbani çıxış etmişlər.
Azərbaycan Mədəniyyət İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin əməyin texniki müfəttişi Çingiz İbrahimov çıxış edərək, komitənin sədri Cəmilə Səttarovanın ansambla təbrikini çatdırdı və musiqiçilərə Fəxri Fərman və pul mükafatı təqdim etdi.
Tədbirin bədii hissəsində Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının (bədii rəhbər, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Munis Şərifov) ifasında konsert proqramı təqdim edilmişdir.

On November 29, 2021 an event dedicated to the 25th anniversary of the Ensemble of Ancient Musical Instruments of the State Museum of Music Culture of Azerbaijan was held.
After giving an opening speech, the director of the State Museum of Music Culture of Azerbaijan, a candidate for arts science, a well-deserved worker of culture Alla Bairamova passed the word to the leading sector of the Museums and a moving cultural country Head of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan Altun Mikayilla. Saadat Takhmirazgyzy, a candidate for arts science, a well-deserved worker of culture, spoke about the ensemble in detail. Her performance was accompanied by a slideshow prepared museum, reflecting the ensemble's 25 years of activity.
At the event were performed: professor of the Azerbaijani National Conservatory, doctor of fine arts, musician Abbasgulu Najafzade, professor of the Baku Music Academy, candidate of the arts Maya Gafarov, professor of Azerbaijan Gabib Zarbaliev University of Languages, Advisor to the Ministry of Defense of Azerbaijan, Honored Artist of the Arts, Colonel Abdulla Gurbani.
Chinghiz Ibragimov, technical inspector of the Republican Committee of the Trade Union of Workers of Culture of Azerbaijan, congratulated on behalf of the chairman of the committee Jamili Sattarova ensemble and awarded the musicians Honorary certificates and money cart awards.
In the artistic part of the event, a colorful concert program performed by the Ensemble of Ancient Musical Instruments (artistic director - People's Artist of the Republic of Azerbaijan Munis Sharifov).