26 iyun - Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri günü
25 iyun 2021-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində 26 iyun - Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri günü münasibətilə “Ən igid əsgər, bizim əsgər” adlı tədbir keçirilmişdir.
Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova giriş sözü ilə çıxış etmiş, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri günü haqqında ətraflı danışmışdır.
Tədbirdə İkinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçıları olmuş qazi Sübhan Xankişiyev, qazi Nurlan Suleymanov və Namiq Manafovla görüş olmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Laçın, Füzuli rayonlarının işğaldan azad olunması uğrunda aparılmış döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək, şəxsi igidlik və şücaət nümayiş etdirmiş Sübhan Xankişiyev “Laçının azad olunmasına görə”, “Füzulinin azad olunmasına görə” medalları , Nurlan Suleymanov “Füzulinin azad olunmasına görə” medalı, Namiq Manafov “Laçının azad olunmasına görə” medalı ilə təltif olunmuşlar. Qeyd edək ki, Sübhan Xankişiyev bir vaxtlar muzeyin əməkdaşı olmuşdur. Görüşdə Sübhanın cəbhə yoldaşı şəhid, musiqiçi Tamerlan Mahmudovun xatirəsi yad edilərək videoçarx nümayiş olunmuşdur. Həmçinin İkinci Qarabağ müharibəsinin könüllü iştirakçısı Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tələbəsi, Bakı Humanitar Kollecinin müəllimi tarzən Fərid Atazadə ilə virtual görüş olmuşdur.

САМЫЙ ХРАБРЫЙ СОЛДАТ, НАШ СОЛДАТ
25 июня 2021 года в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие под названием «Самый храбрый солдат, наш солдат» по случаю 26 июня - Дня вооруженных сил Азербайджанской республики.
Заведующая отделом музея Ханым Абдинова выступив со вступительным словом подробно рассказала о Дне вооруженных сил Азербайджанской республики.
В рамках мероприятия состоялась встреча с получившими ранения, ветеранами Второй Карабахской войны Субханом Ханкишиевым и Нурланом Сулеймановым и ветераном Намигом Манафовым. Субхан Ханкишиев, проявивший личное мужество и отвагу, принимавший участие в боевых действиях по освобождению Лачинского и Физулинского районов Азербайджанской республики по распоряжению президента Азербайджанской республики, господина Ильхама Алиева награжден медалями «За освобождение Лачина»,«За освобождение Физули», Нурлан Сулейманов награжден медалью «За освобождение Физули», Намиг Манафов награжден медалью «За освобождение Лачина». Следует отметить, что Субхан Ханкишиев на протяжении нескольких лет был сотрудником Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана. В ходе встречи был показан видеоролик, посвященный памяти боевого товарища Субхана, шехида, музыканта Тамерлана Махмудова. Также состоялась виртуальная встреча со студентом Азербайджанской национальной консерватории, добровольцем - участником Второй Карабахской войны, преподавателем Бакинского гуманитарного колледжа, таристом Фаридом Атазаде.