(13.09.1933-09.05.2019)
Bu gün görkəmli Azərbaycan bəstəkarı və rəssamı, SSRİ Xalq artisti, Dövlət və Heydər Əliyev mükafatları laureatı, akademik, professor ARİF MƏLİKOVUN doğum günüdür.
Arif Məlikovun yaradıcılığı müasir Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin ən parlaq səhifələrindən birini təşkil edir. Sənətkarın hər yeni əsəri həm Respublikamızda, həm də onun hüdüdlarından qat - qat uzaqlarda əks - səda tapır, maraqla qarşılanır.
Musiqinin ən müxtəlif janrlarında səmərəli və məhsuldar işləyən bəstəkar "Məhəbbət əfsanəsi", "İki nəfər", "İki qəlbin poeması" baletləri, "Vətən" və "Dünyanın səsi" kantataları, VII simfoniyası "Ləpələr" operettası, müxtəlif janrlı kamera - instrumental əsərləri, xalq çalğı alətləri orkestri üçün süitaları, romans və mahnıları, film və tamaşalara musiqisi ilə milli musiqi xəzinəmizi zənginləşdirmişdir.
Zəmanəmizin böyük bəstəkarı Qara Qarayevin bəstəkarlıq məktəbinin istedadlı yetirməsi və davamçısı Arif Məlikov musiqi mədəniyyətimizin çoxəsrlik tarixə malik bünövrəsi zəminində və müasir kompozisiya texnikasını mükəmməl mənimsəyib yüksək professionallıqla yaratdığı simfoniya, balet, operetta, kantata, vokal, kamera və instrumental əsərlər misilsiz sənət nümunələri olaraq Azərbaycan musiqi xəzinəsinin qiymətli inciləri sırasında özünə həmişəlik yer tutmuşdur. Onun kino və dram tamaşalarına yazdığı musiqi, eləcə də romans və mahnıları məşhur sənətkarların ifasında səslənərək geniş populyarlıq qazanmışdır. Arif Məlikovun bəşəri idealları özündə dolğun əks etdirən əsərləri ölkəmizin hüdudlarından kənarda bu gün də uğurla səsləndirilməkdədir.
Arif Məlikov Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin yaxın dostu idi. Muzeyimiz mütəmadi olaraq keçirdiyi tədbirlərdə Arif Məlikov yaradıcılığına müraciət edir, əsərlərini konsert proqramlarına daxil edir, ölməz bəstəkarın xatirəsinə həsr olunmuş tədbirlər keçirir.
Bu gün Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin kolleksiyalarından görkəmli bəstəkar Arif Məlikova aid materialları Sizə təqdim edirik.

(13.09.1933-09.05.2019)
Сегодня день рождения выдающегося азербайджанского композитора и художника, народного артиста СССР, лауреата Государственных премий и премии Гейдара Алиева, академика, профессора АРИФА МЕЛИКОВА.
Творчество Арифа Меликова - одна из самых ярких страниц современной азербайджанской музыкальной культуры. Каждое новое произведение композитора находит отклик и вызывает интерес как в нашей республике, так и далеко за ее пределами.
Композитор, эффектно и продуктивно работающий в различных жанрах музыки, таких произведениях, как балеты «Легенда о любви», «Два человека», «Поэма двух сердец», кантаты «Родина» и «Голос мира», VII симфония, оперетта «Волны» , в камерно-инструментальных произведениях различных жанров, пополнилл нашу национальную музыкальную сокровищницу сюитами, романами и песнями, фильмами и музыкой для оркестров народных инструментов.
Талантливый ученик и продолжатель композиторской школы великого композитора Кара Караева Ариф Меликов, осваивая современную технику композиции создал уникальные симфонии, балеты, оперетты, кантаты, вокальные, камерные и инструментальные произведения на основе многовекового фундамента нашей музыкальной культуры, они навсегда заняли свое место среди жемчужин азербайджанской музыкальной сокровищницы. Его музыка к фильмам и драмам, а также романсы и песни в исполнении известных артистов стали очень популярными. Произведения Арифа Меликова, в полной мере отражающие идеалы человечества, до сих пор с успехом исполняются за пределами нашей страны.
Ариф Меликов был близким другом Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана. Наш музей регулярно обращается к творчеству Арифа Меликова, включает его произведения в концертные программы, проводит мероприятия, посвященные памяти бессмертного композитора.
Представляем вам материалы о выдающемся композиторе Арифе Меликове, из богатых коллекций Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана.