MİKAYIL ABDULLAYEV – 100
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev 10 sentyabr 2021-ci il tarixində Mikayıl Abdullayevin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır.
2021-ci ilin dekabr ayında Azərbaycan təsviri sənətinin görkəmli nümayəndəsi, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Xalq rəssamı, SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının akademiki, Dövlət Mükafatı laureatı, professor Mikayıl Hüseyn oğlu Abdullayevin anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Mikayıl Abdullayev parlaq ənənələrə malik Azərbaycan rəssamlıq məktəbinin böyük simalarındandır. Onun təsviri sənətin ən müxtəlif sahələrini əhatə edən koloritli yaradıcılığı xalqımızın mədəni sərvətlər xəzinəsində özünəməxsus layiqli yer tutur. Sənətkar çoxsaylı tematik lövhə, mənzərə və natürmortlarında doğma təbiətin gözəlliklərini, insanların quruculuq əzmini və mənəvi zənginliyi incə rəng çalarları ilə tərənnüm etmiş, dahi Nizaminin "Xəmsə"sinin motivləri əsasında monumental rəngkarlığın bənzərsiz nümunələrini yaratmışdır. Azərbaycan ədəbiyyatına dərin məhəbbətlə ərsəyə gətirdiyi silsilə portretlər və klassik ədəbi əsərlərə çəkdiyi parlaq illüstrasiyalar rəssamın Şərq və Qərb incəsənətinin mütərəqqi ənənələrinin qovuşuğunda formalaşdırdığı yeni dəst-xəttin dolğun ifadəsidir. Dünyanın nüfuzlu sərgi salonlarında, muzey və qalereyalarında uğurla nümayiş etdirilən əsərləri Mikayıl Abdullayevi fitri istedad sahibi kimi tanıtmışdır.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin zəngin kolleksiyalarından Mikayıl Abdullayevə aid VİRTUAL SƏRGİNİ Sizə təqdim edirik. Bu materialların bir hissəsi muzeyin filialı olan Niyazinin Mənzil Muzeyində nümayiş olunur.

МИКАИЛ АБДУЛЛАЕВ - 100
10 сентября 2021 года президент Азербайджанской республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о праздновании 100-летия Микаила Абдуллаева.
В декабре 2021 года исполняется 100 лет со дня рождения Микаила Гусейн оглу Абдуллаева, выдающегося представителя азербайджанского изобразительного искусства, народного художника СССР и Азербайджанской республики, академика Академии художеств СССР, лауреата Государственной премий.
Микаил Абдуллаев - один из великих деятелей азербайджанской художественной школы. Его красочные работы, охватывающие различные области изобразительного искусства, занимают особое место в сокровищнице культурного наследия нашего народа. В многочисленных тематических картинах, пейзажах и натюрмортах художник воспел красоту родной природы, создал уникальные образцы монументальной живописи по мотивам поэмы великого Низами «Хамса». Его серия портретов и блестящих иллюстраций к классическим литературным произведениям, созданная с глубокой любовью к азербайджанской литературе, является выражением новой линии художника, сформировавшейся на стыке прогрессивных традиций восточного и западного искусства. Его работы, успешно выставленные в престижных выставочных залах, музеях и галереях по всему миру, говорят о Микаиле Абдуллаеве как обладателе настоящего таланта.
Представляем вам ВИРТУАЛЬНУЮ ВЫСТАВКУ о Микаиле Абдуллаеве из богатой коллекции Азербайджанского государственного музея музыкальной культуры. Некоторые из этих материалов демонстрируются в филиале музея, Квартире - музее Ниязи.