27 SENTYABR – AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASINDA ANIM GÜNÜ
Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sentyabr ayında başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəmiz 30 ilə yaxın erməni işğalında olan torpaqlarımızın, Qarabağın azadlığı ilə nəticələndi.
Müharibə varsa, şəhid də var, qazi də, itkin də... Təəssüf ki, bu müharibəmiz də qurbanlarsız ötüşmədi. Azərbaycanın üç minə yaxın qəhrəmanı torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhidlik zirvəsinə ucaldı, minlərlə igid qazi adını qazandı. Torpaqlarımızın yağı düşməndən azad edilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunması uğrunda şəhid olmuş Vətən övladları bu müqəddəs savaşın əbədiyyətədək yaşayacaq qəhrəmanlarıdır.
Torpaq, uğrunda ölən varsa, vətəndir!
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində 27 sentyabr – Azərbaycan Respublikasında anım günü münasibətilə tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova giriş sözü ilə açmışdır. Vətən şəhidləri bir dəqiqəlik sükutla yad edilmiş, Azərbaycan Dövlət Nəfəs Alətləri Orkestrinin ifasında Azərbaycan Respublikasının himni səslənmişdir. Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Azərbaycan Bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarımızda dalğalandırmış, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizin qəhrəmanlıqları haqqında çıxış etmişdir.
Daha sonra şəhid musiqiçi Tamerlan Mahmudovun xatirəsinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş edilmişdir. Tədbirdə onun təhsil aldığı Azərbaycan Milli Konservatoriyası nəzdində Bakı Musiqi Kollecinin direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Nazim Kazımov, şəhidin ailə üzvləri adından xalası Esmira İsmayılova, döyüş yoldaşı, vaxtılə muzeyin əməkdaşı olmuş qazi Sübhan Xankişiyev onun haqqında xatirələrini bölüşmüşlər. Azərbaycan Dövlət Nəfəs Alətləri Orkestrinin bədii rəhbəri, Əməkdar incəsənət xadimi Əlibala Rzayev orkestrin tuba ifaçısı olmuş Tamerlan Mahmudov haqqında danışıb, onun orkestrlə birgə dəfələrlə ifa etdiyi əsərlərdən ibarət musiqi proqramı səslənmişdir.
Bu musiqi proqramı Qarabağın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş bütün vətən şəhidlərinə həsr olunmuşdur.

27 СЕНТЯБРЯ - ДЕНЬ ПАМЯТИ В АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ РЕСПУБЛИКЕ
44-дневная война, начавшаяся в сентябре под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, привела к освобождению наших земель, Карабаха, которые находились под армянской оккупацией почти 30 лет.
Если идет война, есть шехиды, раненные, ветераны и пропавшие без вести ... К сожалению, эта война не прошла без жертв. Около трех тысяч героев Азербайджана став шехидами, поднялись на вершину мученичества за свободу наших земель, тысячи отважных бойцов стали получившими ранения ветеранами. Сыны Отечества, погибшие за освобождение наших земель от врага и восстановление территориальной целостности нашей страны, являются героями этой священной войны, которые будут жить вечно.
Земля, за которую есть погибшие - родина!
Мероприятие было посвящено героизму наших солдат и офицеров, которые сражались во Второй Карабахской войне, Отечественной войне, с азербайджанским флагом на наших освобожденных землях и отдавали свои жизни за территориальную целостность нашей страны.
Минутой молчания была почтена память шехидов Отечества. Азербайджанский государственный духовой оркестр исполнил гимн Азербайджанской Республики.
Затем был показан видеоролик, посвященный памяти погибшего музыканта Тамерлана Махмудова. Воспоминаниями о нем поделился директор Бакинского музыкального училища при Азербайджанской национальной консерватории, заслуженный деятель искусств, профессор Назим Кязымов, от имени членов семьи шехида его тетя Эсмира Исмаилова, боевой товарищ, бывший сотрудник музея Субхан Ханкишиев. Художественный руководитель Азербайджанского государственного духового оркестра, заслуженный деятель искусств Алибала Рзаев рассказал о тубисте оркестра Тамерлане Махмудове, была представлена музыкальная программа, которую они вместе с ним неоднократно исполняли на различных мероприятиях.
Представленная музыкальная программа была посвящена всем шехидам Родины, отдавшим свою жизнь за освобождение Карабаха.