MİKAYIL ABDULLAYEV – 100
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev 10 sentyabr 2021-ci il tarixində Mikayıl Abdullayevin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır.
2021-ci ilin dekabr ayında Azərbaycan təsviri sənətinin görkəmli nümayəndəsi, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Xalq rəssamı, SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının akademiki, Dövlət Mükafatı laureatı, professor Mikayıl Hüseyn oğlu Abdullayevin anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Mikayıl Abdullayev parlaq ənənələrə malik Azərbaycan rəssamlıq məktəbinin böyük simalarındandır. Onun təsviri sənətin ən müxtəlif sahələrini əhatə edən koloritli yaradıcılığı xalqımızın mədəni sərvətlər xəzinəsində özünəməxsus layiqli yer tutur. Sənətkar çoxsaylı tematik lövhə, mənzərə və natürmortlarında doğma təbiətin gözəlliklərini, insanların quruculuq əzmini və mənəvi zənginliyi incə rəng çalarları ilə tərənnüm etmiş, dahi Nizaminin "Xəmsə"sinin motivləri əsasında monumental rəngkarlığın bənzərsiz nümunələrini yaratmışdır. Azərbaycan ədəbiyyatına dərin məhəbbətlə ərsəyə gətirdiyi silsilə portretlər və klassik ədəbi əsərlərə çəkdiyi parlaq illüstrasiyalar rəssamın Şərq və Qərb incəsənətinin mütərəqqi ənənələrinin qovuşuğunda formalaşdırdığı yeni dəst-xəttin dolğun ifadəsidir. Dünyanın nüfuzlu sərgi salonlarında, muzey və qalereyalarında uğurla nümayiş etdirilən əsərləri Mikayıl Abdullayevi fitri istedad sahibi kimi tanıtmışdır.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin zəngin kolleksiyalarından Mikayıl Abdullayevə aid VİRTUAL SƏRGİNİ Sizə təqdim edirik. Bu materialların bir hissəsi muzeyin filialı olan Niyazinin Mənzil Muzeyində nümayiş olunur.

MIKAIL ABDULLAEV-100
On September 10, 2021, the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev signed an order to celebrate the 100th anniversary of Mikail Abdullayev.
In December 2021 marks the 100th anniversary of the birth of Mikail Huseyn oglu Abdullayev, the outstanding representative of Azerbaijani fine art, the people's artist of the USSR and the Azerbaijan Republic, the Academy of Arts of the USSR, the winner of the State Award.
Mikail Abdullayev is one of the great figures of the Azerbaijani art school. His colorful works, covering various fields of fine art, occupy a special place in the treasure of our people's cultural heritage. In numerous thematic paintings, landscapes and still lifes, the artist rang the beauty of his native nature, created unique monumental paintings based on the poem of the great Nizami "Hams". His series of portraits and brilliant illustrations for classic literary works, created with deep love for Azerbaijani literature, is an expression a new line of the artist formed at the intersection of progressive traditions of Eastern and Western art. His works, successfully exhibited in prestigious exhibition halls, museums and galleries around the world, speak about Mikail Abdullayev as the owner of real talent.
We present you a VIRTUAL EXHIBITION about Mikail Abdullayev from the rich collection of Azerbaijan State Museum of Musical Culture. Some of these materials are shown in the museum branch, the Niyazi Museum Apartment.