29 oktyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi, qüdrətli söz ustadı Aşıq Ələsgərin 200 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyev “Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 fevral 2021-ci il tarixli sərəncam imzalamışdır.
Aşıq Ələsgər çoxəsrlik keçmişə malik aşıq sənəti ənənələrinə ən yüksək bədii-estetik meyarlarla yeni məzmun qazandırmış, xalq ruhuyla həmahəng əsərləri ilə Azərbaycanın mədəni sərvətlər xəzinəsinə misilsiz töhfələr bəxş etmişdir. Sənətkarın doğma təbiətə məhəbbət və vətənpərvərlik hisslərini vəhdətdə aşılayan, ana dilimizin saflığını, məna potensialını və hüdudsuz ifadə imkanlarını özündə cəmləşdirən dərin koloritli yaradıcılığı Azərbaycan ədəbiyyatının parlaq səhifələrindəndir.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi Aşıq Ələsgərin 200 illiyinə həsr olunmuş tədbirdə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova giriş sözü ilə çıxış etmişdir. Daha sonra direktor müavini Təranə Zeynalova muzeyin zəngin kolleksiyaları əsasında Aşıq Ələsgərin 200 illiyi münasibətilə hazırlanmış sərgi haqqında məlumat vermişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin katibi Musa Nəbioğlu, “Dədə Ələsgər Ocağının” sədri, Aşıq Ələsgərin nəticəsi Xətai Ələsgərli, sənətşünaslıq elmləri doktoru, professor Abbasqulu Nəcəfzadə, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Mübariz Əliyev, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Aşıq sənəti kafedrasının müdiri, Əməkdar mədəniyyət işçisi Əhliman Rəhimov, Azərbaycan Yazıçılar və Jurnalistlər Birliyinin üzvü, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariyel Abbasov çıxış etmişlər.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Aşıq sənəti kafedrasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi, Aşıq Samirə Əliyeva, Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin sədr müavini, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin baş müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, Aşıq Altay Məmmədov, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Aşıq kafedrasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Aşıq Fəzail Orucov (Miskinli), Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin üzvü Əfsanə Kərimli, Azərbaycan Milli Konservatoriyası tərkibində Respublika İncəsənət Gimnaziyasının xoru, Elmir Tağıyev, Ramal Abdullayev, Rəvan Musalı, Vüsalə Quliyevanın ifalarında aşıq musiqisindən ibarət konsert proqramı təqdim olunmuşdur.

29 октября 2021 года в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 200-летию со дня рождения выдающегося представителя азербайджанского ашугского искусства, известного мастера слова Ашуга Алескера.
18 февраля 2021 г. Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал указ «О проведении 200-летнего юбилея Ашуга Алескера».
Ашуг Алескер дал новое наполнение многовековым традициям ашугского искусства с высочайшими художественными и эстетическими критериями, внес беспрецедентный вклад в сокровищницу культурных богатств Азербайджана своими произведениями, гармонирующими с духом народа. Его насыщенное творчество, которое прививает чувство любви и патриотизма к родной природе.
Со вступительной речью выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем заместитель директора Тарана Зейналова рассказала гостям о выставке, подготовленной к 200-летию Ашуга Алескера на основе богатой коллекции музея. На мероприятии выступили секретарь Союза ашугов Азербайджана Муса Набиоглу, председатель «Деде Алескер Оджагы», правнук Ашуга Алескера Хатаи Алескерли, доктор искусствоведения, профессор Аббасгулу Наджафзаде, доцент Азербайджанской национальной консерватории, кандидат искусствоведения Мубариз Алиев, заведующий кафедрой Ашугского искусства Азербайджанского государственного университета культуры и искусств, заслуженный работник культуры Ахлиман Рагимов, член Общества писателей и журналистов Азербайджана Тариель Аббасов.
В художественной части мероприятия доцент Отделения ашугского искусства Азербайджанского государственного университета культуры и искусств, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры, Ашуг Самира Алиева, заместитель председателя Союза ашугов Азербайджана, старший преподаватель Азербайджанского государственного университета культуры и искусств, кандидат философских наук, Ашуг Алтай Мамедов, доцент кафедры Ашугского искусства Азербайджанского государственного университета культуры и искусств, Ашуг Фазаил Оруджев (Мискинли), член Общества ашугов Азербайджана Афсана Керимли, хор Республиканской художественной гимназии при Азербайджанской национальной консерватории: Эльмир Тагиев, Рамал Абдуллаев, Раван Мусали, Вюсаля Гулиева выступили с концертной программой.