(13.09.1933-09.05.2019)
Bu gün görkəmli Azərbaycan bəstəkarı və rəssamı, SSRİ Xalq artisti, Dövlət və Heydər Əliyev mükafatları laureatı, akademik, professor ARİF MƏLİKOVUN doğum günüdür.
Arif Məlikovun yaradıcılığı müasir Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin ən parlaq səhifələrindən birini təşkil edir. Sənətkarın hər yeni əsəri həm Respublikamızda, həm də onun hüdüdlarından qat - qat uzaqlarda əks - səda tapır, maraqla qarşılanır.
Musiqinin ən müxtəlif janrlarında səmərəli və məhsuldar işləyən bəstəkar "Məhəbbət əfsanəsi", "İki nəfər", "İki qəlbin poeması" baletləri, "Vətən" və "Dünyanın səsi" kantataları, VII simfoniyası "Ləpələr" operettası, müxtəlif janrlı kamera - instrumental əsərləri, xalq çalğı alətləri orkestri üçün süitaları, romans və mahnıları, film və tamaşalara musiqisi ilə milli musiqi xəzinəmizi zənginləşdirmişdir.
Zəmanəmizin böyük bəstəkarı Qara Qarayevin bəstəkarlıq məktəbinin istedadlı yetirməsi və davamçısı Arif Məlikov musiqi mədəniyyətimizin çoxəsrlik tarixə malik bünövrəsi zəminində və müasir kompozisiya texnikasını mükəmməl mənimsəyib yüksək professionallıqla yaratdığı simfoniya, balet, operetta, kantata, vokal, kamera və instrumental əsərlər misilsiz sənət nümunələri olaraq Azərbaycan musiqi xəzinəsinin qiymətli inciləri sırasında özünə həmişəlik yer tutmuşdur. Onun kino və dram tamaşalarına yazdığı musiqi, eləcə də romans və mahnıları məşhur sənətkarların ifasında səslənərək geniş populyarlıq qazanmışdır. Arif Məlikovun bəşəri idealları özündə dolğun əks etdirən əsərləri ölkəmizin hüdudlarından kənarda bu gün də uğurla səsləndirilməkdədir.
Arif Məlikov Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin yaxın dostu idi. Muzeyimiz mütəmadi olaraq keçirdiyi tədbirlərdə Arif Məlikov yaradıcılığına müraciət edir, əsərlərini konsert proqramlarına daxil edir, ölməz bəstəkarın xatirəsinə həsr olunmuş tədbirlər keçirir.
Bu gün Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin kolleksiyalarından görkəmli bəstəkar Arif Məlikova aid materialları Sizə təqdim edirik.

(13.09.1933-09.05.2019)
Today is the birthday of the outstanding Azerbaijani composer and artist, people's artist of the USSR, the winner of the State Awards and the Heydar Aliyev Award, academician, professor ARIF MELIKOV.
Art by Arif Melikov is one of the brightest pages of modern Azerbaijani music culture. Every new composition of the composer finds a response and is of interest both in our republic and far beyond.
A composer that works spectacularly and productively in various genres of music, such as the legend of love ballets, "Two people", "The poem of two hearts", "Homeland" and "The Voice of the World", VII Symphony, Operetta "Waves", in chamber-instrumental works of various genres, added our national musical treasure with suites, novels and songs, films and music for folk instruments orchestras.
Talented student and continent of the composer's school of great composer Kara Karaev Arif Melikov, mastering modern technique of the composition, created unique symphonies, ballets, operetts, cantats, vocal, chamber and instrumental works based on the centuries-old foundation of our musical culture, they forever took their place among the pearls of Azerbaijani music treasures. His music for films and dramas, as well as romances and songs performed by famous artists have become very popular. The works of Arif Melikov, which fully reflect the ideals of humanity, are still successfully performed outside our country.
Arif Melikov was a close friend of the Azerbaijan State Museum of Musical Culture. Our museum regularly addresses the work of Arif Melikov, includes his works in concert programs, holds events dedicated to the memory of the immortal composer.
We present to you the materials about the outstanding composer Arif Melikov, from the rich collections of the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan.