“BÖYÜKLƏR DƏ UŞAQ OLUBLAR”
2 iyul 2021-ci il tarixində Tofiq Quliyev adına 12 nömrəli 11 illik Musiqi Məktəbinin direktoru, Əməkdar müəllim Gülnarə Səfərova və musiqi məktəbinin şagirdləri Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Qara Qarayevin Ev Muzeyini ziyarət etmişlər.
Qonaqlar görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, pedaqoqu, SSRİ Xalq artisti, Dövlət Mükafatları laureatı, AMEA-nın akademiki Qara Qarayevin uşaqlıq və gənclik dövründə yaşadığı, təhsil aldığı mənzildə dahi sənətkarın uca zirvələrə aparan yaradıcılıq yolu ilə tanış olmuşlar. Qeyd edilmişdir ki, musiqidə ilk biliklərini anası Sona xanımdan alan balaca Qara ilk musiqi təhsilini isə Bakıda fəaliyyət göstərən uşaq musiqi məktəbində virtuoz pianoçu, Əməkdar incəsənət xadimi Vladimir Mixayloviç Kozlovun sinfində almışdır. Məktəbin şagirdlərinin Qara Qarayevin sonrakı təhsil illəri, həyat və yaradıcılıq yolu haqqında muzey eksponatlarının müşayiəti ilə aldıqları məlumatlar onlarda böyük təəssürat yaratmışdır. Bu təəssüratla da Tofiq Quliyev adına 12 nömrəli 11 illik Musiqi Məktəbinin gənc istedadları muzeydə konsert proqramı ilə çıxış etmişlər.

"ВЗРОСЛЫЕ ТОЖЕ БЫЛИ ДЕТЬМИ"
2 июля 2021 года директор 11-летней музыкальной школы № 12 имени Тофика Гулиева, заслуженный педагог Гюльнара Сафарова и учащиеся музыкальной школы посетили Дом-музей Гара Гараева - филиал Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана.
Гости ознакомились с творческим путем, ведущим к большим высотам, великого азербайджанского композитора, педагога, народного артиста СССР, лауреата Государственных премий, академика НАНА Гара Гараева, в квартире, где он жил и учился в детстве и юности. Было отмечено, что маленький Гара, получивший первые музыкальные знания от своей матери Соны, первое музыкальное образование получил в детской музыкальной школе в Баку, в классе пианиста-виртуоза, заслуженного деятеля искусств Владимира Михайловича Козлова. Полученная учениками школы информация о последних годах образования, жизни и творчестве Гара Гараева, сопровождаемая показом музейных экспонатов, произвела на них большое впечатление. Под этим впечатлением юные таланты 11-летней музыкальной школы № 12 имени Тофика Гулиева выступили в музее с концертной программой.