29 oktyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi, qüdrətli söz ustadı Aşıq Ələsgərin 200 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyev “Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 fevral 2021-ci il tarixli sərəncam imzalamışdır.
Aşıq Ələsgər çoxəsrlik keçmişə malik aşıq sənəti ənənələrinə ən yüksək bədii-estetik meyarlarla yeni məzmun qazandırmış, xalq ruhuyla həmahəng əsərləri ilə Azərbaycanın mədəni sərvətlər xəzinəsinə misilsiz töhfələr bəxş etmişdir. Sənətkarın doğma təbiətə məhəbbət və vətənpərvərlik hisslərini vəhdətdə aşılayan, ana dilimizin saflığını, məna potensialını və hüdudsuz ifadə imkanlarını özündə cəmləşdirən dərin koloritli yaradıcılığı Azərbaycan ədəbiyyatının parlaq səhifələrindəndir.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi Aşıq Ələsgərin 200 illiyinə həsr olunmuş tədbirdə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova giriş sözü ilə çıxış etmişdir. Daha sonra direktor müavini Təranə Zeynalova muzeyin zəngin kolleksiyaları əsasında Aşıq Ələsgərin 200 illiyi münasibətilə hazırlanmış sərgi haqqında məlumat vermişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin katibi Musa Nəbioğlu, “Dədə Ələsgər Ocağının” sədri, Aşıq Ələsgərin nəticəsi Xətai Ələsgərli, sənətşünaslıq elmləri doktoru, professor Abbasqulu Nəcəfzadə, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Mübariz Əliyev, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Aşıq sənəti kafedrasının müdiri, Əməkdar mədəniyyət işçisi Əhliman Rəhimov, Azərbaycan Yazıçılar və Jurnalistlər Birliyinin üzvü, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariyel Abbasov çıxış etmişlər.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Aşıq sənəti kafedrasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi, Aşıq Samirə Əliyeva, Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin sədr müavini, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin baş müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, Aşıq Altay Məmmədov, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Aşıq kafedrasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Aşıq Fəzail Orucov (Miskinli), Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin üzvü Əfsanə Kərimli, Azərbaycan Milli Konservatoriyası tərkibində Respublika İncəsənət Gimnaziyasının xoru, Elmir Tağıyev, Ramal Abdullayev, Rəvan Musalı, Vüsalə Quliyevanın ifalarında aşıq musiqisindən ibarət konsert proqramı təqdim olunmuşdur.

On October 29, 2021, an event dedicated to the 200th anniversary of the birth of the outstanding representative of Azerbaijan Ashuga art, famous master of the word Ashug Alesker, was held at the State Museum of Music of Azerbaijan.
February 18, 2021 President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev signed a decree "On the 200th anniversary of Ashug Alesker".
Ashug Alesker gave a new filling to the centuries-old traditions of Ashuga art with the highest artistic and aesthetic criteria, and made an unprecedented contribution to the treasure of Azerbaijan's cultural wealth with his works that harmonize the spirit of the people. His rich work that instills a sense of love and patriotism for his native nature.
The opening speech was delivered by the Director of the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan, a candidate of art, a well-deserved worker of culture Alla Bayramova. Then Deputy Director Taran Zeynalov told guests about the exhibition prepared for the 200th anniversary of Ashug Alesker based on a rich collection of the museum. Musa Nabioglu, Chairman of "Dede Alesker Ojaga" spoke at the event, great-grandson of Ashug Alesker Khatai Aleskerli, doctor of art, professor Abbasgulu Najafzadeh, associate professor of Azerbaijan National Conservatory, candidate of art Mubariz Aliyev, head of the Department of Ashuga State University of Culture and Arts, Honored Worker of Culture Akhliman Ragimov, member of Azerbaijan's Society of Writers and Journalists Tariel Abbasov.
In the art part of the event, Associate Professor of Ashuga Art Department of Azerbaijan State University of Culture and Arts, Candidate of Arts, Honored Worker of Culture, Ashug Samira Aliyeva, Deputy Chairman of the Union of Ashugov of Azerbaijan, Senior Professor of Azerbaijan State University in Culture and Arts, PhD, Ashug Altai Mamedov, Associate Professor The Department of Ashuga Art of Azerbaijan State University of Culture and Arts, Ashug Fazail Oruzhev (Miskinli), member of the Ashuga Society of Azerbaijan Afsana Kerimli, the Republican Art Gymnasium choir at the Azerbaijani National Conservatory: Elmir Tagiev, Ramal Abdullayev, Ravan Musali, Vyusalya Guliyeva gave a concert program.