27 SENTYABR – AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASINDA ANIM GÜNÜ
Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sentyabr ayında başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəmiz 30 ilə yaxın erməni işğalında olan torpaqlarımızın, Qarabağın azadlığı ilə nəticələndi.
Müharibə varsa, şəhid də var, qazi də, itkin də... Təəssüf ki, bu müharibəmiz də qurbanlarsız ötüşmədi. Azərbaycanın üç minə yaxın qəhrəmanı torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhidlik zirvəsinə ucaldı, minlərlə igid qazi adını qazandı. Torpaqlarımızın yağı düşməndən azad edilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunması uğrunda şəhid olmuş Vətən övladları bu müqəddəs savaşın əbədiyyətədək yaşayacaq qəhrəmanlarıdır.
Torpaq, uğrunda ölən varsa, vətəndir!
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində 27 sentyabr – Azərbaycan Respublikasında anım günü münasibətilə tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova giriş sözü ilə açmışdır. Vətən şəhidləri bir dəqiqəlik sükutla yad edilmiş, Azərbaycan Dövlət Nəfəs Alətləri Orkestrinin ifasında Azərbaycan Respublikasının himni səslənmişdir. Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Azərbaycan Bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarımızda dalğalandırmış, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizin qəhrəmanlıqları haqqında çıxış etmişdir.
Daha sonra şəhid musiqiçi Tamerlan Mahmudovun xatirəsinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş edilmişdir. Tədbirdə onun təhsil aldığı Azərbaycan Milli Konservatoriyası nəzdində Bakı Musiqi Kollecinin direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Nazim Kazımov, şəhidin ailə üzvləri adından xalası Esmira İsmayılova, döyüş yoldaşı, vaxtılə muzeyin əməkdaşı olmuş qazi Sübhan Xankişiyev onun haqqında xatirələrini bölüşmüşlər. Azərbaycan Dövlət Nəfəs Alətləri Orkestrinin bədii rəhbəri, Əməkdar incəsənət xadimi Əlibala Rzayev orkestrin tuba ifaçısı olmuş Tamerlan Mahmudov haqqında danışıb, onun orkestrlə birgə dəfələrlə ifa etdiyi əsərlərdən ibarət musiqi proqramı səslənmişdir.
Bu musiqi proqramı Qarabağın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş bütün vətən şəhidlərinə həsr olunmuşdur.

SEPTEMBER 27-MEMORY DAY IN THE AZERBAIJAN REPUBLIC
The 44-day war, which began in September under the leadership of Supreme Commander Ilham Aliyev, led to the liberation of our lands, Karabakh, which were under the Armenian occupation for almost 30 years.
If there is a war, there are shekhids, wounded, veterans and missing people... Unfortunately, this war did not go without victims. About three thousand heroes of Azerbaijan became shekhids, climbed to the top of martyrdom for the freedom of our lands, thousands of brave fighters were injured by veterans. The sons of the Fatherland, who died for liberating our lands from the enemy and restoring the territorial integrity of our country, are heroes of this holy war, who will live forever.
The land for which there are dead is homeland!
The event was dedicated to the heroism of our soldiers and officers who fought the Second Karabakh War, the Patriotic War, the Azerbaijani flag on our liberated lands and gave their lives for the territorial integrity of our country.
The opening speech was made by the Director of the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan, a candidate of art, a well-deserved worker of culture Alla Bayramova.
A moment of silence was honored by the memory of the Shekhids of the Fatherland. Azerbaijani state brass orchestra performed the anthem of the Azerbaijan Republic.
Then a video was shown dedicated to the memory of the deceased musician Tamerlan Mahmudov. The Director of Baku Music School at Azerbaijan National Conservatory, Honored Art Worker, Professor Nazim Kyazimov, on behalf of his aunt Esmira Ismailova, a combat comrade, a former subhan Khankishiev museum employee, was shared with him. The artistic director of the Azerbaijan State Brass Orchestra, Honored Artist Alibala Rzayev spoke about the tubist of the orchestra Tamerlana Mahmudova, was presented with a music program that they performed repeatedly at various events.
The presentation of the music program was dedicated to all the shekhids of the Motherland who gave their lives for the liberation of Karabakh.